Ponedjeljak, 27 Maja, 2024
Rubrika:

Čudan odnos Uprave za zaštitu kulturnih dobara: O Dvorskom groblju, ni riječi

Inspektor za kulturnu baštinu u petak je okončao nadzor u Cetinjskom manastiru i dao je Mitropoliji crnogorsko-primorskoj rok od 30 dana da vrati grob crnogorske knjeginjice Marije u prvobitno stanje – rečeno je Pobjedi iz Uprave za inspekcijske poslove.

Takvo rješenje inspektor je izdao pošto mu je u petak od Ministarstva kulture, odnosno od Uprave za kulturna dobra, stigla inicijativa da obavi inspekcijski pregled i provjeri stanje kulturnog dobra Cetinjskog manastira, jer su se u medijima pojavili navodi da su grobovi crnogorske vladarske dinastije Petrović Njegoš oskrnavljeni i ruinirani.

Objavljene su fotografije grobova, a iz Ministarstva kulture poručili su da je nedopustivo da se ovo kulturno dobro nalazi u takvom stanju, zbog čega su zatražili da se hitno riješi problem.

– Inspektor za kulturnu baštinu je istog dana izvršio inspekcijski pregled predmetnog kulturnog dobra i, na osnovu Zakona o zaštiti kulturnih dobara i Zakona o inspekcijskom nadzoru, donio rješenje kojim se naređuje Pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj Cetinje, da pri samom ulazu u Cetinjski manastir, zaštićenog kulturnog dobra, vrati grob Marije knjeginjice crnogorske u prvobitno stanje – kazali su iz Uprave za inspekcijske poslove.

Zanimljivo je da se, osim ovog zahtjeva, u rješenju inspektora, sudeći prema odgovorima koji su nam dostavljeni, ne pominje da je nužno urediti još neke grobove dinastije Petrović koji se nalaze u Cetinjskom manastiru.

Iz Mitropolije crnogorskoprimorske, koja upravlja Cetinjskim manastirom, prošle sedmice su saopštili kako je „nažalost, ovo groblje vremenom postalo mjesto za igranje karata, da ga često najnesavjesniji koriste i kao toalet, a u zadnje vrijeme je utočište za narkomane, pa i za pse lutalice, što veoma dobro znaju Cetinjani koji duže pamte“. Ustvrdili su i kako je Dvorsko groblje u Manastiru ruinirano od 1945. godine. Prilikom prenosa i sahrane zemnih ostataka kraljevske porodice Petrović 1989. na Dvorskom groblju, kako su kazali, izrađene su nove grobnice za princeze Vjeru i Kseniju koje su tu sahranjene, ali tom prilikom tadašnji Zavod za zaštitu spomenika kulture nije sanirao ostale grobove, iako je ta institucija u to vrijeme jedina nadležna bila za tako nešto. Uprava Cetinjskog manastira je, tvrde oni, 2008. godine pokušala da uredi groblje, ali je ,,bila spriječena od Zavoda za zaštitu spomenika i njenih inspekcijskih organa“.

Iz Uprave za inspekcijske poslove za Pobjedu, sa druge strane, kažu kako je u ovoj priči važno pomenuti da tadašnja komisija bivšeg Zavoda za zaštitu spomenika kulture nije imala ingerencije kao sadašnja inspekcija.

– Inspekcija za kulturnu baštinu i kulturna dobra (tj. za spomenike kulture) nije postojala 2008. godine. Tek aprila 2012. godine je zaposlen prvi inspektor za kulturnu baštinu u Ministarstvu kulture, tako da inspekcija 2008. godine nije ni mogla izvršiti nadzor u Cetinjskom manastiru – kazali su oni.

Prošle sedmice jedna Cetinjanka obavijestila je javnost preko Fejsbuka da se grobovi dinastije Petrović nalaze u skandaloznom stanju. Na tu vijest oštro je reagovao i crnogorski princ Nikola II Petrović Njegoš, praunuk posljednjeg crnogorskog kralja Nikole, koji je izjavio za Pobjedu da je ogorčen zbog varvarskog djela uništenja grobova njegovih predaka.

– Čin koji nijedan stanovnik Cetinja koji voli svoj grad, niti bilo koji građanin Crne Gore koji voli svoju zemlju, ne može da razumije – kazao je on.

Da ovaj problem nije skorijeg datuma potvrđuje i elaborat o Cetinjskom manastiru, koji je sačinio stručni tim projekta „Revalorizacija kulturnih dobara Crne Gore“, u koji je Pobjeda imala uvid. U tom dokumentu navedeno je da su još 2014. godine uočena oštećenja grobova, a kao dokaz priložene su fotografije. Uprkos tome, na te ocjene niko nije ragovao.

Iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara do juče nijesu odgovorili na pitanja Pobjede.

izvor: Pobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve