Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Tužilaštvo ne vidi osnov po kojem bi postupilo u slučaju targetiranja učesnika protesta

U konkretnom slučaju, navode, ''radi se o krivičnom djelu neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka iz člana 175 stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore, za koje se shodno članu 183 istog Zakonika gonjenje preduzima po privatnoj tužbi''.

Osnovno državno tužilaštvo u Bijelom Polju nije formiralo predmet u slučaju targetiranja više građana ove opštine na Fejsbuk stranici „Info 050“ koja je objavila fotografije i imena Bjelopoljaca koji su učestvovali na građanskom protestu na Cetinju 4. i 5. septembra, ali i ostale lične podatke kojima su raspolagali – gdje rade, porodični status…

– ODT u Bijelom Polju, povodom naznačenog, nije podnijeta nijedna krivična prijava protiv navedenog lica niti su formirani predmeti zbog postojanja osnova sumnje da je izvršeno određeno krivično djelo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti – saopštili su Pobjedi.

U konkretnom slučaju, navode, „radi se o krivičnom djelu neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka iz člana 175 stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore, za koje se shodno članu 183 istog Zakonika gonjenje preduzima po privatnoj tužbi“.

– Što se tiče krivičnog djela uvreda isto je dekriminalizovano, a povodom eventualno izrečenih prijetnji u komentarima ovom tužilaštvu nije podnijeta nijedna krivična prijava zbog krivičnog djela ugrožavanje sigurnosti iz člana 168 Krivičnog zakonika Crne Gore – saopštila je portparolka ODT Bijelo Polje Danijela Đuković.

Pobjeda je juče objavila priču dvoje Bjelopoljaca koji su targetirani i koji su kazali da sve što se u posljednje vrijeme dešava u njihovom gradu, ali i u državi, podsjeća na devedesete godine.

Građansku aktivistkinju Hasibu Omerović, majku četvoro djece, sat nakon što je za Pobjedu govorila o brutalnim napadima i govoru mržnje na društvenim mrežama, policija je pozvala na informativni razgovor, po prijavi sugrađanina Radovana Rakočevića, koji, prema nezvaničnim informacijama, stoji iza stranice „Info 050“.

On je protiv nje podnio krivičnu prijavu zbog poruke koju mu je poslala pošto je njena fotografija objavljena na „Info 050“. Napisala mu je: „Sine, plašiš li se Boga, to vjernici ne rade“.

Omerović i još nekolicina građana Bijelog Polja danima su meta užasnih napada, uvreda, govora mržnje, prijetnji na društvenim mrežama, ali, kako su Pobjedi saopštili iz tužilaštva, oni nijesu našli osnov da reaguju.

Pitanja smo uputili i Upravi policije, ali do juče nijesu odgovorili.

– Ni devedesetih nije bilo ovako kao sada u Bijelom Polju. Od kada je nova vlast pobijedila na izborima prošle godine, Bijelo Polje više nije isto – rekla je Omerović.

Užasne su, kazala je, laži da je išla na Cetinje da ruši „njihove svetinje, crkve“, ali i sramno da neko postavlja pitanje zašto je ona kao Muslimanka bila na barikadama.

– Mi svi zajedno moramo da živimo u svojoj Crnoj Gori. Ni mi, ni oni nemamo druge domovine i treba da gradimo građansku, a ne podijeljenu zemlju – poručila je naša sagovornica.

Njen sugrađanin Izudin Gušmirović, koji je, takođe, targetiran kao učesnik protesta, istakao je da „nijesmo izvukli pouke iz onoga što se dešavalo devedesetih godina“.

– Ja njima opraštam. Ne želim ni na koji način, bilo kojim gestom da doprinesem da ih podstrekavam. Samo ih molim da dobro razmisle o tome što targetiraju ljude – naglasio je Gušmirović, a na Cetinju je, kaže, bio jer Crnu Goru osjeća kao svoju domovinu.

Opštinski odbor Bošnjačke stranke Bijelo Polje targetiranim građanima ponudio je besplatnu pravnu pomoć.

Cetinjanke i Cetinjani organizovali su proteste u svom gradu, u čemu su dobili podršku velikog broja građana iz čitave Crne Gore, kako bi iskazali bunt zbog odluke Crkve Srbije, uz koju je stala i crnogorska vlast, da u Cetinjskom manastiru ustoliči svog mitropolita Joanikija Mićovića. Crkva Srbije uspjela je u svom naumu, ali na Cetinje nijesu mogli, kako su planirali, već su uz jako policijsko obezbjeđenje helikopterom Vojske Crne Gore spušteni ispred Manastira i tako se i vratili natrag u Podgoricu. Preko Belvedera, magistralnim putem iz Podgorice, nijesu mogli da uđu na Cetinje, jer su građani napravili barikade, čak i svojim tijelima. A na prvoj liniji odbrane bilo je više desetina žena koje su noć provele na hladnom asfaltu, kao prva odbrana Belvedera i prijestonice.

 

 

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve