Nedjelja, 12 Maja, 2024
Rubrika:

Turisti vakcinisani Sputnjikom i Sinofarmom jedina šansa za spas sezone

''Tako da mi još uvijek nemamo konkretne i tačne informacije kad će i sa kojih destinacija letovi ka Crnoj Gori početi. Razlog tome je da im Crna Gora nije prioritetna destinacija. Odnosno ovako mala zemlja ne donosi profit u kratkom roku. A znajući da su svi avio-prevoznici u finansijskim problemima, izabraće one destinacije koje im donose imalo profita'', kazala je Raičević

Evropska komisija je u srijedu donijela zakonodavni prijedlog o uspostavljanju zajedničkog okvira za digitalnu zelenu potvrdu koja je dokaz da je nositelj vakcinisan protiv virusa kovida-19, oporavljen od njega ili da su mu rezultati testa negativni. Činjenica da će se potvrda o vakcinisanju odnositi isključivo na vakcine odobrene od strane Evropske agencije za ljekove, limitira znatan broj osoba koje su vakcinisane ruskim (Sputnjik V) i kineskim (Sinofarm) vakcinama. To je svakako šansa za nas kao mediteransku destinaciju da, ukoliko bi sve članice EU prihvatile prijedlog zakona, liberalnijim mjerama privučemo i one turiste koji su vakcinisani vakcinama koje nijesu odobrene, kazao je Pobjedi direktor Centra za istraživanje i razvoj turizma Petar Golubović.

On tvrdi da je istočnoevropsko tržište u tom smislu najatraktivnije jer će stanovnici ovog dijela Evrope dominantno biti vakcinisani vakcinama koje nijesu odobrene.

Vakcinacija

Kada je u pitanju vakcinacija našeg stanovništva Golubović smatra da, ako bi se ovaj proces ubrzao, bi to pozitivno uticalo na percepciju naše zemlje kao sigurne destinacije.

“Moguće je da bi ubrzana i masovna vakcinacija stanovnika Crne Gore, uz blagovremeno informisanje potencijalnih turista o toj činjenici, pozitivno uticala. Međutim, ne mislim da je to presudan faktor za uspješnost predstojeće ljetnje turističke sezone. Mnogo značajniju ulogu imaće ponovno uspostavljanje direktnih avio-linija sa najznačajnijim emitivnim tržištima i adekvatna promo kampanja koju je neophodno sprovesti putem različitih kanala komunikacije “, smatra Golubović.

Neophodno je kako naglašava i kreiranje turističkih promo spotova i materijala kojima će se Crna Gora predstaviti kao sigurna destinacija u kojoj se preduzimaju i sprovode sve neophodne preventivne mjere u cilju zaštite turista tokom boravka.

“Naravno, sve to uz tradicionalno predstavljanje naših najatraktivnijih turističkih potencijala, predjela netaknute prirode i kulturnih dobara”, tvrdi Golubović.

On je prilično optimističan kada je u pitanju uspješnost predstojeće turističku sezone.

“Razlog za takvo mišljenje je, između ostalog, najava nove Vlade o slobodnom ulasku građana regiona u našu zemlju. Prethodna turistička sezona bi definitivno imala procentualno dosta manji pad u odnosu na 2019. godinu da smo za region, prije svega Srbiju i BiH, ostavili otvorene granice bez dodatnih uslova. Međutim, treba biti svjestan da samo otvoranje granica nije dovoljno”, kazao je Golubović.

Dodao je da je neophodno da kao destinacija malo agresivnijom turističkom promocijom na ovom tržištu i prilagođenom cjenovnom politikom dodatno animiramo turiste iz Srbije.

“Vjerujem da će Grčka, kao nama najkonkurentnija destinacija kada su turisti iz Srbije u pitanju, određenim bilateralnim sporazumom ostati otvorena bez obzira na odluku Evropske komisije koja se tiče zelene potvrde o putovanju sa početka”, smatra Golubović.

Da je odluka za uvođenje kovid pasoša očigledno političko – ekonomsko pitanje misli direktorica turističke organizacije Istvest vojaž Montenegro Zorka Raičević.

“Od kada je počela priča o mogućim kovid pasošima, pretpostavljala sam da nije bez razloga ista započeta. Sad ,,po difoltu“ svi prećutno prihvatamo postojanje takvog dokumenta ali je sada problem proizvođač vakcine. Odnosno koja vakcina omogućava ,,najbolji“ kovid pasoš. Ovo je očigledno političko – ekonomsko pitanje, o kojem najmanje odlučuju male zemlje kao što je Crna Gora”; naglašava Raičević za Pobjedu.

Ona smatra da ovu šansu moramo da iskoristimo i da može biti i te kako povoljna za nas u drugoj polovini 2021. godine.

“Nijesmo u mogućnosti da budemo izbirljivi. I moramo prihvatiti bukvalno sve one koje žele da posjete našu zemlju kojom god vakcinom da su imunizovani. Čak sam i mišljenja da trebamo prihvatiti i turiste koji nijesu vakcinisani ali da moraju imati negativan PCR test pri ulasku u našu zemlju kao minimum predostrožnosti da bismo sačuvali bezbjednost svih naših građana kao i posjetioca odnosno turista”, smatra Raičević.

Konkurencija

Što se tiče turista koji dolaze sa područja vakcinisanih ruskom i kineskom vakcinom, naglašava i da mi imamo mnogo jaku konkurenciju.

“Mislim na Tursku, Egipat, Dubai čak i Grčku koji uveliko promovišu strategiju prihvatanja turista i cjenovno su mnogo povoljniji od Crne Gore. Takođe treba naglasiti da su to destinacije koje imaju mnogo bolju avio-povezanost, čak i svoje nacionalne avio-kompanije koje će sigurno dati velike subvencije kako bi privukle što više gostiju. Crna Gora je isključivo avio-destinacija i nema više svoju avio-kompaniju koja bi prihvatila izazov poslovanja u doba ovakave pandemije”, kaže Raičević.

Dodaje da najavljivani letovi novootvorene avio-kompanije To Montenegro neće početi ove sezone iako su nas, kako kaže, iz Vlade Crne Gore, uvjeravali da će prvi letovi početi od aprila.

” To je nemoguća misija znajući koliko dozvola, licenci i ostalih dokumenata mora imati novi avio-prevoznik da bi počeo sa radom. Takođe, teško je poletjeti sa, kako izjavi gospodin Todorović, poluoperativnim polovnim avionima”, tvrdi Raičević.

Takođe, smatra ona, prepreku nam predstavlja i slabo interesovanje odnosno najave letova avio-kompanija koje su ranije operirale na crnogorskim aerodromima.

“Tako da mi još uvijek nemamo konkretne i tačne informacije kad će i sa kojih destinacija letovi ka Crnoj Gori početi. Razlog tome je da im Crna Gora nije prioritetna destinacija. Odnosno ovako mala zemlja ne donosi profit u kratkom roku. A znajući da su svi avio-prevoznici u finansijskim problemima, izabraće one destinacije koje im donose imalo profita”, kazala je Raičević.

Ona napominje i da imunizacija u Crnoj Gori ide veoma sporo i u 30 dana je vakcinisano samo jedan odsto stanovništva.

“Takođe zabrinjava i nezainteresovanost građana za vakcinu. Što znači da je odrađena jako loša strategija i promocija imunizacije. I onda se postavlja pitanje kako ćemo zaštiti turiste ako ne umijemo svoje građane. Takođe, zbog nemanja strategije i redovnog komuniciranja kako sa građanima Crne Gore tako i sa destinacijama sa kojih očekujemo posjetioce/turiste, imamo manju šansu za turističku sezonu”, kazala je Raičević.

Ona naglašava da i pored svega moramo imati na umu kakav će odnos ostale zemlje Evrope imati prema nama u smislu otvorenih granica i prihvatanja svojih građana po povratku iz Crne Gore – da li će biti potrebni PCR testovi, karantin / izolacija i tome sl.

“Vjerujem da imamo veoma malo vremena da spasimo što se spasiti može. I čim prije moramo da napravimo strategiju kao i promociju kako bi imali šanse za oporavak jednog dijela privrede. Međutim ne vidim da iko radi na tome, samo se priča o greškama koje su prethodnici napravili i nikako nova politička elita da krene sa konkretnim radom i rješenjima”, kaže Raičević dodajući da je situacija veoma neizvjesna.

Rezervacije

“Upita i rezervacija ima, ali nema konačnih potvrda. Vjerujem da ćemo imati turista iz regiona, i sa ukrajinskog i možda malo sa ruskog tržišta, a za ostale nijesam optimistična. I takođe ne vjerujem u procjene koje daju iz Ministarstva ekonomije da će turistička sezona biti na nivou 50 odsto od 2019. godine… Nijesmo mi cjenovno povoljna destinacija za planirane targetne pomenute destinacije”, poručuje na kraju Raičević.

Prof. dr Vasilije Kostić sa hercegnovskog Fakulteta za menadžment, međutim, nije optimističan kada je uspješnost naše sezone u pitanju. Istakao je da će osnovni preduslov za dobru turističku sezonu ove godine biti zdravstvena bezjednost destinacije, što podrazumijeva, pored ostalog i prije svega, adekvatnu imunizaciju lokalnog stanovništva.

“Kao što znamo kod nas u vezi s tim nije ni približno urađeno od onoga što je potrebno pa smo trenutno među najmanje bezbjednim zemljama ne samo u regionu nego i u Evropi. To je osnovni razlog što nijesam optimista kada je turistička sezona u pitanju jer ni atraktivnost turističke destinacije kao i sve promotivne aktivnosti koje prate realizaciju dobre turističke sezone neće biti dovoljne da nadomjeste kašnjenje u vakcinaciji lokalnog stanovništva”, kazao je Kostić za Pobjedu.

Istina je, kako je istakao, da će u pozitivnom – podsticajnom smislu djelovati već obavljeno vakcinisanje potencijalnih turista u sopstvenoj zemlji.

“Bez obzira na to strah od novih sojeva koronavirusa, moguće prisutnih zbog kašnjenja imunizacije može biti značajan pa u tom smislu i snažno odvraćajući. Naravno, svako ubrzanje procesa vakcinisanja djelovaće pozitivno, sa aspekta turističke posjete, ali samo do određenog datuma poslije kojeg ni ta činjenica neće imati značajnog uticaja na posjetu našoj zemlji”, smatra Kostić.

Što se tiče odluke Evropske komisije o dozvoli kretanja u EU vakcinisanih samo priznatim vakcinama vjeruje da ona neće činiti značajniju prednost destinacijama kao što smo mi.

“Zemljama je, ako sam dobro razumio, dozvoljeno i samostalno odlučivanje o tome, a pored toga vjerujem da će u vremenu koje je pred nama biti priznate odnosno dozvoljene za upotrebu od EU agencije i one vakcine koje to sada nijesu (kineska i ruska) jer je brojnost ljudi vakcinisanih tim vakcinama već sada velika, a biće i još veća u budućnosti, pa bi uskraćivanje ulaska u EU toj populaciji bio značajan pritisak za njihov turistički promet i ne samo za njega”, tvrdi Kostić.

Sve u svemu, smatra da se moramo naučiti strateškom promišljanju i djelovanju u skladu s strateškim – dugoročnim koristima, a ne kao što to stalno činimo, donošenju odluka u skladu s kratkoročnim, najčešće političkim interesima, što nas drži u stanju stalne opsade, tenzija, frustracija i društvenog trvljenja.

“Takav pristup, kreira visok nivo društvene dezorganizovanosti i konfuzije, što stvara osjećaj odsustva povjerenja kod članova društva u njegove institucije i njegove sposobnosti za rješavanjem problema društva, što sve zajedno rezultira napuštanjem društvenog ugovora od strane članova društva i potenciranjem autonomnog ponašanja suprotnog od onog koje bi efikasno djelovanje podrazumijevalo i kakvo se očekuje od članova društva”, smatra Kostić.

Radulović: Nikakve sreće od turizma, ako pandemiju ne smirimo

Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarko Radulović kazao je Pobjedi da interesovanja turista, posebno Rusa, postoji, ali da to ništa ne znači ako panedmiju ne stavimo pod kontrolu.

“Ako najkasnije do 21. maja ne svedemo pandemiju na podnošljivi nivo, da nijesmo prva zemlja u svijetu po broju umrlih i treća po broju oboljelih, mi imamo šansu da izvučemo nešto od glavne turističke sezone”, kazao je Radulović dodajući da u suprotnom gubimo glavnu sezonu i imaćemo velike posljedice.

Radulović pita ko će biti odgovoran ukoliko sezona opet bude nezadovoljavajuća.

“Metod otvaranja i zatvaranje gradova je presipanje iz lijevog u desni džep. I tako ćemo se mrcvariti do daljeg. A ko će na kraju ljeta biti odgovoran – niko”, kazao je on.

Radulović naglašava da su firme koje se bave turizmom na izmaku snage, te da su u problemu da, uopšte, dočekaju sezonu.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve