Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Sveti Petar Cetinjski 8. novembra 1813. piše ruskom caru: Nazione montenegrina

U pismu na italijanskom jeziku mitropolit Petar I nekoliko puta navodi etnonim Montenegrini (Crnogorci), a daje i sintagmu ''nazione montenegrina'' (crnogorska nacija), koja ima i paralelno značenje ''crnogorski narod''

Piše: Miroslav Ćosović

Osmog novembra 1813. godine mitropolit Petar I Petrović Njegoš je u Dobroti napisao pismo ruskom caru, u kome opisuje protekle vojne akcije i traži zaštitu Rusije.

ZBIRKA DOKUMENATA IZ 1813./14. GODINE, NIJEDAN POMEN SRBA

U pismu na italijanskom jeziku mitropolit Petar I nekoliko puta navodi etnonim Montenegrini (Crnogorci), a daje i sintagmu ”nazione montenegrina” (crnogorska nacija), koja ima i paralelno značenje ”crnogorski narod”.

Pismo je objavljeno u prvom tomu knjige “Ujedinjenje Crne Gore i Boke 1813. – 1814.” Dokumenta u toj knjizi su sabrana u dva toma, ispisana su iz raznih arhiva i iz vremena su ujedinjenja od prije 208/209 godina. Zbirku dokumenata je obradilo i priredilo dvadesetak naučnih radnika, a predśednik i potpredśednik redakcije su bili dva Srbina – akademik CANU Slavko Mijušković i prof. dr Jovan Bojović. Zbirka je uglavnom bila nepoznata široj javnosti dok je portal Montenegrina nije objavio na internetu i od tada je ova zbirka dokumenata dostupna i široj javnosti. U zbirci je objavljeno skoro 800 dokumenata i ne postoji nijedan jedini u kojem se Srbi pominju na teritoriji Boke i Crne Gore. Među dokumentima na italijanskom, francuskom, ruskom, engleskom, u zbirci je dat i priličan broj ćiriličnih dokumenata koja su, dakle, pisali naši ljudi, tako da ne može biti zabune – u svijesti Crnogoraca i Bokelja srpska narodnost na teritoriji današnje Crne Gore, tada – ne postoji.

SRPSKE NARODNOSTI U CRNOJ GORI NEMA PRIJE DOLASKA SIMA SARAJLIJE

To je savršeno razumljivo, jer je Njegošev učitelj Simeon Milutinovič Sarajlija, osoba koja je importovala srpstvo na ove prostore, tek 1827. godine stigao u Boku i Crnu Goru, pa nije moguće da dokumenta navode da u Boki žive Srbi po narodnosti, prije nego što je u Boku Simo dohodio.

Odlukom Bečkog kongresa, koji je trajao od septembra 1814. do 9. juna 1815. godine, poništena je odluka o ujedinjenju Boke i Crne Gore, Boka je dodijeljena Austriji, pod čijom je vlašću ostala do 1918. godine.

Srpski popovi iz Boke očajnički se bore da ugrade Bokeljima prezir prema Crnoj Gori, u čemu dobrim dijelom i uspijevaju, a najvažnije im je da Bokelji ništa iz svoje prošlosti ne saznaju.

Tako brojni Bokelji nikada nijesu ni čuli da su u oslobođenju H. Novog 1687. godine učestvovali Crnogorci, mnogi nikada nijesu čuli za ujedinjenje Boke i Crne Gore 1813. godine.

Prije bi srpski popovi iz Boke skinuli mantije, nego svojim vjernicima pokazali pismo Sv. Petra Cetinjskog ruskom caru, koje je pred vama:

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Ćalmil
11.11.2022-10:17 10:17

Veoma ljekovit rad za kolektivnu nacionalnu svijest koju daje g. Ćosović..Postepeno otvara oči građanima da vide i osjete istinu koju vijekovima kriju velikosrpski ideolozi u CG.

RIR
11.11.2022-12:27 12:27

Ćalmil,
…sjajni su tekstovi sa dokumentarnim materijalom,ne samo neznavenim građanima da se otvore oci ,nego i popovima SS/SPC Pe Peri ,Stipu i drugima kako bi im bilo lakse kada napuste nase Hramove i Crkve Crnogorske -jer čitaju “Aktuelno” i saznaju istinu o Sv Petru CT/Crnogorskom/i o CPC…a bogami znaju odavno da su okupatori u CG…