Nedjelja, 5 Maja, 2024
Rubrika:

Suljević: Smijeniti članove UO, i pokrenuti tužbe protiv njih

CGO i pojedini profesori kritikuju Upravni odbor Univerziteta Crne Gore koji je prije dvije godine nezakonito rektoru Danilu Nikoliću oduzeo funkciju, što je dokazao na sudu

Prvostepena presuda kojom je bivši rektor Univerziteta Crne Gore Danilo Nikolić dokazao da je smijenjen mimo zakona morala bi biti motiv Vladi da smijeni svoje predstavnike u Upravnom odboru UCG-a koji su tako glasali, ali i poziv Zaštitnici imovinsko pravnih interesa da podnese regresne tužbe protiv neodgovornih članova UO, rekao je Pobjedi Damir Suljević iz Centra za građansko obrazovanje.

Nikolića je Upravni odbor, kojim predsjedava predstavnica Vlade prof.dr Rajka Glušica, uz konstataciju da je zloupotrijebio položaj i obavljao posao mimo zakona, razriješio sa funkcije prije dvije godine. Presuda podgoričkog Osnovnog suda kojom je Nikolić dokazao da to nije urađeno po propisima nije još pravosnažna.

Za smjenu Nikolića, kako je pisala Pobjeda, glasalo je devet članova Upravnog odbora, dok je njih petoro bilo protiv. Predsjednica UO prof. Rajka Glušica, prof. dr Vladimir Božović, dr Budimir Aleksić, dr Milena Burić, dr Milijana Novović – Burić glasali su kao predstavnici Vlade da se razriješi rektor Nikolić.

Nikolić je drugi rektor u istoriji Univerziteta Crne Gore koji je smijenjen. Bivša rektorka Radmila Vojvodić razriješena je prije njega, takođe, od strane Upravnog odbora, kojim je tada predsjedavao prof.dr Duško Bjelica. I ona je dokazala na sudu da je nezakonito ostala bez funkcije i – dobila je pravosnažnu presudu.

Svjesni su bili posljedica

Suljević iz CGO kaže da presuda podgoričkog suda u slučaju bivšeg rektora Nikolića nije iznenađenje. Dodaje da je evidentno da je Upravni odbor Univerziteta Crne Gore povrijedio proceduru i da je zabrinjavajuće što imamo kontinuitet kršenja propisa u slučaju smjene rektora, a ovaj put sa još većom sviješću o posljedicama, jer je postojao ranije presuđeni predmet u slučaju rektorke Vojvodić.

Predsjednica Upravnog odbora prof.dr Rajka Glušica rekla je ranije Pobjedi, nakon smjene Nikolića, da su u tom slučaju ispoštovali propise Univerziteta Crne Gore. Glušica nam sada nije odgovorila na upit da li osjeća odgovornost pošto je donešena presuda u korist Nikolića.

Suljević iz CGO-a kaže da brine što je ovakav postupak došao od ljudi koji su nosioci akademskih zvanja, a koji bi morali kroz svoj primjer dokazati dosljednost poštovanju propisa i drugačiji pristup u odnosu na ranije strukture vlasti koje su neki od njih, s pravom, kritikovali.

“Potreba za smjenom rektora Nikolića bila je opravdana. Ipak, to je moralo biti učinjeno saglasno procedur”, rekao je Suljević.

Na sudu bez dokaza protiv Nikolića

Advokat smijenjenog rektora Nikolića Miloš Vukčević kaže Pobjedi da je on razriješen iz političkih razloga, a ne na zakonom zasnovanim razlozima. Navodi da se Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore tada toliko žurilo da nije mogao sačekati ni izjašnjenje Senata Univerziteta koje je shodno članu 55 stav 4 Statuta obavezujuće u situacijama kada se razješava rektor, što je i glavni razlog za poništavanje Odluke o njegovom razrješenju.

“Tokom cijelog postupka Univerzitet nije pružio ni jedan dokaz da je bivši rektor Nikolić zloupotrebio položaj rektora, radio nezakonito ili nesavjesno svoj posao”, rekao je Vukčević, dodajući da je njegov cjelokupni radni angažman obilježila zakonitost i savjesnost u radu, a što je i dokazano presudom.

Važno je, kaže Vukčević, istaći i da presuda nije još pravosnažna, što znači da će u slučaju žalbe Univerziteta ista biti preispitivana pred Višim sudom u Podgorici.

“Ukoliko Viši sud odbije žalbu i potvrdi navedenu presudu Osnovnog suda, moj vlastodavac Danilo Nikolić stiče pravo da traži od Univerziteta nadoknadu štete kako materijalnu, tako i nematerijalnu zbog nezakonitog razrješenja. Da li će to pravo iskoristiti u posebnom sudskom postupku, ukoliko presuda bude pravosnažna zavisi od njega. U svakom slučaju, navedenom presudom potvrđeno je nezakonito postupanje Upravnog odbora, a što je bio i cilj tužioca”, rekao je Vukčević.

Željeli su brzu korist

Nikolić je smijenjen na inicijativu tri predstavnika tadašnje Vlade u Upravnom odboru Univerziteta Crne Gore – prof. dr Vladimira Božovića, dr Budimira Aleksića i dr Milene Burić i dva predstavnika studenata – Milene Šekularac i Danila Banovića. Optužili su bivšeg rektora da je odgovoran što je sputavana sloboda mišljenja i izražavanja u akademskoj zajednici. Kritikovali su ga, pored ostalog, i što su mnogi slučajevi imali sudski epilog na štetu Univerziteta, te da su kršene norme Statuta UCG.

Profesor ETF-a Veselin N.Ivanović, koji je i bivši Senator UCG-a, kaže Pobjedi da što se tiče donosioca pogrešnih, odnosno nezakonitih odluka, siguran je da su i u trenutku njihovog donošenja bili svjesni nezakonitosti. Dodaje da su svjesno išli u kršenje zakona u cilju postizanja brže koristi, koja sa sobom ne nosi kasniju odgovornost.

Na smjene rektora – i prof.Vojvodić i prof.Nikolića, gleda na kao jedan neprimjeren i nizak udarac države u zakonom zagarantovanu autonomiju Univerziteta Crne Gore.

“Zbog toga sam srećan što su sudske presude veoma jasno ukazale na štetu napravljenu smijenjenim rektorima, a posljedično i samom Univerzitetu. Srećan sam zbog javnosti koja će sada valjda moći da izvuče zaključke… Iskoristio bih priliku da se ovim putem jos jedanput snažno zauzmem za autonomiju Univerziteta Crne Gore, koji, da se razumijemo, po mom mišljenju, nikad nije bio suštinski autonoman, i čija se autonomija sa protokom vremena, na žalost, sve više ugrožava. Univerzitet može biti autonoman samo ukoliko se oslobodi uticaja politike i državnih činovnika u njegovim upravljačkim strukturama”, rekao je Ivanović.

,,Opšti ili lični interes Božovića“

Profesor podsjeća da je prof.Glušica, koja predsjedava Upravnim odborom, na čelo ovog tijela izabrana kao predstavnik Vlade. Ističe da nikada do Glušice predsjednik Upravnog odbora nije bila osoba koju je u tom tijelu imenovala Vlada.

Profesor Ivanović podsjeća i da slijed tadašnjih događaja, kada je smijenjen Nikolić, dovodi u pitanje je li kasnije izabrani rektor prof.dr Vladimir Božović, koji je bio član Upravnog odbora, radio u opštem ili ličnom interesu.

“Božović koji smjenjuje Nikolića dolazi da bude rektor. Dovodi se u pitanje da li je radio u opštem ili ličnom interesu”, rekao je Ivanović.

Stručna javnost godinama kritikuje donosioce odluka što onemogućavaju Univerzitetu da bude autonoman i što u kontinuitetu dobija ,,partijske rektore“. Ranije je poslanik Demokratskog fronta Branko Radulović u Skupštini izjavio i da rektor Božović nije izabran na osnovu akademskih referenciji, nego da su ga na to mjesto doveli ,,Srpska pravoslavna crkva i Demokratski front“.

Nikolić je ranije došao na mjesto rektora nakon što je Vlada zbog ,,neposlušnosti“ smijenila tadašnju rektorku Radmilu Vojvodić. Ona se sukobljavala sa Vladom oko statusa Visoke medicinske škole. Nije prihvatala odluku izvršne vlasti da ta škola treba da ostane u Beranama, jer nije bila u skladu sa akreditacionim programom, a prema kom je nastava za brucoše trebalo da se odvija u Podgorici, na Medicinskom fakultetu i u Kliničkom centru.

Bivša poslanica Branka Bošnjak komentarisala je u više navrata u Skupštini da je javna tajna da politika ima uticaja tokom izbora i razrješenja rektora. Zato je predlagala da se kroz izmjene Zakona o visokom obrazovanju depolitizuje Univerzitet na način što bi akademska zajednica birala rektora na izborima, po modelu izbora za predsjednika, te da ga više ne bi birao Upravni odbor koji donosi političke odluke.

Poručivala je da bi takvo uređenje bilo demokratničnije i da, bilo ko da dođe na vlast, ne bi mogao da utiče na Univerzitet. Njen prijedlog nije dobio podršku u Parlamentu. Nije je podržala ni većina kolega/inica iz partije. Bošnjak je potom kritikovala aktuelnog rektora Božovića zato što je on ranije podržavao model za koji se ona zalaže.

“Tada je to odgovaralo… Kada se smjestite tu gdje vam je ugodno, toplo, sada im odgovara ovako kako jeste”, rekla je Bošnjak u Skupštini.

Profesor Ivanović: Snositi odgovornost je mjera napretka društva

Prof. dr Veselin N.Ivanović kaže da je donošenje odluka, posebno onih za koje i sami donosioci u startu znaju da su pogrešne i suprotne zakonima, a nerijetko i elementarnoj logici i nepodrazumijevanje snošenja odgovornosti za iste, je skandalozno i neprihvatljivo.

“Snošenje odgovornosti je jedna od mjera stvarnog napretka jednog društva. Na žalost, mi u Crnoj Gori imamo situaciju da donosioci odluka doživljavaju da iste donose u ime građana (da ne kažem naroda) koji su ih izabrali. Naime, vode se deduktivnim zaključivanjem i aproksimacijama prve vrste (najgrubljim aproksimacijama, ili karikiranjem). Na primjer, oni koje u UO imenuje Vlada ili resorno Mistarstvo (a, ne razlikuju se suštinski ni članovi birani od strane drugih organa i institucija), polaze od činjenice da Vladu bira parlament, a parlamentarce biraju građani, te članovi UO sebi daju za pravo da u ime građana donose odluke, čak i kada znaju da su one pogrešne. Na koncu, poreski obveznici će snositi posljedice pogrešnih odluka, jer su tako birali. Ne, gospodo draga… Građani biraju samo parlament i nikako birači ne mogu snositi cijenu pogrešnih odluka članova UOUCG”, rekao je Ivanović.

Pešić: Nijedna vlast ne želi da se odrekne uticaja na Univerzitet

Profesor dr Vladimir Pešić i bivši predsjednik Naučnog odbora UCG kaže Pobjedi da autonomija Univerziteta već duže vrijeme ne postoji, te da je pitanje da li je ikad i postojala.

“Činjenica je da Vlada, odnosno trenutna politička elita, kroz izbor članova Upravnog odbora Univerziteta može direktno da bira rektora pokazao se kao uspješan alat za kontrolu najstarije obrazovne institucije, a kojeg jasno nijedna nova vlast ne želi da se odrekne ( a i zašto bi?). Taj alat uspješno je iskorišćen i u slučaju bivše rektoke Vojvodić i bivšeg rektora Nikolića, i nema sumnje da će biti iskorišćen i u slučaju ovog i sledećeg rektora koji ne bude po volji takozvane političke većine”, kaže Pešić.

Dodaje da ,,pitanje, koje će sad većina dušebrižnika za UCG postaviti – zašto profesori ne ustanu u odbranu autonomije UCG, treba zamjeniti pitanjem – zašto građani pristaju na urušavanje sistema obrazovanja u Crnoj Gori, politizaciju institucija i spremnost da se zarad svog političkog identiteta odreknu vrijednosnih sudova prema obrazovanju koje bi trebalo da je stub društva“.ucg

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
nenad_mne
25.09.2023-10:38 10:38

Univerzitet, kao i sve drugo, pretvoren u cirkus!