Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

SRLJANJE IZVRŠNE VLASTI Vlada želi advokatima da bude poslodavac, štrajkači etiketirani kao pristalice DPS-a!?

''Vlada se javno zalaže za jedinstvo u primjeni propisa, ali kada se postavi pitanje primjene odluka Advokatske komore, onda ona odjednom djeluje separatistički.  Vlada ne samo da ne priznaje advokatima ono što im priznaje Ustav - samostalnost i  nezavisnost, već izgleda da ima ambicija da im bude i poslodavac''

Ekspertsko apostolska vlada na čelu sa Zdravkom Podoljubom Krivokapićem  gotovo svaki dan se ističe ”podvizima” u uništavanju države Crne Gore, a o njihovom radu ne treba trošiti previše riječi.  Najsvježiji pokazatelj koliko vlada ”dobro obavlja” svoj posao i ”stvari u državi drži pod kontrolom” je i to što su od juče advokati u Crnoj Gori prvi put stupili u štrajk.

Advokatska komora koja je juče zvanično stupila u štrajk naložila je svim advokatima da tokom obustave rada ne ulaze, niti borave u prostorijama sudova, tužilaštava, policije ili državnih organa po bilo kojem osnovu.

Sudovi su zbog štrajka bili  prinuđeni da donesu odluku o odlaganju ročišta jer strankama u postupku ne smiju uskratiti pravo na advokata i stručnu pomoć. Samo je pred Osnovnim sudom u Podgorici juče  odloženo 78 od 126 zakazanih suđenja.

Vlada etiketira, Spajić i Kasalica ”treniraju strogoću”

Razlog stupanja u štrajk treba tražiti u činjenici da je za advokate nevjerovatno da budu obuhvaćeni zakonom koji reguliše kontrolu preduzeća koja prometuju proizvode i usluge, s obzirom da su Ustavom definisani kao kategorija koja pruža besplatnu pravnu pomoć, kao i da je njihova nadoknada djelimično ili gotovo nenaplativa.

Milojko udario na advokate: Kako je zamislio da fiskalizuje usluge advokata?

Iza čitave akcije ”fiskalizacije” advokata stoje ministar finsnsija Milojko Spajić i državna sekretarka u tom ministarstvu Mila Kasalica, inače kolumnistkinja režimskog tabloida Vijesti. Ovaj duo se zakleo da će uvesti red među advokate i natjerati ih da budu poslušniji.

Vlada Crne Gore, u skladu sa praksom destruktivnosti koju je pokazala od kad je stupila u rad, napala je advokate koji štrajkuju i istakla kako smatra da je odluka Advokatske komore da stupi u štrajk nezakonita.

Umjesto da stupe u dijalog, Vlada i Ministarstvo finansija krenuli su u etiketiranje.

”U Ministarstvu finansija i Vladi plasirana je priča da su advokati koji štrajkuju ustvari bliski bivšoj vlasti i DPS-u, kao i da njihov štrajk nema veze sa profesionalnim standardima već sa politikom”, rekli su izvori portala Aktuelno bliski vrhu Vlade.

Vlada je pribjegla ovakvoj vrsti etiketiranja i pored toga što je, kako su nam kazali iz Advokatske komore, veliki broj advokata koji je stupio u štrajk, svojevremeno potpisao peticiju protiv Zakona o slobodi vjeroispovijesti koji je usvojila bivša vlast krajem 2019. godine.

Vlada unosi razdor, ne priznaje ustavna prava advokata

U razgovoru za portal Aktuelno više advokata koji su iz straha od odmazde željeli da ostanu anonimni, rekli su da je jasno da Vlada želi da unese razdor u advokatsku komoru i da posvađa advokate kako bi profitirala.

”Vlada se javno zalaže za jedinstvo u primjeni propisa, ali kada se postavi pitanje primjene odluka Advokatske komore, onda ona odjednom djeluje separatistički.  Vlada ne samo da ne priznaje advokatima ono što im priznaje Ustav – samostalnost i nezavisnost, već izgleda da ima ambicija da im bude i poslodavac. Ona ne samo da poziva advokate da ne poštuju odluke strukovnog udruženja – Advokatske komore, već traži da advokati obustavu rada zvanično nazovu štrajkom, koji je moguće pokrenuti samo protiv poslodavca”, rekli su portalu Aktuelno advokati sa kojima samo razgovarali.

Takođe, kako su naglasili, Vlada traži da advokati plaćaju njima svaku uslugu kroz porez, čak i kad je klijentima ne naplaćuju.

”Dakle, od advokata očekuje korist od svake radnje, kao da su njeni radnici. Mada, koliko su ljudi zaposlili u poslednje vrijeme, možda bi im bilo previše da još i sve advokate zaposle, samo bi im zauzeli mjesta rezervisana za eksperte”, naveli su naši sagovornici.

Medveđa usluga

Advokati sa kojima smo razgovarali navode da Ministarstvo finansija ne bi da se bavi samo ekonomijom, već  ima ambiciju da tumači i propise iz oblasti pravosuđa, pa tako smatra da advokatura ne pruža pravnu pomoć, već – usluge.

”Po njima, svaka se radnja advokata naplaćuje, kao je to čista privredna djelatnost. Da su pročitali Tarifu Advokatske komore CG (sem onog djela “i druge usluge”), vidjeli bi da advokati imaju pravo da ne naplaćuju svoje usluge uopšte, da ih naplate samo ako uspiju u sporu, i da ih naplaćuju ispod tarife. Kada svojim tumačenjem izazovu blokadu rada pravosuđa, vidjeće da se zaista radi o usluzi, ali – medveđoj. Ali, šta očekivati od struke po kojoj se vrijeme sastoji od radnog vremena – kada se od svoga rada zarađuje, i dokolice – kada se od svoga rada ne zarađuje. Doduše, kada bi se pogledali u ogledalo, vidjeli bi da su dokoličari i oni koji rade, za to primaju platu, ali prave samo štetu onome ko ih plaća”, rekao je jedan od naših sagovornika.

Naši sagovornici ističu da pritom vlast žali građane koji će morati da trpe zbog obustave rada advokata, a ne žali ni njih ni privredu koji su se taman oporavili od pandemije korone – kad ih je stigla pandemija fiskalizacije.

”Svaka iole ekonomski pismena vlast zna da posle ekonomske krize treba privredu pustiti da se oporavi, ali ekspertska vlada misli da je baš to pravi trenutak za nove obaveze. Ostalo vam je nešto para nakon krize – taman da kupite kase. Imate konkurentne cijene za turističku sezonu u odnosu na okruženje – evo vam malo akciza da zaštitimo zdravlje turista od pošasti zvanih kakao, sladoled i pivo”, rekli su naši sagovornici.

Takođe ističu da Vlada neće da radi svoj posao i riješi spor između Ministarstva finansija i Ministarstva pravde.

”Ministarstvo finansija neće da radi svoj posao, već posao Advokatske komore. Niko od njih neće da radi svoj posao. Advokati bi htjeli da rade svoj posao, ali im se ne da”, poručuju advokati sa kojima smo razgovarali.

Srpski advokati uz kolege iz Crne Gore

Prema saznanjima portala Aktuelno u Vladi su se razmišljali da kad domaći advokati stupe u štrajk ”uvezu” advokate iz susjedne Srbije i Republike Srpske, ali im je taj plan za sad, propao.

”Taj plan je za sad na čekanju jer kolege iz Srbije su se solidarisale sa crnogorskim advokatima jer su i oni štrajkovali više puta u posljednjih nekoliko godina. Međutim, nije isljučeno da će neka ekipa advokata biti uvezena iz okolnih zemalja da popuni ‘rupe’ u pravnom sistemu koji je trenutno blokiran”, rekli su naši izvori bliski vrhu Vlade.

Obustava pružanja pravne pomoći advokata na cijeloj teritoriji Crne Gore važiće sve do ispunjena zahtjeva kojim se traži da se izmijeni Zakon o fiskalizaciji i da se ova djelatnost izuzme iz njegove primjene. Sudeći po načinu na koji Vlada srlja u ovom slučaju, štrajk advokata će po svemu sudeći potrajati.

“Tokom obustave rada advokati neće pristupiti ročištima sudova, neće pristupiti tužilaštvu i neće postupati u istražnim i drugim postupcima i neće pristupati u policiju u pretkrivičnim postupcima”, piše u uputstvu objavljenom juče.

Advokati, kako je objašnjeno, tokom obustave rada mogu podnositi tužbe, žalbe i druga pravna sredstva i akta kod kojih bi propuštanje roka rezultiralo gubitkom prava klijenata ili zastarom.

B.Knežević

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve