Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Smjena direktora AEM, tačka na kolonizaciju medijske scene CG!?

Goran Vuković, pak, ukazuje kako je ASK, postupajući po njegovom zahtjevu, dva puta konstatovala da se on ne nalazi u konfliktu interesa i da može da se kandiduje, odnosno da bude direktor AEM

Predsjednik Savjeta Agencije za elektronske medije (SAEM) Branko Bošković zakazao je za sjutra (petak) u 9 sati sjednicu tog organa. Iako na Dnevnom redu nema tačke koja direktno najavljuje glasanje o smjeni direktora AEM Gorana Vukovića, dvoje članova Savjeta,  Andrijana Nikolić i Rajko Todorović – Todor, vjeruju da će se to sjutra ipak desiti?

U dopisu upućenom direktoru, zaposlenima u AEM i kolegama u Savjetu, Andrijana Nikolić, uz ostalo, konstatuje kako u SAEM postoji “nepobitna većina kojoj je primat smjena direktora”.

Zbog čega je smjena Gorana Vukovića, koji je ionako ušao u posljednjih pola godine mandata, primaran zadatak većine članova Savjeta; šta je suština ovog višemjesečnog/višegodišnjeg “obaranja ruku” koje se želi prikazati kao insistiranje na propisima; kakve su potencijalne posljedice kadrovske slagalice koju odavno vodi iz sjenke, a sjutra bi je mogao i okončati u skladu sa vlastitim interesima, generalni direktor Javnog servisa?

Formalno-pravna strana ove priče nije najvažnija, ali može biti presudna, pa zato prvo o njoj. Trojica članova SAEM (Branko Bošković, Edin Koljenović i Milan Radović) hoće da smijene Gorana Vukovića jer je ASK trećim svojim Mišljenjem povodom istoga pitanja zauzela stanovište da se direktor AEM nalazi u konfliktu interesa s obzirom na to da je njegova supruga, odlukom Vlade CG, od 2018. članica Disciplinske komisije. Na osnovu takvoga mišljenja ASK, Uprava za inspekcijske poslove donijela je Rješenje kojim od predsjednika SAEM traži “otklanjanje nepravilnosti” utvr đenih prilikom nadzora. To Rješenje jedina je tačka Dnevnog reda sjutrašnje sjednice Savjeta AEM.

Goran Vuković, pak, ukazuje kako je ASK, postupajući po njegovom zahtjevu, dva puta konstatovala da se on ne nalazi u konfliktu interesa i da može da se kandiduje, odnosno da bude direktor AEM. Kategorično tvrdi da je treće, promijenjeno mišljenje ASK rezultat pritiska predsjednika Savjeta Branka Boškovića i struktura koje stoje iza njega!? Vuković negira objašnjenje ASK da su tek naknadno saznali za ključnu činjenicu o članstvu njegove supruge u Disciplinskoj komisiji, jer je on tu okolnost naveo u svom prvom obraćanju Agenciji za sprječavanje korupcije. Njegovi pravni zastupnici na više su adresa poslali tumačenje kojim dokazuju neutemeljenost mišljenja ASK.

S druge strane, članovi Savjeta Andrijana Nikolić i Rajko Todorović – Todor ukazuju na nezakonitost i neetičnost izbora Branka Boškovića za predsjednika Savjeta AEM. Bošković je, naime, svojim glasom presudio na glasanju o nasljedniku Ranka Vujovića na toj funkciji. “Kvaka” je u tome da je tadašnjim Pravilnikom bilo zabranjeno javno glasanje i, važnije, propisano da član Savjeta ne može odlučivati o pitanjima koja ga se lično tiču.

Glasanje je, međutim, bilo javno, a Bošković je glasao – za sebe. Tako je, uz podršku Koljenovića i Borisa Raonića (nakon prelaska na čelo RTCG na njegovo mjesto izabran je Milan Radović, dotadašnji član Savjeta javnog servisa), postao predsjednik SAEM. Na opetovane prozivke Rajka Todorovića da bi, barem kao sociolog, morao voditi računa i o etici, Bošković je, navodno, odgovorio da “etika nije bitna”. Ovim se citatom Todorović više puta poslužio u intervjuima i dopisima, kao ilustracijom Boškovićevog načina rada. Nakon izbora predsjednika SAEM, Pravilnik je većinom glasova promijenjen i prilagođen praksi sa sjednice na kojoj je donesena sporna odluka.

Koliko god bile važne ove pravne stvari, one su samo način da se i AEM, u procesu medijske kolonizacije Crne Gore, potpuno stavi pod kontrolu jednog centra političke moći. Nikolić i Todorović više puta su javno optužili predsjednika Savjeta i dvojicu članova koji stoje uz njega da otvaraju vrata za apsolutni medijski uticaj iz susjedstva. Ilustrovali su to razvodnjavanjem inicijativa da se sankcioniše govor mržnje i anticrnogorska uređivačka politika glasila poput Pink i Happy tv, s jedne strane, a s druge benevolentnošću prema zahtjevima za dobijanje frekvencija medijskih kuća koje imaju sjedište u Crnoj Gori ali i sličan programski sadržaj kao i pomenute televizije.

Konačno, Todorović i Nikolić više su puta ukazali na bezmalo kadrovski monopol koji je posljednjih godina, uz podršku i stare i nove vlasti, uspostavio aktuelni direktor Javnog servisa Boris Raonić. Sa Građanskom alijansom, čiji je Raonić osnivač i do prelaska na novu funkciju dugogodišnji prvi čovjek, povezana je polovina članova Savjeta RTCG, ali i većina članova Savjeta AEM. I ne samo u ovim organima – Administrativni odbor Skupštine nedavno je disciplinovano izglasao Zorana Vujičića za člana Savjeta Agencije za zaštitu ličnih podataka…

Raonićevo umijeće da instalira lica povezana sa GA na pozicije u kojima se donose ključne odluke o medijskoj sceni Crne Gore utoliko je vrijednije hvale što su to, gotovo listom, osobe koje u prethodnom životu nijesu imale nikave veze sa novinarstvom kao zanimanjem, niti sa televizijom i radiom kao medijima. Javne sjednice savjeta i diskusija na njima neoborivi su dokaz njihove alarmantne nekompetentnosti i sunovrata jednog modela rukovođenja ključnim resursima na crnogorskoj medijskoj sceni.

Tačnije, sada već dominantno – anticrnogorskoj medijskoj sceni.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve