Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Raonić: Jotovana varijanta crnogorskog nije zabranjena; Vuković: Skandalozno je ako se desilo ono što novinar tvrdi

Vukovićeva je saopštila da ona koristi jotovanu varijantu crnogorskog jezika, ali da to ne mijenja njen stav prema nejotovanoj varijanti, jer su obje varijante ravnopravne

U Javnom servisu nikome nije zabranjeno da koristi jotovanu verziju crnogorskog jezika, poručio je generalni direktor RTCG Boris Raonić. Poslanica DPS-a i profesorka crnogorskog jezika i književnosti Aleksandra Vuković kazala je da ako se desilo ono što “tvrdi novinar Radija Crne Gore onda je to skandalozno”.

Govorili su o tome da li je jotovana varijanta crnogorskog jezika zabranjena na Javnom servisu.

“U Javnom servisu nije bilo zabrane korišćenja jotovanje verzije crnogorskog jezika. Ako je to tačno, onda je to prvorazredni skandal, ali pošto to nije tačno, u šta ja uvjeravam i javnost, onda je u pitanju nešto drugo. Onda ovo nije pitanje diskriminacije, mobinga ili kršenja zakona i Ustava, već je u pitanju jedna orkestrirana kampanja. Razgovarao sam i sa uredništvom i sa kolegom Žarkom Božovićem i pitao da li mogu da pomenem njegovo ime i rekao je da mogu”, saopštio je Raonić.

Razgovarao je kaže i sa ostalim novinarima RTCG koji koriste jotovanu verziju.

“Na moje prosto pitanje da li je iko ikada sa vama razgovarao na ovu temu, svi su rekli – ne. Postoji samo jedan novinar koji tvrdi da mu je neko nešto zabranio i tvrdi da mu je zabranio jedan kolega, koji je, slobodno mogu reći, omiljen u ovoj kući, koji je profesionalac i koji je sada na tapetu javnosti”, kazao je Raonić i dodao da je cilj kampanje da se uništi ugled Javnog servisa.

On je saopštio da je na snazi neodrživa kampanja protiv RTCG.

“Govori se o zabrani od strane menadžmenta u kojem većina uključujući i me govori upravo tim jezikom. Toliko je apsurdna situacija da u ovom teatru mi možemo da demantujemo i da počnemo da ovo predstavljamo kao teatar apsurda”, saopštio je Raonić.

Kaže i da je sva afera pokrenuta tako da niko nije pitao Javni servis za stav i izjavu, bez navođenja izvora informacija i argumenata.

“Ono što mene brine jeste što se ozbiljne institucije, akademske institucije, političke partije, reaguju na ovo, na stvari koje nijesu tačne”, saopštio je direktor RTCG.

Raonić je kazao i da je Crna Gora građanska država i da ne priznaje da u državi postoje većine i manjine, a najvažnije da građani na ovom primjeru mogu da saznaju gdje mogu da dobiju tačne informacije.

“Da li njima izvor informacija mogu biri razni portali, koji su na ovu temu objavili desetine informacija prihvatajući kao činjenicu nešto što nije tačno”, kaže Raonić.

RTCG je kuća od 800 ljudi i da neko nešto želi da zabrani ne bi to, kako ističe, zabranio samo jednoj osobi.

“Mi moramo da se pitamo gdje se informišemo… Ovo je odličan primjer kako jedna lažna informacija može da napravi ozbiljan problem”, saopštio je Raonić.

Diskriminacija u RTCG ne postoji, a kako kaže Raonić, mi kao društvo moramo da se zapitamo gdje i kako se informišemo.

Vukovićeva je saopštila da ona koristi jotovanu varijantu crnogorskog jezika, ali da to ne mijenja njen stav prema nejotovanoj varijanti, jer su obje varijante ravnopravne.

“Ako se desilo ono što tvrdi novinar Radija Crne Gore onda je to skandalozno”, navela Vukovićeva.

Kaže da je su zabrana i diskriminacija i Ustavom zabranjeni i da to ne smije da se dešava.

Vukovićeva navodi da je u ovom slučaju prva adresa za rješavanje problema menadžment RTCG.

To što neko drugi, kako kaže, nije prijavio diskriminaciju ne znači da ona ne postoji.

“Smatram da je ova stvar tek počela i da je ni vi, ni ja radikalno ne možemo proglasiti ni famom, ni glasinom… Mi moramo da provjerimo, kako novinar ne bi koristio istance kakvi su međunarodni sudovi, jer da pravdu treba da pronađe u svojoj državi u Javnom servisu”, navela je Vuković.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
COL
25.01.2023-12:25 12:25

Najbolji dokaz o segregaciji Crnogoraca na RTV Crna Gora je što od 250 novinara u službenoj upotrebi koriste jotovanu verziju Crnogorskog jezika samo trojica novinara, a u privatnom životu skoro svi.