Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Popa: Regulisanje vjerskih zajednica u Crnoj Gori nacionalna nadležnost, EU ne treba da interveniše

Cilj nije samo da Crna Gora brže napreduje na putu kao EU ili da zatvori ovo ili ono poglavlje, već da svaka uspješno sprovedena reforma unaprijedi kvalitet života građana, kazala je šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori  EU Oana Kristina Popa

Cilj nije samo da Crna Gora brže napreduje na putu kao EU ili da zatvori ovo ili ono poglavlje, već da svaka uspješno sprovedena reforma unaprijedi kvalitet života građana, kazala je šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori  EU Oana Kristina Popa.

Popa

O sadržaju izvještaja Evropske komisije koji je danas predstavljen u Briselu kaže :

“Kada je riječ o političkim kriterijumima pristupanja za pristupanje, prepoznat je nedostatak dijaloga i nepovjerenja među političkim akterima. Sveobuhvatna revizija izbornoh okvira još nije sprovedena. Izbori su rezultirali do sada nezabilježenom promjenom u sastavu vladajuće većine. Sada je vrijeme da novi parlament afirmise široku međupartijski konsenzus i pokaze u praksi posvećenost evropskoj reformskoj agendi Crne Gore”, kazala je Popa.

U reformi javne uprave, kako je kazala, ostvaren je određeni napredak.

“Izvještaj prepoznaje ograničeni napredak koji je ostvaren u poglavlju 23. Prošlogodišnje preporuke koje se tiču pravosuđa su samo djelimično tretirane, dok izazovi u pogledu nezavisnosti, profesionalizma, efikasnosti i odgovornosti i dalje ostaju. Bilo je određenih pozitivnih pomaka u borbi protiv korupcije, ali izazovi i dalje ostaju u pogledu nezavisnosti, kredibiliteta i određivanja prioriteta od strane Agencije za sprečavanje korupcije”, istakla je Popa.

Kada je riječ o poglavlju 24. Crna Gora je napravila dobar napredak u borbi protiv trgovine ljudima.

“Kapacitet i profesionalnost policije su osnaženi i zabilježen je broj tekućih postupaka o zaplijeni imovine. Međutim CG treba da odgovori na određene ključne i sistemske nedostatke u sistemu krivičnog pravosuđa, uključujući i način na koji se u sudovima postupa sa predmetima iz oblasti organizonog kriminala”, kazao je Popa.

U pogledu ekonomskog kriterijuma, CG mora da razvije funkcionalnu tržišnu ekonomiju i stekne sposobnost da se izbori sa konkurencijom.

Ostvaren je određeni napredak, no izbijanje epidemije koronavirusa dovelo je do ozbiljnih izazova u ekonomiji, navela je Popa.

Kada je riječ o sposobnosti CG da preuzme obaveze iz članstva, naša država treba da se fokusira na politiku konkurentnosti, ekonomsku i monetarnu politiku statistiku i finansijsku kontrolu, a naročito na funkcionisanje pravosuđa i slobodu izražavanja.

“Apelujem na političke i društvene aktere u CG da sarađuju sa nama kako bismo ubrzali političke i ekonomske reforme”, poručila je Popa.

Ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa kazala je da je regulisanje vjerskih zajednica u Crnoj Gori nacionalna nadležnost, te da EU ne treba da interveniše.

Na pitanje zašto u izvještaju EU nije notirano ono što su i crkveni velikodostojnici sami kazali, da su bili dio političkog procesa u Crnoj Gori, Popa je kazala da pitanje vjerskih zajednica treba da bude uređeno na inkluzivan način i da okupe sve aktere.

“Na sastancima sam obeshrabrila sve strane, da ne preduzimaju nikakve preuranjene komentare. Mislim da je važno da se svi okupe, bez eksternog miješanja i da Vlada počne da radi na zatvaranju poglavlja kako bi se ostvario stvarni napredak na putu ka EU”, rekla je Popa.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve