Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Podrška crnogorske dijaspore Fakultetu za crnogorski jezik i književnost

Zato, kako kaže, odbrana FCJK nije samo odbrana crnogorskog jezika kao jednog od najznačajnijih elemenata crnogorskog identiteta, već odbrana slobode govora i slobode izražavanja svih građana Crne Gore, kako u matici tako i dijaspori

Crnogorsko kulturno društvo Toronto ostro osuđuje napade na Fakultet za crnogorski jezik i knjizevnost koje vidimo kao nastavak velikosrpske hegemonisticke politike prema Crnoj Gori. Poslušnici koji su ovog puta kidisali na FCJK oličeni u pridošlici iz Trebinja i stipendisti SPC Spajiću nebitni su i epizodni likovi, čiji zadatak ovoga puta nije samo zatiranje svega crnogorskog već i zastrašivanje i zabranjivanje slobode govora i direktni obračun sa istinskim intelektualcima i slobodomislećim ljudima zaposlenim na FCJK, saopštio je Član uprave CKD Toronto, Srđan Vukmirović.

Zato, kako kaže, odbrana FCJK nije samo odbrana crnogorskog jezika kao jednog od najznačajnijih elemenata crnogorskog identiteta, već odbrana slobode govora i slobode izražavanja svih građana Crne Gore, kako u matici tako i dijaspori.

“Ne žmurite na iživljavanje vlasti i grubo kršenje zakona koje se odigrava pred vašim očima, ne žmurite i ne saginjite glavu. Danas je to Adnan, Aleksandar, Boban …, a sjutra ćete to biti vi.

U pamet se Crnogorci, pred našim očima se pokušava ugušiti sve što odudara od projekta Srpskog sveta, ućutkati svako ko zbori istinu, preoblikovati svaka činjenica koja odudara od njihove Istorije zasnovane na mitovima, kazniti svi koji ne žele da im ratni zločinci budu heroji i poniziti svako ko ne želi da bude podanik Beograda.

Zato poručujemo Crnogorci iz Kanade stoje uz FCJK i časne ljude koji ga predstavljaju. Borićemo se da naša djeca pričaju i zbore Crnogorski, a Okupatori kao i njihove sluge “svi oni biše pa i preminuše, i mač svoj o Crnogorce đekoji opitaše, pa nestaše, a Crna Gora ostade do vijeka i strašnoga Suda u svojoj volji i slobodi, a to ti je u slavi”, dodaje u saopštenju.

Nenad Perov Popović iz eMDe Alijanse – Zajednice crnogorskih udruženja u Njemačkoj smatra da je ponovo “ostrašćena ravnogorka iz Bileće sa svojim bradatim saradnicima krenula na FCJK na Cetinju. I biće kao prošli put, NO PASARAN! Zašto?”

Zato što, prema riječima Popovića, FCJK ima ko da brani i odbrani.

“Ima FCJK svoje profesore i studente. Ima FCJK crnogorske intelektualce i građanske patriote u zemlji. Ima FCJK svoju dijasporu širom svijeta.

Kako su nekad Crnogorci sa okupiranih područja Zete, Nikšića, Krivošija ili mog Grblja gledali prema Lovćenu kao svjetioniku slobode, tako mi u ovo mračno doba Crne Gore gledamo na FCJK kao na luču otpora neočetničkoj vlasti”, poručuje Popović.

Zeljko Kaluđerović iz Crnogorskog društva “Lovćen” iz Lovćenca smatra da mnogobrojni nečasni pokušaji od Vlade Crne Gore da ugasi Fakultet za crnogorski jezik i književnost nijesu urodili plodom, tako ni ovoga puta neće uspjeti u svojoj namjeri.

“Fakultet za crnogorski jezik i književnost je zavrijedio poštovanje i ponos svakoga Crnogorca i svakog prijatelja Crne Gore, kako u Crnoj Gori, tako i u regionu, a posebno u dijaspori!

Crnogorsko društvo “Lovćen” iz Lovćenca, kao i svaki put do sada, daje bezrezervnu podršku Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju”, poručio je on.

Ponovo smo na braniku crnogorskih vrijednosti i vazda ćemo biti, poručuje Veljko Krstov Martinovic iz Crnogorske kuće u Kataloniji.

“FCJK opstaje zahvaljujući istini crnogorske istorije, istrajnosti crnogorske nacije, bogatstvu i svojstvenosti crnogorskog jezika, posebnosti naše kulture, milenijumskom otporu okupatorima, pravednosti crnogorskih suda i ponosu generacija koje oderdjuju put pokoljenjima!

Velikosrpski projekat davno je izgubio sve ratove u regionu pa će i u Crnoj Gori. Potonji”, poručio je on.

Mihailo Mandić iz Crnogorske etničke zajednice Australije kaže da je ta zajednica među prvima prepoznala značaj međunarodnog priznavanja crnogorskog jezika i svojim apelima, prilozima, zahtjevima davala svoj doprinos zaokruživanju crnogorskog nacionalnog identiteta.

Kako tih prvih dana tako su, kako navodi, i danas čvrsto uz FCJK i još odlučniji u odbrani temelja crnogorske državnosti.

“Crna Gora će naći načina da se odbrani od importovanog zla koje nam se, poput kuge, uvuklo u dragulj multietničkog sklada. Garant našem uspjehu su Crnogorci različitih vjeroispovijesti i dok se budemo tako držali, a mladi su prepoznali takvu našu snagu, svi pokušaji da nas uguraju u vjerske torove neće im uspjeti.

FCJ treba da bude okosnica izučavanja jezika u Crnoj Gori, a one koji su se ušunjali u Crnu Goru na krilima klerofašizma i zloupotrijebili gostoprimstvo Crne Gore da bi joj razrušili temelje, po hitnoj proceduri, oduzeti počasna državljanstva i ispratiti odakle su i došli”, dodaje on.

Juan Vladimir Martinović predsjednik i Nora Gopcevich potpredsjednica Crnogorske zajednice u Buenos Airesu smatraju da jezik izražava poseban način na koji se narod gradi tokom vremena, te da je on temeljna komponenta kulture.

“Crnogorski jezik sintetizuje dugu i slavnu istoriju te zemlje, a prisutan je i na kraju svijeta, u ovoj Argentini koja još uvijek održava u život onaj jezik naslijeđen od iseljenika koji su u ove krajeve došli prije 100 godina. Prva generacija potomaka ovih doseljenika i danas govori njime kao njihovi crnogorski roditelji i đedovi.

Naša Crnogorska zajednica iz Buenos Airesa, svjesni važnosti održava tečajeve crnogorskog jezika uz pomoć profesora diplomiranih na prestižnom Fakultetu s Cetinja. Zahvaljujući ovoj aktivnosti, naši potomci mogu očuvati sjećanje na tu vječnu i slavnu zemlju đe su pohranjeni naši korijeni.

Imate našu punu podršku u ovoj borbi, jer postoji dužnost i neprenosivo pravo crnogorskih građana kao i pripadnika crnogorske dijaspore po svijetu, koji zahtijevaju očuvanje našeg jezika kao temeljnog dijela crnogorske kulture i identiteta”, poručili su oni.

Crnu Goru nijesu uspjeli pokoriti ni mnogo veći od vas, pa vam neće poći za rukom da ugasite fakultet samo zato što u svom nazivu ima prefiks crnogorski, poručuju iz Udruženje iseljenika i prijatelja Crne Gore Monte-Australija Sydney.

“Vaša retrogradna politika budi u nama još veći žar da pružimo još veću podršku i jasnu poruku da Fakultet za crnogorski jezik i književnost treba da opstane. Najnovije poniženje Crne Gore ne smijemo i nećemo dozvoliti”, kažu oni.

Vukan Čavor iz Novog Zelanda poručuje da su vjekovima razne okupatorske sile pokušavale osvojiti i uništiti Crnu Goru.

Kako ističe, Crnogorski narod je, kako nam je istorija i potvrdila, “uspio odbraniti majku svih nas čak i u vremenima kada su se slova pretapala u bojeva zrna”.

“Bojeva zrna, koja u srcu svakog Crnogorca znače i bude ponos, čast, slobodu i beskrajnu zahvalnost našim precima za njihovu besprimjernu žrtvu da sačuvaju Crnogorski identitet, pravo i svetu slobodu…

Danas je došao red na nas da Domovinu, našu ponosnu rodnu grudu mi odbranimo od zla domaćega koje je kani satrijeti upravo uništavanjem tih slova kojima su krvavo ispisivane stranice crnogorske istorije. FCJK je rijedak i dragocjen čuvar našeg identiteta koji ova (ne)Vlada Crne Gore nije uhvatila na spavanju, te ga pokušava svim silama uništiti, a čestiti ljudi koji tamo rade su ponos Prijestonice i Domovine i svih nas”, navode u saopštenju.

Zato poručuju cijeloj javnosti, kako crnogorskoj, tako i međunarodnoj, da imaju bezrezervnu podršku u borbi za očuvanje crnogorske istorije i jezika kao osnovnih elemenata crnogorskog identiteta i trajanja.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve