Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Petrović: Osmi mart dočekujemo sa pokušajima obismišljavanja i urušavanja svega što može unaprijediti život, rad i napredak žena

Dakle, zaključuje, ovaj 8.mart  dočekujemo sa pokušajima obismišljavanja i urušavanja svega što može i treba unaprijediti život, rad i napredak ženske populacije koja čini više od pola ukupne populacije na svijetu i u Crnoj Gori

Crnogorski ženski lobi od svog osnivanja (25 godina) nastavlja da se suprotstavlja svim praksama koje žene nastoje zadržati žene u potlačenom položaju, ekonomskoj i rodnoj nejednakosti i na margini svih zbivanja i odlučivanja, kazala je Aida Petroivć iz ove NVO i aktivistkinja ženskog i mirovnog pokreta.

“I ovog 8. marta kao i predhodnih, sjećamo se s pietetom i zahvalnošcu odlučne i uporne borbe svih pretkinja koje su mijenjale istoriju i pružale otpor protiv najcrnjih oblika patrijarhata, fašizma, nacionalizma, militarizma, klerikalizma, fundamentalizma. Davno izvojevana prava i slobode žena koja su nam ostavile pretkinje i antifašistkinje koje su radila na stvaranju uslova za dostojanstven život svih žena, ponovo su na udaru: retrogradnih, ekstremističkih i klerikalnih dogmi koje zagovaraju i nastoje utemeljiti u društvenim i sistemskim procesima mnogi politički pojedinaci, partije, predstavnici institucija, zagovornici desničarskih i nazadnih srednjovjekovnih koncepata politika koji negiraju ženska ljudska prava i rodne politike”, kazala je Petrović.

Kako je istakla, Crnogorski ženski  lobi nastavlja da se suprotstavlja svim praksama koje žene nastoje zadržati žene u potlačenom položaju, ekonomskoj i rodnoj nejednakosti i na margini svih zbivanja i odlučivanja.

“Ženska ljudska prava u Crnoj Gori nisu doživjela ekspanziju napretka i poštovanja i ako ih nacionalna i međunarodna dokumenta propisuju i garantuju njihovo ispunjenje Nasuprot očuvanju i unapređenju ranije postignutuh rezultata u oblasti ženskih ljudskih prava i rodne ravnopravnosti u poslednje dvije godine svjedočimo sunovratu i degradaciji  u oblasti ženskih ljudskih prava, porastu svih oblika nasilja nad ženama, djevojkama, djevojčicama, nepoštovanju ili selektivnoj primjeni zakonodavnih normi prema nasilnicima, povećanom broju femicida, ugroženoj bezbijednosti sa konstantno prisutnim govorom mržnje, mizoginije i seksizma prema svim ženama koje  ne prihvataju klerikalno patrijarhalne” lance “, kazala je Petrović.

Prema njenim riječima, u  socio ekonomskoj krizi koju Crna Gora prolazi, žene su prve koje dobijaju otkaze, posebno kada se žele ostvariti kao majke ili već imaju malu djecu.

“Nejednak položaj žena na tržištu rada dovodi i do njihovog posebno ugroženog položaja, višestruke diskriminacije i znatno izloženijem siromaštvu posebno ranjivih grupa žena: žene žrtve tranzicije, starije žene, samohrane majke, pripadnice romske populacije, LGBT i OSI populoacije. U nesređenom  sistemu u kome živimo i u kome institucije ne funkcionišu adekvatno već “vegetiraju”  i njeguju kulturu rigidnog patrijarhalnog obrasca prema rodnom nasilju nad ženama, djevojkama, djevojčicama, sve ono što se odvija u tzv “privatnoj” sferi  pa i porodično nasilje tu i treba da ostane jer “to se svakome dešava a svi ne treba da znaju”, navodi Petrović.

Kako je dodala, zbog očigledne nefikasnosti cjelokupnog sistema u prevenciji nasilja, zaštiti žrtava rodnog nasilja i sankcionisanju nasilnika, trend povećanja raznih oblika nasilja ide veoma brzo uzlaznom putanjom a nasilje nad ženama, djevojkama, djevojčicama postaje sve više društveno prihvatljivo što ukazuje na krah porodičnih i društvenih  vrijednosti i institucionalnu eroziju, nemoć i (ne)činjenje kada su u pitanju ženska ljudska prava i produžetak agonije trpljenja i sakrivanja nasilja.

“U poimanju uloge žene u crnogorskom društvu i porodici i dalje prikriveno ili javno preovladava obrazac po kome se najveća vrijednost žene svodi isključivo na njihovu biološku i reproduktivnu ulogu. Vješto koristeći tešku ekonomsku situaciju u Crnoj Gori neki politički predstavnici izražavaju “zabrinutost” zbog  “bijele  kuge’ i “odumiranja” nacije, te umjesto ekonomskog osnaživanja i zapošljavanja žena nude im ponižavajuće, diskriminatorske i nehumane koncepte u vidu jednokratnih finansiskih pomoći svim ženama koje rađaju i imaju više od jednog djeteta”, ističe Petrović.

Dakle, zaključuje, ovaj 8.mart  dočekujemo sa pokušajima obismišljavanja i urušavanja svega što može i treba unaprijediti život, rad i napredak ženske populacije koja čini više od pola ukupne populacije na svijetu i u Crnoj Gori.

“Vraćeni “točak” ljudskih prava žena i ženske istorije u negativnom smjeru neće pomoći niti donjeti napredak prvenstveno ženama a ni muškarcima i društvu u cjelini, već će se po principu  domino efekta nastaviti cjelokupno urušavanje ženskih prava, ekonomskih, političkih  i društvenih postignuća i doprinosa većinske ženske populacije što će ostaviti nesagledive loše posljedice na razvoj društva u cjelini”, zaključuje Petrović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve