Nedjelja, 19 Maja, 2024
Rubrika:

Patriotski pokret otpora Lovćenske straže šalje Vartolomeju inicijativu za pomoć i mišljenje

Kako su naveli, ova inicijativa biće upućena takođe svim pravoslavnim crkvama koje Vaseljensku patrijaršiju doživljavaju kao Majku Crkvu.

Patriotski pokret otpora „Lovćenske straže 1990.“ ovih dana uputiće Svetom Sinodu Vaseljenske patrijaršije i njegovoj svesvetosti Vartolomeju inicijativu za pomoć i mišljenje to Tomosu iz 1922, kao i preporuku povodom planiranog potpisivanja Temeljnog ugovora između Vlade Crne Gore i Crkve Srbije.

Kako su naveli, ova inicijativa biće upućena takođe svim pravoslavnim crkvama koje Vaseljensku patrijaršiju doživljavaju kao Majku Crkvu.

Svetom Sinodu Vaseljenske patrijaršije N/R Njegovoj svesvetosti patrijarhu Vartolomeju I

Inicijativa

Vaša svesvetosti,

Mi, potpisnici ove peticije kao i neuporedivo veći broj Crnogorki i Crnogoraca pravoslavne vjeroispovjesti koji to nijesu uradili iz objektivnih razloga, sa dužnim poštovanjem doživljavamo Vaseljensku patrijaršiju kao našu Majku Crkvu a Vašu svesvetost arhiepiskopa carigradskog, novorimskog i vaseljenskog, koji se nalazi na njenom čelu kao našeg duhovnog vođu.

U skladu sa navedenim, mi, pravoslavni Crnogorci/ke, potpisnici peticije, u duhu hrišćanske slobode i ljubavi, dali smo sebi mogućnost da od Vaše svesvetosti putem ove Inicijative zamolimo za :

Vašu pomoć, koja se ogleda u, po našem mišljenju, neophodnosti revizije Tomosa koji je 1922. godine dodijeljen Srpskoj pravoslavnoj crkvi Kraljevstva SHS od strane Vaseljenskog patrijarha Melentija IV;

Vaše stručno mišljenje i preporuku povodom planiranog potpisivanja Temeljnog ugovora između Vlade Crne Gore i Crkve Srbije. Smatramo da se prije definisanja pomenutog ugovora mora uzeti u obzir prethodo navedena revizija Tomosa iz 1922.god uz eklezijastičko (crkveno) pravo.

Vaša svesvetosti, ovom prilikom ukazujemo i na činjenicu koja se odnosi na nasilno ukidanje crnogorske države, (Kraljevine Crne Gore) 1918. godine od strane Kraljevine Srbije, kada je iz osnova promijenjen i položaj Autokefalne Crnogorske crkve. Ukidanjem crnogorske države, promijenjen je poredak u kome je funkcionisala Autokefalna Crnogorska crkva, a ona je, kao državna crkva, ostala bez države čije je ime ponosno nosila.

Na Podgoričkoj skupštini koja je ustanovljena suprotno tada važećem Ustavu države Crne Gore i njenom pravnom poretku, 26.11.1918.godine, izvršen je državni prevrat, a Crnogorska crkva je od Autokefalne crnogorske crkve postala samo jedna od eparhija Srpske pravoslavne crkve, nakon čega ukupna površina nepokretnosti upisanih na Mitropoliju crnogorsko-primorsku, Srpske pravoslavne crkve iznosi više od 11 miliona kvadratnih metara. Gotovo svu ovu imovinu (izuzev novih objekata) je uzurpirala i okupirala Srpska pravoslavna crkva od 1918. godine nezakonitim i nekanonskim putem.Od tog perioda do današnjih dana permanetno se vrši neviđena asimilacija nacionalnih Crnogorki i Crnogoraca pravoslavne vjeroispovjesti.

Uz dužno poštovanje i nadu da ćemo naići na Vaše razumijevanje dostaljamo tekst Peticije sa listom potpisnika.”

Kako su naveli, još u narednih 7 dana svi oni koji do sada nijesu, imaju priliku da potpisom daju podršku peticiji.

“Napominjemo da potpisnici uz peticiju mogu pročitati Tomos iz 1922.godine, za koji se traži revizija, a koji je preveden sa grčkog na crnogorski jezik, kao i prevod same peticije na grčki,albanski, engleski i ukrajinski jezik”, naveli su u saopštenju.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve