Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

Partije udomile stotine svojih o trošku države

Hotelska grupa Budvanska rivijera, Javno preduzeće Morsko dobro, Regionalni vodovod i Zavod za zapošljavanje su preduzeća koja su, od dolaska nove vlasti, zadnjih godinu primili više desetina radnika bliskih partijama koje su u vlasti.

Brojna preduzeća u većinskom državnom vlasništvu su prošle godine, nakon promjene menadžmenta u tim kompanijama, zaposlila ogroman broj novih radnika. Pored kompanija iz energetskog i rudarskog sektora, Rudnika uglja Pljevlja, CEDIS-a i Elektroprivrede, koji su lideri po broju novozaposlenih i koji su lani, i to po zvaničnim podacima Vlade, zaposlili na stotine novih radnika, i brojna druga državna preduzeća su zapošljavala ,,po dubini“.

Prema saznajima Pobjede Hotelska grupa Budvanska rivijera, Javno preduzeće Morsko dobro, Regionalni vodovod i Zavod za zapošljavanje su preduzeća koja su, od dolaska nove vlasti, zadnjih godinu primili više desetina radnika bliskih partijama koje su u vlasti.

Nova zapošljavanja 

Tako je u Hotelskoj grupi Budvanska rivijera, kako smo nezvanično saznali, do sada deset do 15 novozaposlenih. Iako su zadržali menadžere nekih hotela, novo rukovodstvo je tek sad odradilo novu sistematizaciju i tu su povećali broj zaposlenih na neodređeno za preko 70, ali smanjili broj zaposlenih na određeno.

– Faktički će to uraditi, ali će se pravdati da je novom sistematizacijom ukupno samo 20 više jer uzimaju u obzir radnike zaposlene na neodređeno, na određeno i sezonske radnike – kazao je izvor blizak Pobjedi.

Nova zapošljavanja prisutna su i u Javnom preduzeću Morsko dobro gdje već ima 20 novozaposlenih u posljednjih godinu od kada je došlo novo rukovodstvo. U Regionalnom vodovodu Crnogorsko primorje, iako je novi direktor na tom mjestu samo pet mjeseci, već su četiri nova radnika.

I u Zavodu za zapošljavanje takođe ima dosta novih zapošljavanja, međutim tačan broj nijesmo mogli da saznamo, a zvaničnu informaciju nijesmo dobili.

Poznato je jedino da su smijenjeni svi pomoćnici i načelnici područnih jedinica jer su im kazali da ,,nijesu podobni“, a na ta mjesta novo rukovodstvo je postavilo ljude iz svojih partija, doduše iz Zavoda, ali koji su bili ,,srpski orijentisani“.

Ćutanje 

Iz Rudnika uglja, CEDIS-a i Elektroprivrede nijesu ni ovaj put, kao ni nekoliko puta ranije, odgovorili na pitanja Pobjede o novozaposlenima.

Iz Rudnika uglja Pljevlja nijesu odgovorili na pitanja o tome koliko je radnika trenutno zaposleno u kompaniji i za koliko je povećan broj radnika na početku ove u odnosu na početak prošle godine.

Prema zvanično objavljenim podacima Ministarstva kapitalnih investicija Rudnik uglja je na kraju trećeg kvartala prošle godine povećao broj zaposlenih za 24 odsto u odnosu na uporedni period iz 2020. godine. Pljevaljska kompanija je na kraju septembra prošle godine imala 1.060 zaposlenih, što je za 208 radnika više nego na kraju septembra 2020. godine.

Ni iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) nijesu odgovorili na pitanja o novom zapošljavanju.

Prema podacima Ministarstva kapitalnih investicija, na kraju septembra prošle godine, je broj zaposlenih u toj kompaniji porastao za 18 odsto u odnosu na isti period iz 2020. godine. CEDIS je, na kraju trećeg kvartala prošle godine, imao 1.591 radnika, odnosno za 237 više u odnosu na isti period iz 2020. godine.

Ni Elektroprivreda nije odgovorila na pitanja o zapošljavanju. U toj kompaniji je na kraju trećeg kvartala prošle godine, prema podacima Ministarstva kapitalnih investicija, broj zaposlenih porastao za 14 odsto, odnosno za 135 u odnosu na isti period prošle godine. Na kraju septembra prošle godine u kompaniji je zvanično radilo 1.129 radnika.

Partijsko zapošljavanje 

Ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić je u parlamentu 1. decembra prošle godine odgovarao na pitanje poslanika DPS-a Danijela Živkovića čija je odgovornost enormno partijsko zapošljavanje u preduzećima čiji rad kontroliše.

Živković je tada kazao da je, prema određenim informacijama, od aprila samo u sektoru energetike i rudarstva zaposleno skoro 900 partijskih kadrova po raznim formama ugovora o radu i djelu.

Bojanić je tada precizirao da je CEDIS, od aprila do decembra prošle godine, angažovao po osnovu ugovora na određeno vrijeme osam zaposlenih, po osnovu ugovora na neodređeno vrijeme/preuzimanje 26, po osnovu ugovora o ustupanju na određeno vrijeme posredstvom agencije 152, a po ugovorima o djelu 156 lica, sa određenim rokom trajanja. U tim ugovorima su, kako je dodao, i ugovori sa članovima komisija, koje su formirane kao ad hok tijela, radi kontrole i isticali su 31. decembra prošle godine.

Prema njegovim riječima EPCG je, od aprila do kraja septembra, angažovao po osnovu ugovora o radu na određeno vrijeme 24 zaposlena, po osnovu ugovora o radu na neodređeno vrijeme 29 zaposlenih, po osnovu ugovora o ustupanju na određeno vrijeme posredstvom agencije 62 zaposlena, a broj u tom trenutku ugovora o djelu je bio 39.

Bojanić je tada precizirao da je Rudnik uglja, od aprila do decembra, angažovao po osnovu ugovora o radu na određeno vrijeme 14 zaposlenih, po osnovu ugovora o radu na neodređeno vrijeme 41 zaposlenog, na neodređeno i određeno vrijeme koji su na osnovu sporazuma preuzeti na rad je bilo 53, po osnovu ugovora o ustupanju na određeno vrijeme posredstvom agencije 201 zaposleni i po osnovu ugovora o djelu 114 lica.

Ni iz Aerodroma Crne Gore nijesu odgovorili na pitanja Pobjede o tome koliko je radnika trenutno zaposleno u kompaniji i za koliko je povećan broj radnika na početku ove godine u odnosu na početak prošle godine. Prema zvanično objavljenim podacima Ministarstva kapitalnih investicija Aerodromi CG su na kraju trećeg kvartala prošle godine imali 893 zaposlenih, što je za 49 zaposlenih više nego u septembru 2020. godine.

Početkom ove godine izvršni direktor Luke Bar Ilija Pješčić je Pobjedi saopštio da je u toj kompaniji 407 zaposlenih, što je za 18 više u odnosu na decembar 2020. godine.

– Neophodno je naglasiti da je navedeno povećanje broja zaposlenih uslovljeno povećanjem obima pretovara koncentrata bakra za kompaniju Zijin iz Bora – kazao je ranije Pješčić.

CGES

Na pitanja Pobjede o zapošljavanjima, uglavnom su odgovorila preduzeća u kojima nije bilo novih zapošljavanja ili je broj novozaposlenih zanemarljiv.
Iz Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) je saopšteno da to preduzeće trenutno ima 336 zaposlenih.

Iz te kompanije su precizirali da je kroz ugovor o radu sa CGES-om zaposleno 329 lica, od čega 314 na neodređeno vrijeme, a 15 na određeno vrijeme. Kroz ugovor o djelu angažovano je pet lica, dok su dva lica angažovana posredstvom agencije za privremeno ustupanje zaposlenih. Ukupan broj radnika u odnosu na početak prošle godine povećan je za pet.

– Povećanje broja radnika je bilo neophodno kako bi se adekvatno odgovorilo na nove zakonske obaveze iz nadležnosti operatora prenosnog sistema i zahtjeve Evropske mreže operatora prenosnih sistema električne energije (ENTSO-E), a sve sa ciljem realizacije i implementacije razvojnih projekata prenosnog sistema električne energije, koji su usmjereni na obezbjeđenje sigurnijeg, pouzdanijeg i kvalitetnijeg napajanja potrošača, kao i na stvaranje uslova za priključenje novih proizvodnih objekata. Djelatnost našeg društva je i kompleksna i vrlo zahtjevna, što znači da se zapošljavanje vrši isključivo u skladu sa potrebama koje se iskazuju u CGES-u – kazali su iz CGES-a.

Navedeno je da su novozaposlena lica angažovana uglavnom na referentskim mjestima, u skladu sa prepoznatim potrebama poslovnih procesa u CGES-u, stručnom spremom predviđenom internim aktima kompanije i profesionalnim referencama.

– Plan kompanije je da, valorizujući svoje potencijale, sa fokusom na razvoj prenosnog sistema, bude prepoznata po uslugama najboljeg kvaliteta i spremno odgovori izazovima u procesu energetske tranzicije. Očekuje se da navedeno rezultira povećanjem potreba za angažovanjem ljudskih resursa, o čemu će se u CGES-u odlučivati racionalno i u najboljem interesu akcionara i društva u cjelini -poručeno je iz te kompanije.

Plantaže 

Iz Plantaža su nam saopštili da je u toj kompaniji trenutno zaposleno 597 radnika. Od tog broja 591 je stalno, a na određeno vrijeme šest zaposlenih radnika. Broj zaposlenih radnika u kompaniji je na nivou uporedog perioda prethodne godine – saopštili su predstavnici Plantaža.

Oni su dodali da je u kompaniji Plantaže u toku priprema i izrada pravilnika o sistematizaciji i unutrašnjoj organizaciji radnih mjesta.

– Kada ovaj akt bude završen, imaćemo jasnu sliku o porebama u narednom periodu, o ćemu će javnost biti obaviještena – poručeno je iz Plantaža.

Ni u brodarskim kompanijama nije došlo do značajnog rasta radnika u odnosu na lani.

Iz Crnogorske plovidbe su nam saopštili da kompanija ima 12 zaposlenih, od čega je devet na ugovor o radu, a tri zaposlene na ugovoru o djelu.

– Na početku ove godine u odnosu na prošlu godinu, zaposlen je jedan radnik više u našoj kompaniji – rekli su iz Crnogorske plovidbe i dodali da je do povećanja broja zaposlenih radnika došlo iz opravdanih razloga zbog potrebe kadra na mjestu – rukovodilac Službe za tehničko održavanje brodova.

– U suštini ovdje je došlo samo do preraspodjele radnika, jer je dosadašnji upravitelj makine na našim brodovima, prelaskom na radno mjesto u tehničkom sektoru preuzeo funkciju redovnog obilaska brodova radi inspekcije i remonta, jer zaposleni koji je do sada obavljao taj posao, zbog starosne dobi, zdrastvenih problema kao i problema uzrokovanih kovid pandemijom, nije više u mogućnosti da fizički sprovodi, konkretno, ovaj posao. U ovom slučaju, pored stručnosti, zadovoljen je i princip podmlađivanja kadra – poručeno je iz te kompanije.

Navedeno je da Crnogorska plovidba ima dovoljan broj zaposlenih i ne planira povećanje broja radnika.

Barska plovidba 

Iz Barske plovidbe je našoj redakciji saopšteno da imaju 39 zaposlenih i to svi sa ugovorom o radu, od čega je 38 zaposleno na neodređeno vrijeme, dok je izvršni direktor zaposlen na određeno vrijema. Navedeno je da nijesu povećavali broj zaposlenih u odnosu na početak prošle godine.

– Nema planova za upošljenje novih radnika. Moguć je odlazak dva radnika u penziju. Takođe, kompanija ima planove za sprazumni odlazak nekoliko radnika uz otpremninu – poručeno je iz barske kompanije.

Aktuelni premijer Zdravko Krivokapić bio je u početku vatreni zagovornik da se u institucijama i ustanovama, kao i preduzećima kojima gazduje država zapošljavanje spovede ,,u skladu sa načelom kompetentnosti kandidata“, te da ,,pripadnost bilo kojoj organizaciji, naciji ili vjeri neće biti kriterijum za rad u državnim organima“ poručujući da su to programski definisani ciljevi Vlade od kojih neće odstupiti.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve