Subota, 18 Maja, 2024
Rubrika:

NVO 35 mm: Zaštita i privatnost podataka su temelj ljudskih prava u digitalnom društvu

''Još jednom apelujemo na konačno usvajanje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u koji će biti transponovane odredbe GDPR-a, gdje bi nam, u doba tehnologije u kojem su lični podaci neka vrsta 'valute' bio omogućen nivo zaštite ličnih podataka koji imaju građani Evropske unije.''

“Međunarodni Dan Zaštite Privatnosti Podataka se obilježava svake godine 28. januara kako bi se prisjetili Konvencije 108, prvog pravno-obavezujućeg međunarodnog Akta o zaštiti podataka, potpisanog 1981. Ovo je važan podsjetnik na obaveze država da štite lične podatke svojih građana”, navodi se u saopštenju NVO 35 mm.

“Kao organizacija koja radi sa građanima i za građane, i u čijem su fokusu prije svega ljudska prava – kako u offfline tako i u online prostoru, te koja je aktivno uključena u praćenje digitalne transformacije Crne Gore, želimo istaći važnost jačanja povjerenja građana/ki u korišćenje servisa koje pruža država, a privatnost i zaštita naših podataka u digitalnom okruženju predstavljaju jedan od stubova za taj proces.

Ovu priliku koristimo da još jednom apelujemo na konačno usvajanje Zakona o zaštiti podataka o ličnosti u koji će biti transponovane odredbe GDPR-a, gdje bi nam, u doba tehnologije u kojem su lični podaci neka vrsta “valute’” bio omogućen nivo zaštite ličnih podataka koji imaju građani Evropske unije.

Crna Gora koja iako ima regulative koje se tiču privatnosti i zaštite ličnih podataka, još uvijek nije usvojila ovaj Zakon čiji Nacrt već godinama čeka da dođe na “dnevni red.” Usvajanje ovog Zakona ujedno i jedan od preduslova adekvatne zaštita ličnih podataka kada govorimo o harmonizaciji sa Aktom o digitalnim uslugama i Aktom o digitalnim tržištima koji nam slijede, a koji se, između ostalog, odnose i na transparentno dostavljanje i kontrolu podataka, a treba se podsjetiti i da je Izveštaj Evropske komisije u okviru poglavlja 10 istakao usporen napredak Crne Gore u oblasti digitalne transformacije.

Imajući u vidu da se na nivou Evrope već uveliko priča i o regulisanju vještačke inteligencije i njenoj upotrebi u radu javnih uprava, zaista je potrebno govoriti o tome da u crnogorskoj javnoj upravi i njenoj spremnosti da bude servis (i digitalni) građanima.

Ističu da imamo puno posla koji se ne tiče samo razvoja alata i usluga, već uspostavljanju i harmonizaciji procesa, ali i govora o adekvatnim resursima (i finansijskim i ljudskim) jer je ljudski faktor nešto što u ovom trenutku u razvoju Crne Gore kao digitalnog društva predstavlja ključnu preprek.

“Imamo sreću da možemo da učimo iz dobrih praksi i da u odnosu na svoju teritoriju i broj stanovnika mnogo brže i fleksibilnije usvajamo promjene. Zaštita privatnosti podataka nije samo tehničko pitanje, već i suštinsko pitanje ljudskog dostojanstva. U kontekstu digitalne transformacije, značaj ove teme ne leži samo u zaštiti informacija, već u osiguravanju integriteta, slobode i jednakosti svakog pojedinca u digitalnom prostoru. Uvažavanje digitalnih prava postaje ključno za očuvanje temeljnih ljudskih prava u modernom društvu” zaključuje se u saopštenju NVO 35 mm.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve