Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Najmanje 50 preminulih od kovida nema u bazama podataka Instituta za javno zdravlje

Umjesto da se podaci o preminulima rasporede po pripadajućim kategorijama i da se transparentno objasni javnosti da su pristigle nove informacije koje su kasnile iz bolnica, te da imamo novu situaciju sa brojevima, u Institutu za javno zdravlje je odlučeno da se sve gurne pod tepih, tako da podaci do danas nijesu ispravljeni

Najmanje 50 preminulih od posljedica infekcije korona virusom ne nalazi se u zvaničnim statističkim podacima Instituta za javno zdravlje, saznaje Pobjeda iz pouzdanih izvora.

Naime, u proljeće prošle godine su zbog kašnjenja podataka, iz IJZ-a tražili bolnicama da srede dokumentaciju o preminulima od kovida i dostave ih Institutu. Kada je dokumentacija dostavljena, upoređivanjem je uočeno nepoklapanje podataka iz bolnica sa onima kojima je raspolagao Institut, odnosno da u bazama podataka IJZ-a nije evidentirano 50 preminulih.

Umjesto da se podaci o preminulima rasporede po pripadajućim kategorijama i da se transparentno objasni javnosti da su pristigle nove informacije koje su kasnile iz bolnica, te da imamo novu situaciju sa brojevima, u Institutu za javno zdravlje je odlučeno da se sve gurne pod tepih, tako da podaci do danas nijesu ispravljeni.

Ovo je samo jedan od primjera neodgovornog odnosa u vođenju podataka koji su ključni alat za uspješnu borbu protiv epidemije. Osim navedenog, kada je riječ o vođenju statistike, postoji i problem u tome što u ovom trenutku u Crnoj Gori niko ne raspolaže podacima koliko se gdje obavi testiranja na lokalnim nivoima.

Čak i da postoji volja da se ovi podaci srede, to bi bilo moguće samo sa podacima iz lokalnih domova zdravlja, jer su setovi podataka o testiranju koje šalju privatne laboratorije takoreći neupotrebljivi, zbog nekonzistentnog načina na koji se bilježe informacije i često nedostajućih podataka o mjestu prebivališta testiranih.

Takođe, ne postoje napisani ni protokoli za liječenje od kovida za primarno zdravstvo, već su ljekari na primarnom nivou koristili hrvatske ili srpske protokole koje su takoreći kolege dijelile među sobom.

Prema posljednjim zvanično dostupnim podacima, koje je IJZ objavio u novembru prošle godine, u tom trenutku od kovida preminulih 167 osoba koje su bile vakcinisane sa dvije doze vakcine, 82 odsto su bili imunizovani Sinofarmom, dok je procenat vakcinisanih sa mRNA vakcinom Fajzer bio 2,4 odsto.

Taj procenat je, međutim, danas i veći. Naime, prema Pobjedinim saznanjima, broj ukupno umrlih koji su bili vakcinisani je 350, od čega je 320 bilo vakcinisano Sinofarm vakcinama, što je procenat od skoro 92 odsto.

Na pitanje Pobjede ima li u budžetu planiranog novca za nabavku novih količina vakcina, odnosno kako će se finansirati eventualna nabavka, iz Ministarstva je odgovoreno da, s obzirom na činjenicu da pandemija još traje, a prema najavama struke, neizvjesna jesen očekuje se u cijelom svijetu, i Crna Gora sa oprezom prati epidemiološku situaciju i u skladu sa tim preduzima potrebne mjere.

“U tom smislu, neće faliti ni finansijskih sredstava za nabavku vakcina, kao i ostalih medicinskih sredstava neophodnih za borbu protiv kovida-19”, naveli su u odgovorima iz Ministarstva.

Ne planiraju nabavku novih vakcina

Kada je riječ o vakcinama protiv korona virusa, prema onome što je Pobjedi saopšteno iz IJZ-a i Ministarstva zdravlja, zdravstvene vlasti trenutno ne planiraju nabavku dodatnih količina vakcina, i pored činjenice da će Crna Gora za nekih dva mjeseca ostati sa zalihama samo vakcina kineskih proizvođača, jer za oko 170 hiljada Fajzer vakcina ističe rok, koji je već jednom produžen za tri mjeseca, do kraja septembra.

Na pitanje Pobjede upućeno IJZ-u da li su, ili će, s obzirom na činjenicu da će Crna Gora brzo ostati isključivo sa oko 300 hiljada kineskih vakcina na raspolaganju, preporučiti Ministarstvu zdravlja nabavku novih količina vakcina u bliskoj budućnosti od proizvođača koji koriste mRNA tehnologiju, iz te ustanove smo dobili odgovor da su u IJZ „pripremili i dostavili naše preporuke koje su u saglasnosti sa trenutnim standardima“.

Pitanja da saopšte što je IJZ konkretno preporučio Ministarstvu zdravlja, te da li je u planu nabavka najnovijih Moderninih dvovalentnih vakcina koje su specifične na omikron soj, ostala su bez odgovora.

Ni u Ministarstvu nijesu bili manje misteriozni u pogledu odgovora na pitanja eventualne nabavke najnovijih Moderninih vakcina i kakve su preporuke iz IJZ-a, ali je Pobjedi iz tog resora saopšteno da „vakcina ima dovoljno i za sada ne postoji potreba za nabavkom dodatnih količina, ali u skladu sa epidemiološkim parametrima svakako će se sprovoditi nabavka potrebnih doza“.

“U tom smislu Ministarstvo zdravlja obavlja konsultacije sa nadležnim institucijama, u prvom redu Institutom za javno zdravlje, koji prati epidemiološku situaciju i na osnovu relevantnih i dostupnih međunarodnih protokola utvrđuje i eventualne potrebe za nabavkom neophodnih doza vakcina protiv korona virusa”, rečeno je iz Ministarstva zdravlja Pobjedi.

Kovid ambulanta od danas i u Muzičkom centru

Dom zdravlja Podgorica od danas će, zbog epidemiološke situacije u glavnom gradu i porasta broja pregledanih i kovid pozitivnih pacijenata, otvoriti kovid ambulantu u Muzičkom centru.

Iz DZPG saopšteno je da će ambulanta u prostorijama Muzičkog centra početi sa radom u sedam sati, a da će se obavljati pregledi, laboratorijska dijagnostika, kao i davanje parenteralne terapije pacijentima sa simptomima kovid infekcije. Rad je obezbijeđen u dvije smjene, od sedam do 21 sat.

“Na ovaj način će se rasteretiti rad postojeće kovid ambulante u Donjoj Gorici, približiti usluga građanima sa lijeve strane Morače, kao i smanjiti broj pacijentata koji čekaju na pregled”, saopšteno je.

Iz te zdravstvene ustanove su naveli da se svjedoči jako visokim spoljašnjim temperaturama posljednjih dana, koje će, po najavama nadležnih, trajati i narednih nedjelja.

“Molimo sugrađane sa simptomima respiratorne infekcije da koriste i naš dispečerski centar (227 722) i da u skladu sa savjetima vrše posjete ambulantama, kako bi se izbjeglo čekanje na pregled”, navodi se u saopštenju i dodaje da će zaposleni DZPG i dalje nastaviti da pružaju pravovremenu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu sugrađanima, uprkos svakodnevnim izazovima.

Preminulo dvoje, novih 711 slučajeva korone

U Crnoj Gori su, u posljednja 24 sata, od posljedica korona virusa preminule dvije osobe, a registrovano je 711 novih slučajeva infekcije – podaci su Instituta za javno zdravlje.

Saopšteno je da su njihove i druge javne i privatne laboratorije koje se bave dijagnostikom infekcije korona virusa tokom subote završile analizu i dostavile rezultate za 1.841 uzorak. Otkriveni slučajevi su iz Podgorice 265, Nikšića 79, Budve 73, Bara 69, Herceg Novog 45, Ulcinja 43, Kotora 40, Tivta 31, sa Cetinja 21, iz Berana 11, Bijelog Polja devet, Pljevalja osam. U Danilovgradu je registrovano sedam novih slučajeva korona virusa, Andrijevici i Kolašinu po tri, a u Mojkovcu, Petnjici, Rožajama i na Žabljaku po jedan.

Udio novopozitivnih slučajeva u ukupnom broju testiranih za subotu je iznosio 38,62 odsto.

“Tokom subote IJZ-u su prijavljena dva smrtna ishoda povezana sa SARS-CoV-2 infekcijom. Preminuli su imali 62 i 78 godina, iz Podgorice i Plužina”, kazali su iz IJZ-a.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve