Ponedjeljak, 20 Maja, 2024
Rubrika:

Mještani Mojdeža na vodi a bez vode

Postoji velika opasnost od ponovnog pucanja hidrotehničkog tunela koje može ugroziti kuće i imanja u selu Mojdež koje je 2004. godine stradalo od klizišta

Udubini hidrotehničkog tunela Potkop postoji ogromna količina vode pod velikim pritiskom te postoji velika opasnost od ponovnog pucanja hidrotehničkog tunela koje može ugroziti kuće i imanja u selu Mojdež koje je 2004. godine stradalo od klizišta.

Na to je ukazala poslanica SNP-a Danijela Đurović na jučerašnjoj sjednici Skupštine Crne Gore koja je ministru Mladenu Bojaniću postavila pitanje kada će problemi mještana Mojdeža koji sada nemaju vodu za piće, biti riješeni.

Šteta

Đurović je podsjetila da su u velikom klizištu u potpunosti stradale tri porodične kuće, mnoge su oštećene, prekinute putne saobraćajnice, a vodoizvorište Lovac koje je prethodno dato pod koncesiju preduzeću „Igalopromet“ je presušilo. Sada se mještani tog sela snabdijevaju vodom sa izvorišta Potkop, koja je upitnog kvaliteta. Država je, podsjetila je ona, uložila više od 2.000.000 eura za sanaciju vodoizvorišta i klizišta, ali je po riječima mještana stanje gore nego prije izvođenja radova.

– Potrebno je raditi nova istraživanja, obezbijediti pod hitno gradilište. Pozivam predstavnike Vlade da dođu u Herceg Novi i obiđu Mojdež da vidite kako su dosadašnja državna sredstva utrošena, koji su to problemi. Hitno se mora reagovati jer u dubini hidrotehničkog tunela postoji velika količina vode koja je pod velikim pritiskom. Postoji velika i ozbiljna opasnost od ponovnog pucanja tunela i stvaranja novog klizišta koje može ugroziti živote. Pozivam vas da dođete u Herceg Novi i da nađemo kvalitetno rješenje za Mojdežane i Novljane – kazala je Đurović.

RADOVI PREKINUTI: Ulaz u tunel

Bojanić je, uz objašnjenje da pitanje nije u potpunosti u nadležnosti njegovog ministarstva, kazao da će pokrenuti inicijativu na Vladi za rješavanje ovog problema.

– Razumijem probleme mještana i vaše pitanje, ali vas uvjeravam da ovo ministarstvo može da pokrene tu inicijativu i da međuresorno i sveobuhvatno se Vlada posveti tom problemu. Očigledno je da sve ovo što se do sada radilo nije imalo nekog efekta – kazao je Bojanić.

S obzirom na kompleksnost pitanja, Đurović je mišljenja da je u odgovorima trebalo uključiti više ministara i uručila Bojaniću knjigu o mojdeškim mlinovima Ćabe Mađara.

Radovi

Radovi u hidrotehničkom tunelu Mojdež, koji imaju cilj da spriječe klizišta u ovom hercegnovskom naselju, a koji su počeli 2014. u potpunosti su obustavljeni prošle godine nakon šestog obrušavanja zemljišta. Posao nije završen kako je bilo predviđeno, već samo prva faza tokom koje su radnici podgoričke firme „Bi Kod“ prokopali novi tunel u dužini od 197 metara. Radovi su izvođeni u organizaciji Direkcije javnih radova, a investicija je bila vrijedna oko 852.000 eura. Naknadno je za posao opredijeljeno još 286.000 eura, ali je obrušavanje zemlje zaustavilo radove. Prethodno je još 2004. radove izvodila firma „Vrdnik“ koja je promašila predviđenu kotu za spajanje novog sa starim Potkopom.

Za nastavak ovog posla, kako su nam lani objasnili iz Uprave javnih radova, neophodno je započeti detaljno naučno-geološko istraživanje, koje će dati odgovor na koji način preusmjeriti vodu, u cilju sprečavanja pojave klizišta. Takvo istraživanje je neophodno da bi se ušlo u izradu glavnog projekta za radove druge faze.

– Nastavak radova direktno je uslovljen istražnim radovima i izradom projekta, kao i njegovim uvrštavanjem u kapitalne projekte koji se finansiraju na osnovu Zakona o budžetu Crne Gore – saopštili su tada iz Uprave.

Milorad Velaš godinama ukazuje na to da se posao u Potkopu mora završiti. Prokopavanjem hidrotehničkog tunela i spajanje sa starim Potkopom, kazao je ranije za Pobjedu, osnovna je pretpostavka za eliminaciju uzroka za novo pokretanje tla.

Kako je u više navrata isticao, glavno izvorište Lovac je presušilo ali se voda pojavljuje prilikom velikih vodostaja, prelivanjem voda iz Potkopa, što je, po njemu, najgora varijanta za padinu.

– Osnovni cilj je da se voda ne pojavljuje u Lovcu i da se sve vode koje gravitiraju ka Potkopu, dreniraju i slobodno izlaze vani, a to još nije ostvareno – smatra Velaš.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve