Utorak, 7 Maja, 2024
Rubrika:

Marković: Za dan možemo srušiti sve objekte koje je MCP gradila bez saglasnosti države

Mitropolija crnogorsko primorska i mitropolit Amfilohije ne poštuju zakone Crne Gore i ne žele da prihvate da je Crna Gora nezavisna država, ali će država, silom zakona, sve dovesti poznaniji prava, poručio je predsjednik Vlade Duško Marković u intervjuu za Televiziju Crne Gore

Mitropolija crnogorsko primorska i mitropolit Amfilohije ne poštuju zakone Crne Gore i ne žele da prihvate da je Crna Gora nezavisna država, ali će država, silom zakona, sve dovesti poznaniji prava, poručio je predsjednik Vlade Duško Marković u intervjuu za Televiziju Crne Gore.

foto: RTCG

Marković je poručio i da će Vlada, još neko kratko vrijeme, nastaviti razgovore o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti, a ako ne bude saglasnosti, zakon će predložiti Skupštini.

“Onda ćemo silom zakona dovesti poznaniji prava sve u Crnoj Gori, pa i MCP”, poručio je Marković.

foto: RTCG

Premijer se nedavno sastao sa mitroplitom Amfilohijem, ali kako dodaje, taj sastanak nije bio korak ka usaglašavnju stavova o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti.

On je ponovio stav da je Vlada pripremila dobar zakon i dodao da najviše otvorenih pitanja i neslaganja ima sa MCP.

“Ja sa mitropolitom uvijek oštro polemišem o ključnom pitanju, poštovanju zakona i države. Ne možete se u jednoj državi ponašati anarhično i nepoštovati zakone i državu”, kazao je Marković.

On je naveo da mitropolit Amfilohije, sa sveštenstvom, ne uvažava to što je Crna Gora NATO članica i evropska država.

“On i dalje ne želi da prihvati da je Crna Gora nezavisna država i što je najgore Mitroplija i on ne poštuju nijedan zakon. Pitao sam ga da li Vi stvarno mislite da država nema snage da vaše nezakonite intervencije u prostoru spriječi i sruši. Imamo, možemo to uraditi za jedan dan, za jednu noć. I krstionicu i crkvu na Rumiji i sve druge crkve koje gradite bez saglasnosti države. Ali ne želimo to da radimo, želimo da u dijalogu dođemo do rješenja”, kazao je Marković.

Tehnička Vlada neustavna kategorija

Vladajuća stranka se, kako kaže Marković, ne plaši tehničke Vlade, već je to neustavna kategorija koja nema smisla u izbornom procesu.

“2016. smo imali Vladu izbornog povjerenja, a ne tehničku Vladu, koja će sprovoditi izbore. To je bila vlada koja je trebalo da osnaži povjerenje političkih aktera u izborni proces, jer je tu postojalo nepovjerenje, a ne kod građana, jer građani imaju povjerenje u izbore”, naveo je Marković.

Premijer je kazao i da Vlada nema ulogu u sprovođenju izbora, već je to posao izbornih komisija. Poštovanje zakona, kako podsjeća, nadgleda ASK.

“Vlada nema nikakvu ulogu u izbornom procesu”, kazao je Marković i dodao da birački spiskovi jesu u posjedu MUP-a, ali nijedan član Vlade nema pristup tim spiskovima.

“Nego imaju političke stranke, NVO i svi zainteresovani kojim to zakon dozvoljava”, naveo je Marković.

Ako ima fantom birača, ujutro podnosi ostavku

Premijer je podsjetio i na izjave dijela opozicije, koja tvrdi da postoji oko 300.000 fantom birača.

“Ako ima jedan lažni identitet, ili fantom birač u biračkom spisku, ja ujutru podnosim ostavku. Nema, to su gluposti”, kaže Marković.

“Najčistiji birački spisak na planeti je naš birački spisak”, zaključio je premijer. Tehnička Vlada nije smislena ni opravdana, ponovio je Marković.

“Mi treba da idemo u drugom smjeru da ojačamo DIK, da ojačamo ASK, da ojačamo OIK, da obezbijedimo adekvatan uvid u birački spisak i svaku njegovu promjenu i onda neće biti problema. Ko pobijedi, srećno mu bilo”, kazao je Marković.

Izborno zakonodavstvo se može dogovori za 15 dana

Premijer smatra i da je lako doći do konsenzusa na Odboru za reformu izbornog zakonodavstva.

Premijer je podsjetio da je OEBS i ranije konstatovao da se izbori sprovode u skladu sa voljom građana. Podsjetio je da je OEBS dao i 20 preporuka za unapređenje izbornog procesa.

“Mislim da jedino preporuka o izmjena Ustava nije realna, a ostalo sve moguće uraditi praktično za 15 dana, ako postoji politička volja. Ja želim i vjerujem da će te političke volje biti”, zaključio je Marković.

Ako se žele fer izbori, kako navodi premijer, onda se za 15 dana može doći do dogovora.

“Žalim da vjerujem da će se to desiti”, zaključio je Marković.

Sa Kosovom samo o graničnoj liniji

Ugovoreći o demarkaciji granice sa Kosovom, Marković je podsjetio da je Ugovor o demarkaciji potvrđeni i u crnogorskom i u Parlamentu Kosova. I na to je pitanje, kako dodaje, stavljena tačaka.

“Ono o čemu možemo razgovarati je povlačenje granične linije u odnosu na situaciju na terenu za koju nam daje pravo Sporazum o granici. To nije pitanje granice, nego pitanje povlačenja granične linije i mi ćemo u tom procesu saslušati njihove, a vjerovatno ćemo i mi imati naše prijedloge”, kazao je Marković i dodao da je Crna Gora spremna za dijalog.

“Ali i naravno spremni smo da beskompromisno branimo naše interese”, zaključio je Marković.

Govoreći o precesu evropskih integracija, Marković je poručio da se napredak ka EU mora verifikovati na osnovu ostvarenih rezultata.

“Razumijemo probleme u kojim se nalazi EU, ali ne vjerujemo da će politika proširenja biti dovedena u pitanje”, zaključio je Marković.

O koncesiji za Aerodrome

Govoreći o koncesiji za Aerodrome, Marković je kazao da je infrastruktura na nedopustivo niskom nivou i da se to pitanje moralo hitno riješiti.

Dodao je, ipak, da je zadovoljan upravljanjem u tim preduzećima.

“30. oktobra je prvo predstavljanje naših potencijala prvim zainteresovanim koncesionarima. Kao što znate rok je do 15. novembra. Kako sada stvari stoje imamo veliko interesovanje”, kazao je Marković i dodao da će postupak biti transparentan.

“Aerodrome će dobiti najbolja kompanija sa najvećim potencijalom”, zaključio je Marković.

Stav SD-a oko valorizacije Aerodroma, kako je naveo premijer, nije i neće poremetiti odnose u Vladi.

Govoreći nacionalnom avio-prevozniku Montenegro erlajnsu, premijer je naveo da je Vlada obavezna da sačuva imovinu preduzeća, koje je 100% državno.

Premijer je podsjetio da je su dugovi MA 80 miliona eura i da ti dugovi ostaju obaveza Vlade. Država se, kako je poručio, ne odlučuje da ugasi MA, ili da uvede stečaj iz više razloga.

“Dobri ekonomisti kažu da je direktni doprinos MA crnogorskoj ekonomiji u finansijskom smislu između 100 i 150 miliona”, naveo je premijer.

On je istakao da se intenzivno radi na pripremi posebnog zakona, kojim će se omogućiti da se u roku od pet godina riješi pitanje duga MA.

“Vlada neće ugasiti MA, jer je on u interesu zaposlenih i stručnih ljudi koji tamo rade”, zaključio je premijer.

O autoputu

Marković je kazao da očekuje da dionica autoputa Podgorica – Mateševo bude završena do 30 septembra naredne godine.

Podmorski kabl od 15. novembra u naponu

Očekuje da, početkom naredne godine, projekat podmorskog kabla bude u punoj funkciji.

“Za 15. novembar je zakazano ozvaničenje puštanja u rad podmorskog kabla. On će 15. novembra biti u naponu i mislim da će taj trenutak obilježiti dvojica predsjednika”, kazao je Marković.

Kada je riječ o energiji, fokus Vlade će biti obnovljivi izvori energije, poručio je premijer.

“Pljevlja će za dvije godine biti čist grad”, naveo je Marković.

Zarade će rasti u odnosu na realne izvore i mogućnosti

Govoreći o povećanju plata, premijer je podsjetio da je sa prosvjetarima usaglašen rast plata, a potrebno je isto uraditi i sa sindikatima zdravstva.

Podsjetimo, zaposleni u zdravstvu traže rast plata od 30 odsto.

“Ne želimo da sada povećamo plate, pa da ih iduće godine, ili kada prođu izbori, smanjujemo”, poručio je premijer i podsjetio da u Crnoj Gori nije bilo smanjena ni plata ni penzija.

Podsjetio je da je prosječna zarada u zdravstvu preko 600 eura, a u prosvjeti nešto više od 400 eura i da je to velika razlika.

“Zarade će rasti u odnosu na realne izvore i mogućnosti”, poručio je premijer.

O dodjeli stanova i stambenih kredita funkcionerima

Marković je odgovorio na pitanja i o dodjeli stanova i stambenih kredita funkcionerima. Rekao je da je stambena politika zasnovana na zakonima i aktima Vlade, ali da je nakon objavljivanja spiskova bilo nelogičnosti i nejednakosti u raspolaganju tim sredstvima. Kazao je da će se preispitati politika i zakonodavstvo u tom smislu te da je formirana radna grupa za to.

On je istakao da se mladim ljudima na kvalitetniji način mora rješavati stambeno pitanje, prije svega za one neophodne državi – prosvjetnim radnicima, inženjerima, dobrim pravnicima, ekonomistima, istraživačima i naučnicima.

„Razmišljamo o tome da pokrenemo jedan program gradnje stanova na čitavom prostoru države koje bi finansirala država ili sa privatnim partnerom ako bude bilo interesovanja gdje ćemo te stanove davati tim ljudima, mladim ljudima, ljudima sa potencijalnom koji bi brže mogli naći posao van Crne Gore, ali bi ostali u Crnoj Gori ako bi mogli imati riješeno stambeno pitanje ako bismo im omogućili tu priliku. Ne za stalno nego na korišćenje. Oni bi plaćali povlašćenu kiriju 10 – 15 godina, koliko bismo se dogovorili, dok ne riješe svoje stambeno pitanje. A u međuvremenu bi imali mogućnost da koriste stanove koje će praviti država“, pojasnio je predsjednik Vlade i rekao da vjeruje da će naredne godine imati zaokružen model.

IzvorRTCG

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve