Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Krivična djela mučenja više neće zastarijevati, teže sankcije za funkcionere

Nevladina organizacija Akcija za ljudska prava apelovala je ranije na Komitet Savjeta Evrope za prevenciju torture da nastavi sa pritiskom na Crnu Goru kako bi se suzbila pojava zlostavljanja kao policijskog metoda kojom se iznuđuju iskazi

Vlada Crne Gore je početkom juna usvojila predlog izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Crne Gore, kojim je predviđeno ukidanje zastarjelosti krivičnog djela mučenja. Takođe, izmjene i dopune podrazumijevaju uvođenje težih sankcija za zlostavljanje i mučenje koje vrše državni službenici.

“Takođe predviđena automatska zabrana vršenja javnih funkcija ili dužnosti. Čekaju se dalje informacije o usvajanju ovih izmjena”, piše u objavi sa sajtu Savjeta Evrope.

Nevladina organizacija Akcija za ljudska prava apelovala je ranije na Komitet Savjeta Evrope za prevenciju torture da nastavi sa pritiskom na Crnu Goru kako bi se suzbila pojava zlostavljanja kao policijskog metoda kojom se iznuđuju iskazi.

Komitet Savjeta Evrope za prevenciju torture i nečovječnog postupanja (CPT) pozvao je u izvještaju od 22. juna crnogorske vlasti da istraže slučajeve policijske brutalnosti i promijene sadašnju “kulturu nekažnjivosti policije”.

“Ozbiljno maltretiranje pritvorenika”

U izvještaju Komiteta se pozivaju na brojne navode o ozbiljnom fizičkom maltretiranju pritvorenih lica od strane policijskih službenika.

Optužbe o sprovođenju torture odnose na službenike Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, specijalnih jedinica, kriminalističke policije i inspektora iz raznih lokalnih policijskih stanica.

Optužbe uključuju “šamare, udarce nogama, korišćenje elektro-šokova, izazivanje osjećaja gušenja, prijetnje pištoljem, prijetnje silovanjem i skidanje osumnjičenih, vezivanje za stolicu i polivanje hladnom vodom”.

“Delegacija CPT je takođe čula za prijetnje upućene djeci ili drugim članovima porodice osumnjičenog da bi se izvršio pritisak da daju priznanje ili da saopšte određene informacije. Po mišljenju Komiteta, ove navodne radnje mogu predstavljati mučenje”, piše u izvještaju.

Većina navodnih mučenja i maltretiranja dogodila se tokom predistražne faze krivičnog postupka, očigledno u svrhu izvlačenja informacija ili priznanja, zaključuje se između ostalog u izvještaju.

Komitet je izvještaj objavio 22. juna ove godine na osnovu ‘ad hoc’ posjete Crnoj Gori juna prošle godine.

I Stejt Department i UN konstatovali torturu u Crnoj Gori

Tortura policijskih službenika pominje se i u izvještaju Stejt Departmenta o ljudskim pravima koji se odnosi na prošlu godinu a koji je objavljen marta 2023.

Kao značajna kršenja ljudskih prava izdvojeni su “kredibilni izvještaji o navodnoj torturi za koju su odgovorni vladini agenti”.

Nekažnjivost je, kako navodi Stejt department, i dalje problem, “a vlada nije uložila mnogo napora da identifikuje, istraži, krivično goni ili kazni zvaničnike koji su kršili ljudska prava.”

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve