Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Hronično loš status novinara i novinarki u Crnoj Gori

Prema njegovim riječima uloga medija koji poštuju Kodeks novinara dobija na važnosti upravo u visokopolarizovanoj i toksičnoj društveno-političkoj atmosferi u kojoj živimo

Centar za građansko obrazovanje (CGO), uoči 23. januara – Dana novinara Crne Gore podsjetio je na hronično loš status novinara i novinarki u Crnoj Gori.

“Nezavidan finansijski položaj, nesigurni radni odnosi, ugrožena bezbjednost, cenzura i autocenzura ostaju zabrinjavajući indikatori medijske scene. Od 2004. do danas, nijedan slučaj nije dobio odgovarajući epilog, a ne prestajemo bilježiti nove slučajeve napada na novinare i novinarske ekipe – u 2021. godini 21 napad, što je značajno više nego tokom 2020. godine”, naglasio je Damir Nikočević, koordinator za razvoj CGO.

Prema njegovim riječima uloga medija koji poštuju Kodeks novinara dobija na važnosti upravo u visokopolarizovanoj i toksičnoj društveno-političkoj atmosferi u kojoj živimo.

“Samo kroz informisanje javnosti zasnovano na profesionalnim standardima i preispitivanje kvaliteta odluka onih koji imaju moć, novinari mogu doprinijeti izgradnji društva u kojem će javni interes biti iznad ličnog i partijskog”, naglašava on.

Istovremeno, dodaje Nikočević, CGO podsjeća na neregulisano medijsko tržište, rast broja neregistrovanih medija koji gaze sva etička načela, uz poplavu dezinformacija i lažnih vijesti, kao i širenje govora mržnje na društvenim mrežama, a posebno u komentarima na portalima što je izričito zabranjeno Zakonom o medijima.

“Crnogorska medijska scena se intenzivno mijenja i u dijelu vlasništva nad medijima o čemu se nedovoljno govori. U analizi „Mediji u Crnoj Gori u očima građana i novinara“ koju je CGO objavio u junu 2021. godine, između ostalog, sprovedeno je 10 dubinskih, kvalitativnih intervjua sa novinarima, urednicima i vlasnicima medija. Većina intervjuisanih medijskih poslenika saglasna je sa tvrdnjom da su ranija vlast i državni organi ograničavali istraživačko novinarstvo, polovina intervjusanih smatra da vlasnici imaju potpun uticaj na uređivačku politiku medija u kojem su angažovani”, rekao je on.

U istoj analizi, kaže on, svi intervjuisani su saglasni da bi bezbjednost novinara morala biti jedan od ključnih prioriteta, naglasivši da nemaju dovoljno uslova da se bave istraživačkim novinarstvom u ovim okolnostima.

“CGO kao pozitivnu činjenicu ističe jednoglasno usvojene izmjene Krivičnog zakonika u Skupštini Crne Gore, kojima je propisana jača krivičnopravna zaštita novinara, a što je rezultat borbe nevladinog sektora za bolji status novinara. Takođe, CGO očekuje da sve tri grane vlasti posvećeno rade, u svojim domenima, na poboljšanju klime za rad novinara, ali i jačanju profesionalnih standarda. Ključno je zaštititi radni status novinara uz poboljšanje njihovih ekonomskih uslova”, poručuje Nikoćević.

On ističe da CGO nastavlja da doprinosi unaprjeđenju medijske scene u Crnoj Gori kroz inicijative koje imaju za cilj da zaštite novinare, ali i medijskih prostor od unutrašnjih i spoljnjih manipulacija, a sve u cilju dostizanja demokratskih standarda kako bi neki novi 23. januar bio dan za slavlje, a ne povod za pregled brojnih problema koji opterećuju novinare.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve