Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

EKSPERTSKI TO MONTENEGRO Za dva sprata u Kapital plazi 14.000 eura mjesečno?

Razlog da se radi o sumnjivim transakcijama pojačava podatak da Vlada, odnosno Ministarstvo kapitalnih investicija i kompanija ToMontenegro, odbijaju da nevladinim organizacijama koje im se obraćaju i traže kopije ugovora sa Lufthanzom i o zakupu poslovnih prostora dostave ova dokumenta pozivajući se upravo na to da je riječ o poslovnoj tajni

Piše: Vesna Šofranac

Kako Vlada troši novac crnogorskih građana i koliko su poslovni aranžmani koje sklapaju sa drugim licima obavijeni velom tajni pokazao je primjer aviokompanije ToMontenegro Air Montenegro koja je poslovnom tajnom proglasila vrijednost ugovora o konsultantskim uslugama eksperta iz Lufthanze, pišu Dnevne novine.

Poslovnom tajnom proglašeno je sklapanje ugovora o zakupu poslovnih prostora, za što Dnevne novine navode da imaju dokaze. Zašto se i taj podatak krije od javnosti?

Prema nezvaničnim informacijama Dnevnih novina, nova avio-kompanija je zakupila dva sprata u Kapital plazi, treći i četvrti, u takozvanoj diplomatskoj kuli. Riječ je o 500 metara kvadratnih prostora, što mjesečno košta čak 14.000 eura. To tvrde dobro upućeni izvori Dnevnih novina, koji u tome i vide razlog zašto se i ovaj podatak proglašava poslovnom tajnom. Jer, ukoliko je tačan iznos zakupa, onda će nova avio-kompanija za godinu samo po ovom osnovu platiti više od 150.000 eura. Izvori Dnevnih novina ne isključuju mogućnost da je riječ i o nekom kompenzacionom poslu, te da je zakup možda i jeftiniji, ali ako je tako, zašto bi se to krilo od javnosti, odnosno od građana koji plaćaj u luksuz nove avio-kompanije.

Razlog da se radi o sumnjivim transakcijama pojačava podatak da Vlada, odnosno Ministarstvo kapitalnih investicija i kompanija ToMontenegro, odbijaju da nevladinim organizacijama koje im se obraćaju i traže kopije ugovora sa Lufthanzom i o zakupu poslovnih prostora dostave ova dokumenta pozivajući se upravo na to da je riječ o poslovnoj tajni.

Prema informacijama Dnevnih novina, jedna NVO je na odgovor nove avio-kompanije o troškovima za zakup čekala tri mjeseca da bi bila obaviještena da se njihov zahtjev odbija. Izvršni direktor ToMonetengra Predrag Todorović pozvao se na član 14 (stav 1, tačka 6) Zakona o slobodnom pristupu informacijama, po kojem je propisano da organ vlasti može ograničiti pristup informaciji ili dijelu ako je „informacija poslovna ili poreska tajna u skladu sa zakonom”.

Pozivaju se takođe na odredbe člana 43 (stav 4 i 5) Zakona o privrednim društvima kojim je propisano da je „poslovna tajna podatak, odnosno skup podataka koji nije u cjelosti ili djelimično opšte poznat ili dostupan licima iz krugova koji redovno rade sa tom vrstom podataka, koji imaju ekonomsku vrijednost zato što nijesu opštepoznati i na koje se primjenjuju odgovarajuće mjere zaštite tajnosti na osnovu kojih društvo koje ih zakonito posjeduje obezbjeđuje njihovu tajnost, da je poslovna tajna podatak koji je zakonom i drugim propisom određen kao poslovna tajna, dok je odredbom člana 15 stav 5 istog Zakona propisano da ograničenje pristupa informaciji radi zaštite trgovinskih i drugih ekonomskih interesa traje do isteka roka u skladu sa zakonom kojim se uređuju prava intelektualne svojine”.

Kakav ekonomski interes ili trgovinski stoji iza ugovora o zakupu poslovnog prostora? Izvori Dnevnih novina dobro upućeni u ovu problematiku objašnjavaju da sadržina nekog ugovora može biti proglašena poslovnom tajnom, ali iznos koji je dužna državna kompanija da plati za te usluge ne može. Kao primjer navode Montenegro Airlines, čiji su svi godišnji prihodi i rashodi bili objelodanjeni u poslovnim i finansijskim izvještajima, kao i u izvještajima eksterne revizije.

„ToMontenegro se može ‘vaditi’ na to da nijesu obveznik javnih nabavki, kao što nije bio ni MA, ali su imali interni pravilnik o nabavkama koji je bio isto tako rigorozan kao zakon i koji je poštovan u potpunosti. Vjerovatno sve dogovaraju i završavaju neposrednom pogodbom”, kažu izvori Dnevnih novina.

Montenegro Airlines imao je tokom 2019. godine ponudu Lufthanze za konsultantske usluge od 600.000 eura. Ponuda je odbijena i zbog cijene i nepotpune dokumentacije, ali je vrlo interesantno da je Zoran Radunović, kao zaposleni u Montenegro Airlinesu bio u tom periodu predstavnik Lufthanze, a danas je državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija koje je u ime države Crne Gore sklopilo ugovor o konsultantskim uslugama sa njemačkom kompanijom.

Mnogo toga izaziva sumnju u rad Krivokapićevog kabineta, a kada će javnost biti u prilici da sazna kakve sume kriju ugovori ostaje da vidimo.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
EKSPERTSKI TO MONTENEGRO Za dva sprata u Kapital plazi 14.000 eura mjesečno? – CG Vijesti
05.08.2021-07:19 07:19

[…] Aktuelno […]