Subota, 4 Maja, 2024
Rubrika:

Duže od dva mjeseca traje neizvjesnost za 30 doktora medicine iz Crne Gore

Pokušaji dogovora dekana medicinskih fakulteta u Podgorici i Beogradu o polaganju specijalističkog ispita, nijesu doveli do konkretnih rješenja. Komunikacija se sada, po tom pitanju, odvija na ministarskom nivou

Duže od dva mjeseca traje neizvjesnost za 30 doktora medicine iz Crne Gore koji ne mogu da polažu specijalistički ispit na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Specijalizaciju su upisali na visokoškolskoj ustanovi, a potom veći dio staža odradili u Crnoj Gori, prema nepisanim pravilima koja su važila godinama. Tek u novembru 2023. obaviješteni su da fakultet, shodno Pravilniku, zahtijeva od specijalizanata da, prije polaganja završnog ispita, pola staža odrade u nekoj od klinika u Srbiji, piše RTNK.

Pravila studiranja na papiru se nisu značajnije mijenjala, ali jesu usmena uputstva koja su važila prethodnu deceniju. Predsjednica Sindikata doktora medicine Milena Popović Samardžić je za RTNK pojasnila da je Pravilnik o sprovođenju studija zdravstvenih specijalizacija i užih specijalizacija nepromijenjen u dijelu koji se odnosi na to da su specijalizanti u obavezi da provedu polovinu specijalističkog staža na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Međutim, postojao je usmeni dogovor između dvije države da studenti, odnosno specijalizanti, zbog racionalizacije troškova i radne snage odrađuju veći dio specijalističkog staža uz mentore u Podgorici, koji imaju potrebne kvalifikacije i vještine koje priznaje Medicinski fakultet u Beogradu.

Popović zamjera nadležnim institucijma u Crnoj Gori što nijesu promptno reagovale pronalazeći rješenje, već su dozvolile da problem kulminira na štetu mladih ljekara.

Pokušaji dogovora dekana medicinskih fakulteta u Podgorici i Beogradu o polaganju specijalističkog ispita, nijesu doveli do konkretnih rješenja. Komunikacija se sada, po tom pitanju, odvija na ministarskom nivou.

Na sastanku sa predstavnicima Ministarstva zdravlja specijalizanti su, pored aktuelnog problema u vezi sa polaganjem završnog specijalističkog ispita, iznijeli niz konkretnih zahtjeva u cilju rješavanja izazova sa kojima se suočavaju tokom specijalističkog staža.

Između ostalog, tražili su i povećanje finansijskih sredstava za odvojeni život, veću uključenost u programe praktičnog usavršavanja u pojedinim oblastima, odobravanje mentorstva specijalistima iz Crne Gore sa višegogoišnjim iskustvom, kao i pokretanje inicijative za saradnju s drugim regionalnim i evropskim centrima u pogledu specijalističkog usavršavanja i inicijativu za osnivanje specijalističkih katedri u većem obimu, u Crnoj Gori.

IzvorRTNK

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve