Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

DOKUMENT Ćalović dobila 149.000 eura granta za odbijene inicijative!

Ćalović je nakon parlamentarnih izbora 2016. podnijela Agenciji za sprečavanje korupcije 2.346 inicijativa za kršenje Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, a koje se odnose na transparentnost troškova. Sve inicijtive su odbijene kao neosnovane

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora zaradila je 149.000 eura, jer se direktorica te nevladine organizacije Vanja Ćalović-Marković Ugovorom o grantu sa EU, u koji je portal Aktuelno imao uvid, obavezala da će za tu sumu podnijeti određeni broj prijava vezanih za izborne neregularnosti 2016. godine.

Vanja Ćalović – Marković – Višedecenijski staž u skandalima

Ona je nakon parlamentarnih izbora podnijela Agenciji za sprečavanje korupcije 2.346 inicijativa za kršenje Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, a koje se odnose na transparentnost troškova. Sve inicijtive su odbijene kao neosnovane.

Ugovorom NEAR-TS 2015/370248 od 4. decembra 2015. godine, pod nazivom „Fer izbori bez korupcije“ („Fair elections free of corruption”), koji su potpisali Ćalović i Mitja Drobnič, tadašnji šef Delegacije EU u Podgorici, direktorica MANS-a obavezala se da će ASK podnijeti najmanje 50 inicijativa za kršenje Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, zatim najmanje hiljadu i po zahtjeva za dobijanje podataka o predizbornim troškovima koji nijesu objavljeni na internet stranicama institucija.

Vanja Ćalović-Marković preuzela je obavezu da podnese i najmanje tri inicijative Parlamentarnom odboru za nadzor nad sprovođenjem izbornih zakona. Dio obaveza odnosi se na sačinjavanje i podnošenje najmanje 20 krivičnih prijava za političku korupciju i kršenje Zakona o finansiranju političkih partija, kao i sačinjavanje najmanje 30 studija slučaja u kojima su opisana najteža kršenja zakona.

Pozivno pismo za zaključenje ugovora o grantu

Prema Ugovoru, bilo je potrebno objaviti i najmanje 30 istraživačkih priča o primjerima političke korupcije i kršenjima Zakona o finansiranju političkih partija do kraja projekta.Imajući u vidu da prikrivanje podataka koje bi trebalo proaktivno objavljivati predstavlja kršenje Zakona o finansiranju političkih partija, u tim slučajevima MANS će podnositi inicijative protiv državnih institucija ASK-u.

Ukoliko Agencija ne djeluje po podnijetim inicijativama blagovremeno ili odluči da ne pokrene postupke protiv onih koji krše zakon, MANS će podnijeti žalbu sudu navodi se na strani 16, od 86, koliko ih ima Ugovor. Ćalović-Marković obavezala se da će njena NVO pratiti donacije iz privatnog sektora i od pojedinaca svim političkim partijama koje učestvuju na izborima.

Tokom kampanje svaka politička partija u obavezi je da podnosi izvještaje o primljenim donacijama od pojedinaca i preduzeća ASK-u koja ih objavljuje na svojoj internet stranici.

“Stoga, prikupljaćemo sve izvještaje, pokušati da utvrdimo ma koje protivzakonite donacije partijama i kasnije, pokušaćemo da utvrdimo da li je ma koji donator premašio zakonski limit za iznos donacija”, navodi se na strani 17 Ugovora.

MANS će, kako je precizirano, u svim slučajevima u kojima utvrdi kršenje zakona podnijeti inicijative Agenciji, a kada prikupljeni dokazi ukažu na krivična djela, podnijeti krivične prijave Tužilaštvu.

Korisnicima će biti dodijeljen grant na osnovu uslova koji su predviđeni ovim ugovorom koji se sastoji od „specijalnih uslova“ i aneksa, a koji su se korisnici obavezali da će prihvatiti. Korisnici prihvataju grant i preuzimaju odgovornost za sprovođenje projekta navodi se u članu 1 u dijelu „Specijalni uslovi“ Ugovora.

Vanja Ćalović Marković je kao članica Savjeta ASK, obavljala funkciju izvršne direktorice MANS-a. Sporno je da je učestvovala u radu Savjeta kada se odlučivalo upravo o tačkama dnevnog reda koje su se odnosile na njene prijave Agenciji, odnosno da je, kako je ocijenila ASK, javni interes podredila privatnom. Ćalović je bila obavezna, kako je Agencija navela, da prethodno da izjavu o postojanju privatnog interesa u vezi sa realizacijom Ugovora.

Nije o tome obavijestila ostale učesnike u raspravi, niti je zatražila mišljenje Agencije o postojanju sukoba interesa. Ona je time, prema Odluci ASK, prekršila član sedam i osam Zakona o sprečavanju korupcije.

Mitja Drobnič

Bivši šef Delegacije EU u Crnoj Gori Mitja Drobnič je sa Ćalović potpisao je sporni ugovor o grantu 4.12.2015. godine.

Mitja Drobnič

Za vrijeme njegovog mandata u Crnoj Gori, Ćalović je sa delegacijom EU zaključila dva ugovora o grantu koji su podrazumijevali nadgledanje izbora, iako to do tada nije bila aktivnost kojom se bavila NVO MANS.To je naišlo na tihu osudu dijela NVO koje su se do tada redovno bavile nadgledanjem izbornog procesa.

Drobnič nakon kraja misije u Crnoj Gori nije se više našao na listi diplomata koji predstavljaju Evropsku uniju, a po briselskim kuloarima se govori, da je upravo njegovo ponašanje za vrijeme mandata u Podgorici jedan od glavnih razloga zbog čega više nije predložen ni na jednu funkciju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve