Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Danas je Međunarodni dan babica: ”Ponovo zajedno – od nauke do stvarnosti”

Ove godine se ovaj dan obilježava pod sloganom ''Ponovo zajedno – od nauke do stvarnosti''

Međunarodni dan babica ustanovljen je 1992. godine, dok je inicijativa potekla 1987. godine na Međunarodnom kongresu u Holandiji. Cilj je bio da se skrene pažnja javnosti na značaj ove profesije. Ove godine se ovaj dan obilježava pod sloganom “Ponovo zajedno – od nauke do stvarnosti”, kazala je Glavna medicinska sestra Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCCG, Sanja Šofranac.

Kako je istakla, govoriti o nauci vezanoj za bilo koju profesiju, pa i profesiji babice, ne može se zamisliti bez obrazovanja i zakonskih regulativa, kako nekada, tako i danas. Hipokrat je još u V vijeku p.n.e. u Grčkoj oformio trening program za babice. Fenareta (Phaenarete), majka Sokrata, je bila babica čak je i Biblija priznala snagu i nezavisnost babice.

“Prvi zakon koji je regulisao profesiju babice u Evropi bio je usvojen u Njemačkoj 1452. godine i zahtijevao je da babica prisustvuje svim porođajima. Grupa babica iz Evrope, tj. Antverpena u Belgiji, inicira 1919. godine formiranje Internacionalne konfederacije babica (ICM – International Confederation of Midwives). U periodu od 1930. do 1940. godine komunikacija je bila otežana zbog ratnog previranja. Asocijacija biva obnovljena 1954. godine, čije je sjedište bilo u Londonu, da bi kasnije Savjet ICM 1999. godine svoje sjedište premjestio u Hagu”, navela je ona.

Kako bi svoju profesiju izdigle na nivo koji je oduvijek zasluživala, babice Evrope 1990. godine u Berlinu održavaju konferenciju kojoj je prisustvovalo 1000 babica. Zvanični logo u obliku kruga, koji se koristi od 2000. godine, predstavlja sve babice svijeta, dok se unutar kruga nalazi figura babice, majke i djeteta. Danas ICM broji više od 100 članica iz 80 zemalja svijeta. Ova Asocijacija ima i svoj zvanični časopis „International midwifery magazine“.

“Stavovi Svjetske zdravstvene organizacije svoje Milenijumske ciljeve koji se odnose na babice fokusiraju na zahtjev za globalno zajedništvo za porast i osnaživanje profesije babice”, podsjeća ona.

Sanja Šofranac

Direktno učešće babica je izraženo u sledećim ciljevima: unaprjeđenje zdravlja majke, smanjenje smrtnosti djece, suzbijanje HIV/AIDS infekcije, tuberkuloze i drugih bolesti.

Kada se govori o Evropskim dokumentima, direktiva 2005/36/EC prepoznaje i definiše kvalifikacije i neophodno obrazovanje za babice:

“Globalni standardi babičke profesije predviđaju regulatorno zakonodavstvo za babice, slobodno bavljenje profesijom u bilo kom okruženju, upravljanje profesijom od strane babice, omogućiti pristup obrazovanju, sve žene imaju pravo na „nadležnu babicu“, obezbjeđivanje nivoa obrazovanja u tranziciji, usvajanje zakona o povećanoj nadležnosti babice, gdje se reguliše autonomnost i odgovornost babice”.

“Ono što bih na ovaj dan poželjela svojim koleginicama je svakako dobro zdravlje, lični i profesionalni razvoj, kao i više volje za zajedničko organizovanje i stvaranje krovne strukovne institucije, kako bismo u svakom smislu poboljšali svoj položaj, pokrenuli procese sa ciljem podizanja profesionalnog samopoštovanja za opšte dobro, tj. doprinos kvalitetu zdravstvene njege a za dobrobit društva kojem i same pripadamo. Svakako želim i da sljedeći Međunarodni dan babica proslavimo na mnogo organizovaniji način na jednom mjestu uz neku stručnu debatu jer za to imamo mnogo tema”, zaključila je Šofranac.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve