Ponedjeljak, 6 Maja, 2024
Rubrika:

KATASTROFA U MAROKU: U snažnom zemljotresu stradalo najmanje 1.300 ljudi, proglašena trodnevna žalost

Geofizički centar Maroka saopštio je da da se radi o zemljotresu jačine 7,2 stepena Rihterove skale. Svjedoci u Marakešu rekli su novinskoj agenciji Rojters da su se neke zgrade srušile u dijelu grada koji je UNESCO-va svjetska baština. Velike pukotine viđene su u dijelu zidina srednjovjekovnog grada.

Najmanje 1.300 ljudi je poginulo, a 1.800 je povrijeđeno u snažnom zemljotresu magnitude sedam koji je pogodio Maroko, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova te zemlje.

Među povrijeđenima, 1.220 osoba je u kritičnom stanju.

Smrtni slučajevi u zemljotresu zabilježeni su u više regiona, uključujući provincije Al Hauz i Marakeš, kao i gradove Ourzazate, Azilal, Čičaua i Tarudant.

Ovo je najsnažniji zemljotres koji je pogodio tu sjevernoafričku zemlju u posljednjih sto godina, saopštio je Nacionalni institut za geofiziku Maroka.

Znatan broj zgrada je uništen, dok su mještani većih gradova napustili domove.

Vlasti su proglasile trodnevnu žalost.

Zastave će se vijoriti na pola koplja širom zemlje kao dio perioda žalosti, navodi se u saopštenju kraljevskog suda.

Oružane snage će rasporediti spasilačke timove kako bi ugroženim područjima osigurali čistu pitku vodu, zalihe hrane, šatore i deke, dodaje se.

Damage in the historic city of Marrakech, following a powerful earthquake
Damage in the historic city of Marrakech, following a powerful earthquake
Aftermath of a powerful earthquake in Morocco

Geofizički centar Maroka saopštio je da da se radi o zemljotresu jačine 7,2 stepena Rihterove skale. Geološki zavod Sjedinjenih Država saopštio je da je potres jačine 6,8 stepeni bio na dubini od 18,5 kilometara.

Svjedoci u Marakešu rekli su novinskoj agenciji Rojters da su se neke zgrade srušile u dijelu grada koji je UNESCO-va svjetska baština. Velike pukotine viđene su u dijelu zidina srednjovjekovnog grada.

Lokalne televizijske stanice emitovale su slike srušenog minareta džamije, s ruševinama na smrskanim automobilima. Drugi nepotvrđeni snimci prikazuju ljude kako vrište dok su istrčavali iz trgovačkih centara i restorana.

Istorijski grad Marakeš je poznata turistička destinacija.

Ovo je jedan od najjačih zemljotresa u Maroku u posljednjih nekoliko godina – i iako su relativno rijetki, u zemljotresu magnitude 5,8 iz 1960. godine poginule su hiljade ljudi.

Planinsko područje Igil, koje obuhvata sela čije se stanovništvo bavi mahom poljoprivredom, nalazi se oko 70 km jugozapadno od Marakeša.

Mještani grada Rabata, udaljenog oko 350 km od epicentra potresa Igila, takođe su napustili svoje domove – strahujući od jačeg udara, izvjestila je agencija Rojters.

Geolozi, nakon snažnog zemljotresa koji je sinoć pogodio Maroko, očekuju i nove udare.

Eid al-Tarazi, profesor geologije na Hašemitskom univerzitetu u Amanu, kaže da je riječ o aktivnom tektonskom području i da se u narednom periodu očekuju brojni naknadni udari.

“Riječ je o snažnom, razornom zemljotresu, kakvi se mogu očekivati u ovom području. Prethodni ove jačine desio se prije 120 godina. Takođe, u Maroku je u posljednih 500 godina zabilježen veliki broj razornih zemljotresa”, rekao je al-Tarazi.

Ovaj zemljotres je najsmrtonosniji u Maroku od potresa koji je pogodio ovu zemlju 2004. godine u kojem je poginulo više od 600 ljudi.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Tara
09.09.2023-14:05 14:05

u Turskoj je bila katastrofa—sad u Maroko..stim sto grade kuce i zgrade..bez odgovornih strucnih ljudi..sve jeftinije..i losije..u EU su bile poplave..ked Bajdena na isti nacin…Nesto nas sprema…sto nece dobro biti…