Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

UAE kupili putničke avione od Boinga za 63 milijardi dolara

Njena niskobudžetna sestrinska avio-kompanija, FliDubai, poručila je 30 Boeing 787-9 Dreamlinera, prvih širokotrupnih aviona u njenoj floti za 11 milijardi dolara

Avio-prevoznik Emirates otvorio je avio-salon u Dubaiju kupovinom aviona Boeing Co. U vrednosti od 52 milijarde dolara, pokazujući kako se oporavio nakon što je bio prizemljen zbog pandemije koronavirusa, čak i kada rat Izraela sa Hamasom ugrožava regionalnu bezbednost.

Njena niskobudžetna sestrinska avio-kompanija, FliDubai, poručila je 30 Boeing 787-9 Dreamlinera, prvih širokotrupnih aviona u njenoj floti za 11 milijardi dolara.

Obje prodaje zajedno označile su značajnu pobjedu za Boeing Co. sa sjedištem u Virdžiniji, jer se čini da su avio kompanije spremne za još više poslova vrednih milijardu dolara ove godine.

Emirates su objavili vijest o nabavci na konferenciji za novinare u ponedjeljak popodne u prisustvu prijestolonasljednika Dubaija, šeika Hamada bin Mohameda Al Maktuma. Izvršni direktor i predsjednik kompanije Emirates šeik Ahmed bin Said Al Maktum rekao je da je sporazumom predviđena kupovina 90 aviona Boing 777, od kojih 55 njegovih varijanti 777-9 i 35 777-8.

Emirates će takođe dodati pet aviona 787 Dreamlinera na prethodnu porudžbinu od 30 aviona, rekao je šeik Said.

“Ovo je dugoročna obaveza koja podržava stotine hiljada radnih mjesta, ne samo u Boingu već i u cijelom globalnom vazduhoplovnom lancu”, rekao je on.

“777 je u središtu strategije Emiratesa da poveže gradove na svim kontinentima bez prestanka sa Dubaijem”, dodao je čelnik Emiratesa.

Sten Dil (Stan Deal), izvršni potpredsjednik u Boingu, pohvalio je dogovor.

“Svi ovi proizvodi ukazuju na budućnost Emirata”, rekao je Dil.

Aeromiting ove godine dolazi usred rata između Izraela i Hamasa, kao i rata Rusije protiv Ukrajine, što će vjerovatno uticati na petodnevni šou na aerodromu Al Maktum u Dubai World Central. To je drugi aerodrom u gradu-državi poslije međunarodnog aerodroma u Dubaiju, koji je najprometniji na svijetu za međunarodna putovanja.

Dok komercijalna avijacija zaokuplja veliku pažnju, proizvođači oružja takođe izlažu na sajmu. Dvije velike izraelske kompanije — Rafael Advanced Defence Sistems Ltd. i Israel Aerospace Industries bile su predviđene da učestvuju.

Ali štand IAI, sa sloganom “Gdje se hrabrost susrijeće sa tehnologijom”, bio je prazan u ponedjeljak ujutru dok su pristizali posjetioci.

UAE, federacija sedam emirata, uspostavila je diplomatske odnose sa Izraelom 2020.

Firma Ruski helikopteri navela je da će njihovo osoblje biti pri ruci za aeromiting nakon pojavljivanja na sajmu naoružanja u Abu Dabiju ranije ove godine uprkos tome što su ih SAD i drugi sankcionisali zbog napada Moskve na Ukrajinu. ROSCOSMOS, ruska državna svemirska kompanija, takođe je na sajmu.

U međuvremenu, novinar Asošiejted presa vidio je na sajmu u Dubaiju generala Kalifu Hiftera, koji predvodi samozvanu Libijsku nacionalnu armiju i kontroliše istok i jug te sjevernoafričke nacije.

Globalna avijacija je u procvatu nakon što je pandemija koronavirusa dovela do zatvaranja aerodroma širom svijeta i prizemljenja aviona – posebno na aerodromu Al Maktum, koji je mjesecima služio kao parking za dvospratnice Erbas 380 kompanije Emirates.

Prema Međunarodnoj asocijaciji vazdušnog saobraćaja, vazdušni saobraćaj je sada na 97 odsto nivoa prije COVID-a.

Bliskoistočne avio-kompanije, koje snabdijevaju ključne rute Istok-Zapad za globalna putovanja, zabilježile su povećanje saobraćaja u septembru za 26,6 odsto u odnosu na godinu dana ranije, saopštila IATA.

Emirates, glavni ekonomski pokretač Dubaija usred njegovog procvata tržišta nekretnina, objavio je u četvrtak rekordnu polugodišnju dobit od 2,7 milijardi dolara.

To je više sa 1,2 milijarde dolara u istom periodu prošle godine, što bi potencijalno dovelo aviokompaniju na pravi put za još jednu rekordnu godinu.

Avio-kompanija je saopštila da je otplatila oko 2,5 milijardi dolara zajmova koje je primila tokom vrhunca pandemije da bi ostala na površini.

Na tržištu aviona je i Rijad er, novi saudijski prevoznik koji nastaje kao dio triliona dolara vredne potrošnje planirane u kraljevstvu. U martu je avio-kompanija objavila porudžbinu do 72 aviona Boeing 787-9 Dreamliner i planira dalje proširenje.

Turkiš erlajns bi takođe mogao da obavi rekordnu kupovinu 355 aviona od Erbasa, uključujući 250 aviona A321neo, navodi državna novinska agencija Anadolu.

Boeing Co. je objavio da se SunEkpress, avio-kompanija u zajedničkom vlasništvu Turkish Airlinesa i Lufthanze, obavezala da kupi do 90 aviona Boeing 737 MAKS sa jednim prolazom.

Ugovor uključuje 28 modela Boeing 737-8 i 17 Boeing 737-10, kao i mogućnost za još 45 aviona Boeing 737 MAKS.

IzvorRSE

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Nenad
14.11.2023-08:55 08:55

Dosta se kupuju i manji avioni za privatna biznis putovanja (https://royalcharterservice.com/services/private-charter/). Proizvođači aviona će ove i narednih godina zaraditi mnogo keša, nikada nije ovako krenulo sa nabavkom novih aviona. Da ne zaboravimo da je i indijska avio kompanija naručila nekoliko desetina Airbasa i Boinga, kao i kinezi, Malezija, Singapur. Evropska i amaeričke kompanije slabije kupuju još uvek troše stare avione.