Nedjelja, 5 Maja, 2024
Rubrika:

Prijestolonasljednik Frederik, sljedeći kralj Danske – od buntovnika do vatrenog zaštitnika životne sredine

Strastveni borac za životnu sredinu, prestolonasljednik Frederik koji će u maju napuniti 56. godina, diskretno se nametnuo u sjenci svoje veoma popularne majke, kraljice Margrete II, zalažući se za Dansku i njenu želju da pronađe rješenja za klimatsku krizu

Pošto je njegova majka Margreta odlučila da abdicira poslije 52 godine na danskom prijestolu, Frederik je izgleda spreman da preuzme ulogu opuštenog, liberalnog suverena.

Buntovni tinejdžer koji je postao porodičan čovjek koji se brine o klimatskim promjenama, budući kralj Danske je oličenje opuštene, liberalne monarhije.

Strastveni borac za životnu sredinu, prijestolonasljednik Frederik koji će u maju napuniti 56. godina, diskretno se nametnuo u sjenci svoje veoma popularne majke, kraljice Margrete II, zalažući se za Dansku i njenu želju da pronađe rješenja za klimatsku krizu.

„Kada dođe vrijeme, ja ću voditi brod“, rekao je u govoru na proslavi pola vijeka vladavine njegove majke.

„Pratiću te, kao što si ti pratila svog oca“ u vođenju hiljadu godina stare institucije, dodao je princ Frederik. I nakon šokantne najave njegove majke u novogodišnjoj noći da namjerava da abdicira početkom 2024, on će uskoro dobiti svoju šansu.

Frederikova odmjerena samouverenost je daleko od njegovog mlađeg ja.

„Nije bio baš buntovnik, ali dok je bio mlađi, jako mu je smetala medijska pažnja i saznanja da će postati kralj“, kaže Gite Reder, stručnjakinja za dansku kraljevsku porodicu.

„Stekao je samopouzdanje tek u svojim srednjim dvadesetim”, dodala je Rederova u izjavi za AFP.

Frederik je zamjerao roditeljima da su ga zbog kraljevskih obaveza zanemarivali. Tražio je utjehu u brzim automobilima i brzom životu, a početkom devedesetih stekao je reputaciju razmaženog i raspusnog princa.

Međutim, pošto je 1995. diplomirao na Univerzitetu Arhus, kao prvi danski kraljević koji je stekao visoko obrazovanje, slika o prijestolonasljedniku je počela da se mijenja. Tokom studiranja boravio je i na Harvardu u Sjedinjenim Državama, gdje je bio upisan pod pseudonimom Frederik Henriksen.

Ovo lažno prezime bilo je odobreno njegovom ocu, francuskom diplomat Anriju di Monpizetu, koji je postao princ suprug Henrik kada se oženio Margretom.

Ali Frederik – koji govori engleski, francuski i njemački – zaista je počeo da sazrijeva u svojoj ulozi tokom obuke u tri roda danske vojske.

Princ je služio u mornaričkom korpusu Frogman – gdje je dobio nadimak Pingo (Pingvin) – i bio jedan od samo četiri od 300 regruta koji su prošli sve testove 1995.godine.

Godine 2000. učestvovao je u četvoromjesečnoj skijaškoj ekspediciji od 3.500 kilometara preko Grenlanda.

Zbog ove odvažnosti i avanturističkog duha završio je u bolnici poslije nesreće na motornim sankama, a popularnost mu je porasla, zbog učešća na godišnjem Kraljevskom lovu koji se održava širom Danske koje je započeo 2018. godine.

„On je sportista, posjećuje koncerte i fudbalske utakmice, što ga čini pristupačnijim od njegove majke“, napominje Rederova.

„Ne želim da se zaključam u zamak. Želim da budem svoj, ljudsko biće“, rekao je jednom prilikom, insistirajući da će se toga držati čak i nakon što preuzme tron.

Svoju ženu Meri Donaldson, australijsku advokaticu, upoznao je u baru u Sidneju tokom Olimpijskih igara 2000. godine. Trudili su se da njihovih četvoro djece dobije što normalnije vaspitanje, šaljući ih uglavnom u državne škole.

Po ocjeni istoričara Sebastijana Olden-Jorgensena, budući kraljevski par je „moderan, osvešćen, zaljubljenici su u pop muziku, modernu umjetnost i sport“.

Oni „ne predstavljaju potencijalnu revoluciju u poređenju sa kraljicom“, već pažljivu tranziciju koja se prilagođava vremenu, smatra Olden-Jorgensen.

Izvorrts

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve