Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Politiko: Makronu u Kini svečani doček, Fon der Lajen na – izlazu za putnike

Peking vidi veću šansu da napreduje sa francuskim liderom, dovodeći izvršnu vlast EU u donekle podređen položaj, primjećuje Politiko

Francuskom predsjedniku Emanuelu Makronu u Kini je priređen doček na najvišem nivou, dok je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izašla s putnicima kroz uobičajeni aerodromski izlaz, a dočekao ju je – ministar ekologije.

Francuskom predsjedniku Emanuelu Makronu je ove nedjelje u Pekingu priređen potpuni tretman – uz crveni tepih kojim je prošetao s šefom države Si Đinpingom, državni banket, počasnio stroj i topovske salve na Trgu Tjenanmen, a kad je njegov avion sletio sačekao ga je lično šef kineske dipomatije.

Međutim, kad je stigla predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, dočekao ju je ministar ekologije – na redovnom izlazu za putnike, piše Politiko.

Bio je to, kako navodi portal, obrazac koji se iznova i iznova pokazivao u srijedu i četvrtak, dok je Kina pokušavala da igra „zavadi pa vladaj“ sa dva lidera, koji su se udružili tokom posjete kako bi pokušali da predstave ujedinjeni evropski front.

Dok je Makronov raspored bio pretrpan, Fon der Lajen su, kako piše Politiko, ostale „gole kosti“.

Makron u četvrtak uveče prisustvovao raskošnom državnom banketu sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom, a Fon der Lajen je održala konferenciju za novinare u sjedištu delegacije EU.

Dok su državni mediji trubili o kinesko-francuskim odnosima, kineski društveni mediji demonizovali su Fon der Lajen kao američku marionetu.

Istovremeno, agencija Rojters citirala je ocjene iz uvodnika u prokineskim novinama Global Times.

– Svima je jasno da je biti strateški podanik Vašingtona slijepa ulica. Učiniti kinesko-francuski odnos mostom za kinesko-evropsku saradnju korisno je za obje strane i za svijet – objavio je u četvrtak Global Times.

Politiko konstatuje da takve razlike ilustruju poteškoće koje Evropa ima u suočavanju sa Kinom čiji 27 članica ima niz mišljenja o tome kako pristupiti Kini – i da „Peking to zna“.

U slučaju Makrona i Fon der Lajen, Peking vidi veću šansu da napreduje sa francuskim liderom, dovodeći izvršnu vlast EU u donekle podređen položaj, primjećuje Politiko.

Strategija je bila u potpunosti vidljiva u četvrtak, dok se Si spuštao niz velike stepenice u Velikoj dvorani naroda da pozdravi francuskog predsjednika uz osmjeh i rukovanje, ispred niza lepršajućih crvenih zastava, dvojica lidera su razmijenili pozdrave u društvu svojih saradnika.

Fon der Lajen im se kasnije pridružila, hodajući sama stepenicama u Velikoj dvorani.

Makronova odluka da pozove Fon der Lajen na put bila je zamišljena kao prikaz evropskog jedinstva, ali je rezultat bi – sve samo ne to.

Na početnoj stranici državne novinske agencije Sinhua velika pažnja je bila u potpunosti usredsređena na Makrona i veze Kine sa Francuskom, ostavljajući tretman EU kao gotovo nevidljivu temu, konstatuje Politiko.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
xxy
07.04.2023-20:00 20:00

Makron je presjednik jedne velike drzave a Fon der Lajen presednica neke komisije , Kina je mocna drzava , postupa po protokolu, to kod nas ti komesari izaslanici itd se docekuju i slusaju kao da su bogovi.