Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Otkriveno kako su procurjeli tajni američki dokumenti

Dio dokumenata koji su se pojavili u medijima bio je usmjeren na rusku invaziju na Ukrajinu, dok su drugi detaljno analizirali potencijalnu britansku politiku o Južnom kineskom moru i aktivnosti Hutija u Jemenu.

Posljednjih su dana Ministarstvo pravde SAD-a i Pentagon započeli istragu o očitom curenju osjetljivih dokumenata na internetu, uključujući neke koji su bili označeni kao “strogo povjerljivo”.

Dio dokumenata koji su se pojavili u medijima bio je usmjeren na rusku invaziju na Ukrajinu, dok su drugi detaljno analizirali potencijalnu britansku politiku o Južnom kineskom moru i aktivnosti Hutija u Jemenu.

O postojanju dokumenata prvi je izvijestio The New York Times nakon što je niz ruskih kanala na Telegramu 5. aprila podijelio pet slikovnih datoteka koje se odnose na invaziju na Ukrajinu i za koje je istraživački portal Bellingcat u međuvremenu otkrio da je barem jedna grubo montirana.

Čini se da su ovi dokumenti nastali početkom marta, otprilike u vrijeme kada su prvi put objavljeni online na Discordu, platformi za razmjenu poruka popularnoj među gejmerima.

Međutim, Bellingcat je vidio dokaze da su neki dokumenti iz januara možda objavljeni na internetu i ranije, iako nije jasno kada. Bellingcat je takođe razgovarao s tri člana Discordove zajednice na kojoj su slike objavljene, a koji su tvrdili da je mnogo više dokumenata podijeljeno na drugim Discordovim poslužiteljima posljednjih mjeseci.

Od Discorda do 4chana

Budući da su kanali izbrisani nakon kontroverzi izazvanih ovim dokumentima, Bellingcat nije mogao potvrditi ovu tvrdnju.

Bizarno je to što su se kanali na Discordu na kojima su objavljeni dokumenti iz marta fokusirali na računarsku igricu Minecraft i obožavanje filipinskog YouTube celebrityja. Zatim su se proširili na druga mjesta kao što je 4Chan, te su se potom pojavili na Telegramu i Twitteru, a onda i u medijima širom svijeta posljednjih dana.

Ukrajinski zvaničnici sumnjaju u vjerodostojnost dokumenata, a Mihajlo Podoljak, savjetnik šefa Kabineta predsjednika Ukrajine, na Telegramu je izjavio kako vjeruje da Rusija stoji iza navodnog curenja informacija. No američki sigurnosni dužnosnici koje je citirao The New York Times doveli su u pitanje njihovu autentičnost.

Kremlj kaže da dokumenti pokazuju koliko je Amerika uključena u rat

Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov rekao je za CNN da dokumenti pokazuju opseg umiješanosti SAD-a i NATO-a u Ukrajinu. Ipak, jedan proruski kanal na Telegramu koji se bavi ratnim vijestima nije bio uvjeren u autentičnost dokumenata i smatra kako je moguće da se radi o dezinformaciji Zapada.

Čini se da dokumenti detaljno opisuju događaje i nude analizu ruske invazije na Ukrajinu do marta 2023. godine. Niti jedan od dokumenata koje je Bellingcat vidio nije bio skeniran, nego su fotografisani. Sadržaj dokumenata je raznolik, a neke teme uključuju karte žarišta u Ukrajini kao što su Bahmut i Harkov te raspored isporuke zapadne municije Ukrajini, kao i karte i kataloge sredstava ukrajinske protivvazdušne odbrane – uključujući kalendar potrošnje municije.

“Ažuriranje obavještajnih podataka operativnog centra CIA-e” s oznakom “strogo povjerljivo” od 2. marta takođe se nalazi na fotografijama, iako je velik dio informacija u tim dokumentima prethodno bio javno dostupan putem medijskih izvještaja.

O dokumentima prvi izvijestili proruski Telegram kanali

Iako još uvijek nije bilo moguće otkriti izvor, bilo je moguće pratiti širenje dokumenata po raznim internetskim forumima posljednjih mjeseci prije nego što su o njima izvijestili proruski Telegram kanali, a zatim vodeći mediji.

Dokumenti su se 5. aprila počeli širiti proruskim Telegram kanalima, a prva verzija koju je pronašao Bellingcat bila je na Telegram kanalu Donbas Djevuška u 21:29 (po ukrajinskom vremenu). Samo nekoliko sati ranije dokumenti su se pojavili na 4chanu. Objavio ih je anonimni korisnik, koji je potom raspravljao s drugim korisnikom 4chana o istinitosti objavljenih informacija.

Postovi na Telegramu i 4chanu imali su samo jednu zajedničku sliku – kartu koja je prikazivala niz statistika, uključujući kumulativni broj vojnika poginulih u akciji na ruskoj i ukrajinskoj strani tokom rata. Međutim, brojke su se razlikovale, pri čemu prvi izvor (4chan) prikazuje više ruskih gubitaka nego ukrajinskih, a drugi izvor (Donbas Djevuška) obrnuto.

Pažljiviji pregled druge fotografije, s puno većim ukrajinskim gubicima, a koja je objavljena na Telegramu, pokazuje grubu manipulaciju.

Stoga se čini da je korisnički račun na Telegramu Donbas Djevuška ili neki prethodni izvor promijenio izvornu sliku kako bi povećao ukrajinske gubitke. Nijedan od kanala na 4chanu ili Telegramu nije izvor.

Objava dokumenata na Discordu s oznakom “strogo povjerljivo”

Više od mjesec dana prije objava na Telegramu i 4chanu (4. marta), deset dokumenata objavljeno je na Discordovom serveru pod nazivom Minecraft Earth Map. Minecraft je popularna računarskaa igra s milionima igrača širom svijeta. Nakon kratke prepirke s drugom osobom na serveru o kartama Minecrafta i ratu u Ukrajini, jedan od korisnika Discorda odgovorio je: “Evo, neki su dokumenti su izašli u javnost.” Tome je priložio deset dokumenata o Ukrajini, od kojih su neki nosili oznaku “strogo povjerljivo”.

Korisnik koji je kasnije podijelio dokumente na Twitteru tvrdio je da ih je pronašao kod drugog korisnika na Discordovom serveru WowMao, koji vode fanovi istoimenog popularnog youtubera.

Dana 1. i 2. marta korisnik WowMaoa objavio je više od 30 dokumenata, prethodeći objavi na serveru Minecrafta. Ovaj isti korisnik takođe je objavio desetke drugih dokumenata o Ukrajini na ovom poslužitelju prije nego što su uklonjeni 7. aprila. Iako je Bellingcat vidio ove objave, nije mogao nezavisno provjeriti autentičnost dokumenata u njima.

Dokumenti objavljeni i ranije?

Međutim, taj korisnik WowMaoa možda nije izvorni izvor ovih dokumenata. Bellingcat je razgovarao s članovima odvojene Discordove zajednice koji su tvrdili da su druge fotografije ranije objavljene na još jednom poslužitelju (kasnije obrisanom) pod nazivom Thug Shaker Central.

Ipak, s obzirom na to da su podijeljene slike bile snimke zaslona, a ne poveznica na izvornu objavu, nije moguće netavisno provjeriti njihovu autentičnost. Sadržaj ovih dokumenata, osim datuma i klasifikacije, takođe je zamagljen kada je prikazan Bellingcatu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Pe Pera
10.04.2023-10:31 10:31

Ma jok ameri su nevini borci za demo(N)kratiju i slobodu svih naroda na cijelom svijetu. Ja barem tako mislim i tako jeeeeeeeeeeeee