Utorak, 30 Aprila, 2024
Rubrika:

Oduzeti lamborgini, stanovi, vile: Masovna policijska racija u EU zbog 600 miliona eura vrijedne prevare

Policija je saopštila, a prenio Politico, navodnu prevaru je izvršila zločinačka orgnizacija, od kojih su pojedini imali iskustvo pri apliciranju za javno finansiranje i pomogli da se obezbijedi gotovina za projekte vrijedne desetine miliona eura

“Lamborgini” i roleks su među zaplijenjenim predmetima u masovnoj policijskoj raciji na teritoriji Italije, Austrije, Rumunije i Slovačke. Uhapšene su 22 osobe u okviru istrage pronevjere 600 miliona eura iz fonda EU za pomoć posle pandemije korona virusa.

Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) je saopštilo da je kriminalna organizacija preusmjerila nepovratna sredstva koja je Italija dobila iz evropskih fondova za svoj plan oporavka od 2021. do 2023. godine.

Italijanski plan je, po podacima EU, najveći u Uniji  – 194,4 milijarde eura u grantovima i zajmovima i predstavlja 10,8 odsto bruto domaćeg proizvoda te zemlje iz 2019. godine.

EPPO je saopštila da je finansijska policija iz Venecije, u Italiji, blokirala ;imovine vrijednosti veće od 600 miliona eura.

Finansijska policija u Veneciji je saopštila da su zaplijenjeni i luksuzni stanovi i vile, znate količine kriptovaluta, satovi, nakit, zlato i luksuzni automobili.

Za osam od 22 osumnjičene je određen istražni pritvor, a 14 je u kućnom pritvoru. Jednom računovođi je zabranjeno bavljenje profesijom.

EPPO je saopštila da je ta grupa koristila lažne korporativne bilanse da bi tražila nepovratne grantove za podršku fiktivnim malim i srednjim preduzećima.

Sumnja se da su bili u dosluhu s grupom „računovođa, pružalaca usluga i javnih bilježnika“ da bi dobili novac koji su prebacili na račune u Austriji, Rumuniji i Slovačkoj.

Policija je saopštila, a prenio Politico, navodnu prevaru je izvršila zločinačka orgnizacija, od kojih su pojedini imali iskustvo pri apliciranju za javno finansiranje i pomogli da se obezbijedi gotovina za projekte vrijedne desetine miliona eura.

Finansijska policija je rekonstruisala sumnjive transakcije i identifikovala „pranje ogromnog nezakonitog profita, izvršeno kroz složenu mrežu fiktivnih kompanija osnovanih u Italiji, Austriji, Slovačkoj i Rumuniji“, navodi se u saopštenju italijanske finansijske policije.

Grupa je koristila „prefinjeni aparat za pranje novca, napredne tehnologije i vještačku inteligenciju za proizvodnju lažnih dokumenata“.

Tokom protekle decenije, kriminalni sindikati su postali sve vještiji u izvlačenju sredstava koja EU distribuira za razvoj i rekonstrukciju, navodi Politiko.

Broj prevara u vezi sa fondom EU za oporavak porastao je 2023. godine, napisao je EPPO – koji je odgovoran za istragu i krivično gonjenje zločina protiv finansijskih interesa bloka – u svom godišnjem izvještaju.

Više od 200 istraga o prevari otvoreno je prošle godine u vezi sa fondom RRF u cijeloj EU, koji vrijedi više od 800 milijardi eura.

Italija je pod posebnim nadzorom tužilaca zbog upravljanja fondom za oporavak, sa 179 otvorenih istraga.

Prevaranti iz cijelog bloka osnivaju fiktivne kompanije ili podmićuju javne službenike, naveli su tužioci bloka u izvještaju.

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve