Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Novi lijek protiv kovida zapanjio naučnike

Ispitivanje lijeka na miševima pokazalo je da lijek u plućima istu količinu virusa smanjuje za 99,9 odsto, a naučnici koji su ga razvili tvrde da bi mogao da bude djelotvoran i protiv novih varijanata virusa koje se praktično stalno stvaraju mutacijama

Naučnici Menzijesovog zdravstvenog instituta “Kvinsland” austrijskog Univerziteta “Grifit” i njihove kolege iz američke istraživačke ustanove “Grad nade” osmislili su antivirusni lijek protiv kovida 19 koji virusu onemogućuje dupliranje tako što direktno napada njegov genom.

Ispitivanje lijeka na miševima pokazalo je da lijek u plućima istu količinu virusa smanjuje za 99,9 odsto, a naučnici koji su ga razvili tvrde da bi mogao da bude djelotvoran i protiv novih varijanata virusa koje se praktično stalno stvaraju mutacijama.

Lijek je osmišljen prvenstveno za borbu protiv koronavirusa, ali i protiv “bilo koje njegove nove varijante” koja bi eventualno mogla da se pojavi.

Vođa projekta Najdžel Makmilan rekao je da nanočestice koje se koriste za dostavu lijeka u tijelo čovjeka na temperaturi od 4 stepena celzijusa mogu da ostanu stabilne 12 mjeseci, a da na sobnoj temperaturi stabilne ostaju više od mjesec dana, što znači da bi taj lijek mogao da se koristi za liječenje pacijenata u okruženjima “niskog snabdijevanja resursima”.

Makmilan je slikovito opisao djelovanje novog lijeka kao načelo “traži i uništi”.

“Uništava virusni genom pa virusne čestice ne mogu više da se razvijaju. Nanočestice u organizmu kreću u svojevrsnu potragu za česticama virusa te ih uništavaju poput projektila sa infracrvenim navođenjem koji reaguje na toplotu”, pojasnio je Makmilan.
Iako je više kandidata za antivirusni lijek protiv kovida 19 doguralo do kliničkih ispitivanja, naučnici širom svijeta se još uvek muče sa razvijanjem efikasnog lijeka.

Eksperimentalni lijek molnupiravir američke farmaceutske firme Merk, Šarp i Dome (MSD), koji je firma razvila u saradnji s firmom Ridžbek bajoterapeutiks, ulazi u treću fazu testiranja nakon što su pacijenti koji su učestvovali u prethodne dvije faze na njega dobro reagovali.

Eksperimentalni lijek AT-527 švajcarske farmaceutske kompanije “Roš”, koji je ova firma razvila zajedno sa kompanijom “Atea fharmasjutikals”, uskoro bi takođe trebalo da ide u treću fazu testiranja, a prethodno se pokazalo da oboljeli od hepatitisa C slobodno mogu da ga koriste i da u njima dolazi do antivrusne aktivnosti.

Svjetska zdravstvena organizacija objavila je u novembru 2020. studiju u kojoj tvrdi da lijek remdesivir, koji se u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji koristio za liječenje oboljelih od kovida 19, ne povećava šanse za preživljavanje oboljenja kod oboljelih.

IzvorB92

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve