Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

NATO: I svemir može biti područje ratovanja

Diplomate iz NATO-a demantuju da bi se ratovalo u svemiru, ali kažu da bi njegovo proglašenje mjestom ratovanja pokrenulo raspravu treba li NATO da upotrebi svemirsko oružje u vazdušnoj odbrani protiv neprijateljskih raketa ili uništavanja satelita

Odlukom, koja bi trebalo da bude donijeta na samitu svjetskih funkcionera od 3. do 4. decembra u Londonu, na kojem će učestvovati i Tramp, trebalo bi se zvanično da bude priznato da bitke ne moraju da se vode samo na kopnu, vodi, u vazduhu i računarskom prostoru, već i u svemiru.

Foto: Reuters

„Postoji slaganje o tome da bi trebalo da proglasimo svemir prostorom za ratovanje, a samit u Londonu je najbolje mjesto da to postane službeno“, rekao je visoki diplomata NATO-a uključen u rasprave i upozorio da se o tehničkim pitanjima još razgovara.

Kina kao najveći svemirski rival

Diplomate iz NATO-a demantuju da bi se ratovalo u svemiru, ali kažu da bi njegovo proglašenje mjestom ratovanja pokrenulo raspravu treba li NATO da upotrebi svemirsko oružje u vazdušnoj odbrani protiv neprijateljskih raketa ili uništavanja satelita, prenosi Al Jazeera.

Odluka o proglašenju svemira novim frontom odbrane mogla bi da uvjeri Trampa da je Organizacija Sjevernoatlantskog ugovora koristan saveznik u odvraćanju Kine, rastuće suparničke vojne sile, kazale su diplomate.

Iako zemlje NATO-a posjeduju 65 odsto svih satelita u svemiru, komercijalni kineski sateliti nude razne mogućnosti – od brzog interneta u avionima do praćenja raketa i naoružanih snaga na terenu.

Kina razvija oružja koja će moći da se koriste u orbiti i postala je prva zemlja čija je sonda sletjela na tamnu stranu Mjeseca prošle godine.

Rusija, nekadašnji strateški partner NATO-a, a sada za mnoge saveznike neprijateljska sila, takođe je svemirska sila i jedna od rijetkih zemalja koja može da lansira satelite u orbitu.

„Može se ratovati isključivo u svemiru, ali onaj ko kontroliše svemir kontroliše i ono što se događa na kopnu, moru i u vazduhu“, rekao je bivši funkcioner NATO-a Džejmi Šej, a sada analitičar u Friends of Europe think-tanku u Briselu.

Snažne posljedice i ‘poklon Trampu’

Očekuje se da će se ministri odbrane NATO-a dogovoriti o široj svemirskoj politici na redovnom sastanku u Briselu, iako još neće biti odluke o proglašenju svemira operativnim domenom odbrane.

Drugi diplomata je poručio da je odluka koja će imati snažne posjledice „poklon Trampu“.

Tramp, koji je iskoristio posljednji sastanak NATO-a u julu prošle godine kako bi prozvao evropske saveznike zbog izdvajanja za odbranu i optužio Njemačku da je „zatočenik ruske energije“, potpisao je u februaru plan za početak stvaranja američkih svemirskih snaga.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve