Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Kulturna revolucija pape Franje: Promjene u Katoličkoj crkvi koje nijesu viđene 400 godina

Evangelizacija se – u novom “ustavu“ Svete Stolice koji će biti dio 25-godišnjeg eksperimentalnog perioda – ističe kao glavni zadatak katoličkog apostolata, potiskujući sva ostala učenja

Papa Franja i njegovo devetočlano Kardinalsko vijeće priredili su pravu kulturnu revoluciju u promišljanju funkcije Vatikana, pod velom reforme Rimske kurije, piše Jutarnji list.

Foto: GREGORIO BORGIA/ POOL/REUTERS

Oni su, naime, napravili neke leksičke, ali i suštinske promjene u pogledu na misiju katoličke crkve i njenu organizaciju.

Ključna promjena je to što je “učenje o pravovjerju” kao doktrina “spušteno” na treće mjesto prioriteta, dok je na prvo mjesto postavljeno “propovijedanje jevanđelja”, a na drugo mjesto “milosrđe”.

“Propovijedajte Jevanđelje” – prve dvije riječi nove papske apostolske konstitucije koje po običaju služe i kao naslov – nijesu slučajno bačene na papir, nego označavaju suštinu promjena koje uvodi papa Franja i kakve nijesu viđene duže od 400 godina.

Evangelizacija se – u tom novom “ustavu“ Svete Stolice koji će biti dio 25-godišnjeg eksperimentalnog perioda – ističe kao glavni zadatak katoličkog apostolata, potiskujući sva ostala učenja.

To je otkrio španski novinar Dario Menot Tores, pišući za katolički nedjeljnik i internet portal “Vida Nueva”. Njegovi izvori bili su mjerodavni sagovornici, članovi savjetodavnog Kardinalskog vijeća: njegov koordinator Oskar Rodrígez Maradiaga (Honduras) i Osvald Grasias (Indija).

Mijenja se i funkcija Rimske kurije – barem formalno, ona neće više biti instrument papskog nadzora nad biskupima, jer “biskupi kao nasljednici apostola nemaju poziciju koja bi ih podvrgla službenicima u Kuriji“, rekao je Menoru kardinal Rodrígez Maradiaga.

Najmanja (na prvi pogled) promjena je ona leksička: odustajanje od imenice kongregacija (zbor) i formalno uvođenje dosad neformalne imenice dikasterij (izvorno: sudsko vijeće, kasnije i upravno vijeće). Ključna razlika je u tome što dikasterijima koje je uveo Franja može predsjedavati i katolik laik (bez ijednog svetog reda), a to je do sada bilo nemoguće. Recimo, prefekt Dikasterija za komunikacije je novinar Paolo Rufini – nije ni đakon.

Najavljuje se da će papa Franja, zajedno sa članovima Kardinalskog vijeća, apostolsku konstituciju “Praedicate Evangelium” definitivno redigovati na zadnjem zasijedanju 25-27 juna, i da bi trebalo da je ratifikuju 29. juna.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve