Srijeda, 1 Maja, 2024
Rubrika:

Koji su naredni koraci u opozivu Trampa?

Značajno glasanje održano u srijedu će najvjerovatnije dovesti do suđenja u januaru u Senatu koji kontrolišu republikanci, gdje se očekuje da će Tramp biti oslobođen. Dok se političari spremaju za fazu suđenja, donosimo pregled šta se može očekivati:

Američki Zastupnički dom, u kojem većinu ima Demokratska stranka, velikom većinom je u skladu sa stranačkom politikom, izglasao opoziv predsjednika Donalda Trampa zbog ometanja Kongresa i zloupotrebu ovlašćenja u odnosima sa Ukrajinom.

Donald Tramp (Foto: REUTERS/Tom Brenner)

Tramp je tek treći američki predsjednik kojem je izglasan opoziv. Nijedan predsjednik nije smijenjen s te dužnosti u okviru procesa za opoziv.

Značajno glasanje održano u srijedu će najvjerovatnije dovesti do suđenja u januaru u Senatu koji kontrolišu republikanci, gdje se očekuje da će Tramp biti oslobođen.

Dok se političari spremaju za fazu suđenja, donosimo pregled šta se može očekivati:

1. Na osnovu kojih optužnica je izglasan opoziv Trampu?

Trampu je izglasan opoziv na osnovu optužnica da je zloupotrijebio ovlašćenja i da je ometao Kongres tokom istrage za opoziv.

Demokrate optužuju Trampa da je vršio pritisak na Ukrajinu da pokrene istragu u vezi predsjednikovog političkog rivala i bivšeg potpredsjednika Džoa Bajdena, koji je takođe vodeći kandidat Demokratske strane za predsjedničke izbore 2020. godine. Oni optužuju predsjednika da je ometao njihovu istragu tako što je odbio da se odazove sudskim pozivima te da je uputio članove svoje administracije da učine to isto.

Istraga za opoziv, pokrenuta u septembru nakon žalbi zviždača, fokusirana je na telefonski razgovor 25. jula, tokom kojeg je Tramp zatražio od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da pokrene istragu o Bajdenu i njegovom sinu, Hunteru, koji je bio član uprave ukrajinske plinske kompanije. Nije bilo dokaza o nedozvoljenom ponašanju Bajdenovih.

Tramp je takođe želio da Zelenski istraži teoriju zavjere, koja se pokazala netačnom, da se Ukrajina, a ne Rusija, miješala u američke predsjedničke izbore 2016.

U vrijeme održavanja poziva je Trampova administracija zadržavala gotovo 400 miliona dolara vrijednu vojnu pomoć za Ukrajinu koju je Kongres ranije odobrio.

Navodeći izjave trenutnih i bivših američkih zvaničnika, demokrate takođe optužuju Trampa da je iskoristio sastanaka u Bijeloj kući, koji je želio Zelenski, u zamjenu za istrage.

2. Šta je senatsko suđenje?

Očekuje se da će tekst optužnice sada biti poslat Senatu, gdje će senatori razmotriti dokaze, saslušati svjedoke i glasati o tome hoće li osloboditi ili osuditi predsjednika. Predsjedavajući Vrhovnog suda SAD-a će predsjedavati ovim suđenjem.

Potrebna je dvotrećinska većina u Senatu koji broji 100 članova da se osudi i smijeni predsjednik SAD-a. Malo je vjerovatno da će doći do osude u slučaju Trampa.

Senat čine 53 republikanca, 45 demokrata i dva nezavisna predstavnika, koji se nalaze u demokratskom klubu poslanika. Najmanje 20 republikanaca bi trebalo da glasa zajedno sa svim demokratama i dvojicom nezavisnih senatora da se predsjednik smijeni.

Vođa senatske većine Mitch McConnell je nagovijestio da bi volio da se održi brz proces, ali je predsjednik rekao da mu ne bi smetalo robusno suđenje, sa svjedočenjem brojnih svjedoka, uključujući Bajdena i zviždača čije žalbe su dovele do istrage za opoziv.

U utorak je djelovalo da je McConnel odbio zahtjev demokrata za novim svjedocima u suđenju, kazavši da Senat neće “uraditi zadatak demokrata iz Zastupničkog doma za njih” ili otići na “ribarsku ekspediciju” nakon zastupničkog procesa za opoziv.

Vođa demokrata u senatu Chuck Schumer je kazao da želi da sasluša četiri dodatna svjedoka, uključujući vršioca dužnosti šefa osoblja Bijele kuće, Micka Mulvaneyja, te Trampovog bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost Johna Boltona.

McConnell je kazao u utorak da se nada da će se uskoro sastati sa Schumerom kako bi utvrdili naredne korake. On je dodao je “optimističan” da će se republikanci i demokrate složiti u vezi “prve fraze” suđenja, koja će uključivati predstavljanje slučaja i odbranu.

“Vidjet ćemo u tom trenutku da li ima 51 član Senata koji žele da idemo u jednom od dva pravca – ili da idemo u pravcu svjedoka ili da idemo u pravcu glasanja u vezi predmeta za opoziv”, rekao je McConnell, prenijela je agencija Reuters.

Ali nakon glasanja za opoziv u srijedu, Pelosi je kazala da će zasad sačekati sa slanjem predmeta o opozivu Senatu.

Američki mediji su izvijestili da su demokrate iz Zastupničkog doma pozvali predsjednicu Zastupničkog doma Nancy Pelosi da zadrži prosljeđivanje predmetnih materijala do “odgovarajućeg trenutka”.

Pelosi je u srijedu izbjegavala pitanja o tome kada planira poslati predmetne materijale Senatu.

“Bila je naša namjera da pošaljemo predmetne materijale Senatu, ali ćemo vidjeti šta će se tamo desiti”, rekla je Pelosi novinarima.

“Ne možemo imenovati upravitelje dok ne vidimo je proces na strani Senata”, rekla je Pelosi, pri čemu je mislila na članove koji će djelovati kao tužioci Zastupničkog doma u senatskom suđenju. “Dosad nismo vidjeli ništa što nama djeluje fer”.

Zadržavanje predmetnih materijala o opozivu može dati demokratama prednost kad dođe do određivanja procedura za suđenje.

Pelosi je rekla da će demokrate donijeti odluku o narednim koracima “kao grupa”.

3. Kada će se održati senatsko suđenje?

Suđenje može početi kada Senat dobije predmetni materijal u vezi opoziva.

Nije zakazan konkretan datum za senatsko suđenje, ali je McConnel rekao da će to biti “prva tačka dnevnog reda” za članove kada se vrate u Washington iza Nove godine.

Senatori demokrate su predložili plan suđenja prema kojem bi proces počeo 6. januara. Prezentacije rukovodilaca Zastupničkog doma, koji bi praktično djelovali kao tužitelji, počele bi 9. januara prema ovom planu. Malo je vjerovatno da će republikanski Senatori pristati na ovaj konkretan prijedlog.

4. Ko će biti predsjednik ako Trampa smijene?

U malo vjerovatnom slučaju da Senat osudi i smijeni Trampa sa pozicije predsjednika, potpredsjednik Majk Pens bi postao predsjednik i okončao bi Trampov mandat, koji se završava 20. januara 2021.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve