Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Kina, OI i špijuniranje: Upozorenje za učesnike – u Pekingu koristite jeftine telefone koje možete da bacite

Ljudi koji prisustvuju OI u Pekingu treba da ponesu telefone sa pripejd karticom i naprave imejl naloge koje će koristiti tokom boravka u Kini, savjetuju iz firme za sajber bezbjednost Internet 2.0.

Kako prenosi BBC, nadležni u nekoliko zemljama savjetovali su sportiste da ostave pametne telefone kod kuće.

Aplikacija koju će koristiti učesnici na zimskim Olimpijskim igrama u Pekingu ima određena bezbjednosne rizike, a podaci sportista mogu da budu zloupotrebljeni, tvrde pojedini analitičari.

Aplikaciju My2022 koristiće sportisti, oni koji budu u publici i predstavnici medija, kako bi se na dnevnom nivou pratio porast broja kovid slučajeva.

Ova aplikacija nudi i glasovne razgovore, prenos podataka i olimpijske vijesti.

Ali iz grupe za sajber bezbjednost Sitizen leb kažu da aplikacija ne obezbjeđuje šifrovanje svih podataka.

Kineske vlasti odbacile su ove navode.

Pitanja o aplikaciji pojavila su se usred porasta upozorenja o sajber bezbjednosti posjetilaca uoči Igara koje počinju 4. februara.

Zabrinutost zbog cenzure

Iz Sitizen Leba kažu da su otkrili listu „cenzurisanih ključnih riječi” koja je ugrađena u aplikaciju i funkciju koja omogućava ljudima da označe druge „politički osjetljive” izraze.

Lista riječi obuhvata imena kineskih lidera i vladinih agencija, pojmove koji se odnose na ubijanje prodemokratskih demonstranata 1989. na trgu Tjenanmen, kao i na zabranjenu vjersku grupu Falun Gong.

Analitičari su primjetili da ove karakteristike i bezbjednosni nedostaci nisu neuobičajeni za aplikacije u Kini, ali da ipak predstavljaju rizik za korisnike.

Dodaju da opcija sa „zabranjenim riječima” nije trenutno aktivna, ali i dalje postoje nejasnoće.

Svi posjetioci Igara dužni su da skinu aplikaciju i koriste je tokom 14 dana boravka u Kini, kako bi se pratio dnevni status kovid slučajeva.

Strani posjetioci takođe će morati da ubace osjetljive informacije koje su već dostavljene kineskim vlastima, poput detalja iz pasoša i zdravstvene dokumentacije.

Iz Sitizen Leba kažu da manjkavosti u prenosu softvera aplikacije mogu lako dovesti hakerskog napada.

U tekstu objavljenom u utorak u kineskom državnom mediju Global Tajmsu tvrdi se da nema razloga za zabrinutost, uz obrazloženje rekavši da će „svi lični podaci biti šifrovani kako bi se osigurala privatnost”.

Aplikacija je upoređena sa onom koja je korišćena za vrijeme Olimpijskih igara u Tokiju prošlog ljeta.

Iz firme koja se bavi sajber obezbjeđenjem Internet 2.0 takođe upozoravaju na bezbjednosne rizike tokom Olimpijskih igara.

U izvještaju u koji su BBC novinari imali uvid, piše da treba koristiti mobilne telefone sa pripejd karticom i podsjetiti ljude da ne koriste ove aparate kada napuste Kinu.

Izvještaj se bavi i pojedinim sponzorima Igara i njihovim proizvodima kako bi se prikazala „sofisticirana i rasprostranjena kultura nadzora koja postoji u Kini”.

Jedan proizvod, VPN koji pravi Ći-Ansin uspio je da „uhvati” značajnu količinu korisničkih podataka, navodi se u izvještaju.

Prema kineskim zakonima o nacionalnoj bezbjednosti, vlasti mogu da zahtijevaju pristup ovim podacima.

„Kineski nacionalni zakoni o bezbjednosti podataka nisu formirani prema zapadnim vrijednostima privatnosti i slobode i ne nude isti nivo zaštite”, navodi se u izvještaju.

Američki tim savjetuje sportiste da koriste nove uređaje, navodi USA Tudej.

Članovim tima savjetuje se korišćenje telefona sa pripejd karticom i iznajmljivanje računara za jednokratnu upotrebu.

„Poput računara, podaci i aplikacije na mobilnim telefonima su podložni zlonamjernom upadu i kompromitovanju podataka”, navodi se u biltenu.

Sportisti upozoreni – ko priča o ljudskim pravima biće kažnjen

Protests against the Winter Games in China in 2022
Odluka da Kina bude domaćin Zimskih olimpijskih igara izazvalo je proteste pripadnika ujgurske manjine, foto: Getty images

Sportisti na predstojećim Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu suočavaju se sa kaznama za eventualna istupanja u suprotnosti sa duhom Igara ili kineskim propisima, rekao je zvaničnik u Pekingu.

Upozorenje je objavljeno pošto su predstavnici organizacije za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč održali brifing kako bi upozorio sportiste na opasnosti tokom Igara koje će trajati od 4. do 20. februara.

Sportistima je rečeno da „ćute” o pitanjima ljudskih prava jer „neće biti zaštićeni” u „orvelovskoj državi nadzora”.

Poslije ovih slijede Zimske paraolimpijske igre od 4. marta.

Kina je optužena da je počinila genocid nad Ujgurima i drugim pretežno muslimanskim narodima, što su vlasti u Pekingu više puta porekle.

„Svako ponašanje ili istupanje protivni olimpijskom duhu, posebno protiv kineskih zakona i propisa, podliježu određenim kaznama”, rekao je Jang Šu, zamjenik generalnog direktora Odjeljenja za međunarodne odnose Pekinga 2022.

Jang je sugerisao da bi moguća kazna mogla biti ukidanje akreditacije sportista.

U odgovoru, Međunarodni olimpijski komitet se pozvao na vlastite smjernice o zaštiti neutralnosti sporta i Igara.

„Igre se regulišu Pravilima MOK-a, primjenjivaće se u Pekingu 2022. kao i na svim dosadašnjim Igrama”, navodi se u saopštenju.

Nordijski skijaš Noa Hofman kaže da osjeća „strah” za sportiste zbog „nemogućnosti da slobodno govore”.

„Moj savjet za sportiste koji idu tamo je da ćute”, rekao je Hofman, govoreći na seminaru Hjuman rajts voča.

Pojedini, poput NBA igrača Enesa Kantera Fridoma, kritikovali su MOK što je dodijelio Igre Kini i pozvali sportiste da ih bojkotuju.

Zemlje poput Velike Britanije, SAD, Australije i Kanade saopštile su da neće slati diplomatske zvaničnike na Igre u sklopu bojkota zbog navodnog kršenja ljudskih prava u Kini.

„Sportisti su kroz istoriju bili među najglasnijim zagovornicima promjena. Međutim, u Kini će sportisti biti nadgledani i imaće ograničeno pravo na slobodu govora i proteste”, rekla je Minki Vorden, direktorka organizacije Hjuman Rajts Voč.

„U modernoj olimpijskoj eri je bez presedana da sportisti moraju da paze na ličnu sigurnost, a da se pritom takmiče na najvišem nivou. To je zaista tragedija”, dodala je.

Global Athlete – grupa koju predvode sportisti i koja traži „pozitivne promjene” u svjetskom sportu – saopštila je da je „smiješno” da se sportistima naredi da čekaju dok se ne vrate kući da protestuju, ali je ukazao i da ne mogu da očekuju zaštitu od MOK-a.

„MOK nije proaktivno djelovao na zaštiti svih koji odluče da progovore; ćutanje je saučesništvo i zato smo zabrinuti”, rekao je generalni direktor ove organizacije Rob Keler.

„Poznajemo stanje ljudskih prava i slobodu izražavanja u Kini, tako da zaista nema mnogo garancija da će sportistima biti pružena zaštita”, dodao je.

Govoreći za BBC Sport prošle nedjelje, Endi Enson, izvršni direktor Britanske olimpijske asocijacije (BOA), rekao je da sportisti moraju da budu „razumni” i da neće biti spriječeni da izraze stavove.

Dodao je, međutim, da treba da traže savjet od BOA.

Amerika je optužila Kinu za genocid nad pretežno muslimanskom manjinom Ujgura u zapadnom regionu Šinđjanga – navod koji je Kina više puta odbacila.

Odnosi su zategnuti i zbog kineskog gušenja političkih sloboda u Hongkongu i zbog zabrinutosti za kinesku teniserku Peng Šuej, koja se povukla iz javnog života pošto je optužila visokog vladinog zvaničnika za seksualni napad.

Kasnije je, međutim, oprovrgla tvrdnje o seksualnom napadu.

Zabrinutost sportista je takođe izražena u vezi sa bezbjednošću aplikacije koju moraju da koriste radi praćenja kovida-19 na Igrama.

Kina je odbacila zabrinutost, ali je Hjuman rajts voč upozorio da se kontrola digitalnih kanala u zemlji značajno promijenila od kada je bila domaćin Ljetnjih igara 2008.

„Jedna od karakteristika Igara 2008. bila je ta što su kineske vlasti upotrebljavale ono što se tada smatralo visokom tehnologijom. A to je ništa u poređenju sa orvelijanskim nadzorom koje vlasti sada sprovode širom zemlje”, rekla je Sofi Ričardson, direktorka Hjuman Rajts Voča za Kinu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve