Četvrtak, 2 Maja, 2024
Rubrika:

Indija uspješno sprovela prvi probni let u svemir

U sklopu pripreme za slanje astronauta u svemir do 2025. godine

Indija je uspješno sprovela prvi u nizu “ključnih probnih letova” u sklopu pripreme za slanje astronauta u svemir do 2025. godine.

Svemirska letilica Gaganajan lansirana je u 10.00 po lokalnom vremenu sa poligona Sriharikotam u južnoj Indiji.

Radi se o slanju modula u svemir i njegovog vraćanja na Zemlju, kako bi se testirao sistem spašavanja posade iz letilice, rekao je šef Indijske organizacije za istraživanje svemira (Isro) S. Somanat.

Letilica će se poslije povratka naći u Bengalskom zalivu. Test je sproveden da pokaže da li bi posada mogla bezbjedno da se izbavi iz svemirske letilice u slučaju da dođe do kvara.

– Srećan sam da objavim uspješno sprovođenje misije TV-D1 (probna letilica, demonstracija jedan), rekao je S.Somanat, poslije lansiranja.

Uspješno lansiranje će otvoriti put za druge misije bez posade ukjučujući slanje robota u svemir iduće godine.

Lansiranje je odloženo 45 minuta jutros zbog vremenskih prilika, a zatim za još više od sat radi nekih teškoća sa motorom, zbog čega je kompjuter na zemlji stavio polijetanje modula na čekanje.

– Kvar izazvan u procesu posmatranju sistema je ispravljen i test je uspješno izveden 75 minuta kasnije iz lansirne stanice Sriharikota u južnoj Indiji – rekao je Somnat novinarima.

Slanje misije sa tri astronauta u nižu orbitu Zemlje će se sprovesti tek poslije uspješno obavljenih svih proba, i kao što je vlada objavila prošle nedjelje, to će vjerovatno biti 2025. godine.

Projekat Gaganajan, odnosno vozilo u nebu, na sanskritu, razvijen je po ceni od 90 milijardi rupija (milijarda dolara). Cilj je da se pošalju astronauti u orbitu od 400 kilometara i njihovo vraćanje poslije tri dana.

Prije toga svemirska agencija mora da pokaže da svemirska kapsula koja prevozi ljude može bezbjedno da se vrati na Zemlju. I to je bio zadatak današnjeg probnog leta.

Indija je u septembru lansirala svoju prvu svemirsku misiju da istražuje sunce, manje od dvije nedjelje poslije uspješnog slijetanja letilice bez posade blizu oblasti na južnom polu Mjeseca.

Poslije neuspjelog pokušaja slijetanja na Mesec 2019, Indija se u septembru pridružila SAD-u, Sovjetskom Savezu i Kini kao četvrta zemlja koja je to postigla.

Uspješna misija je pokazala da Indija postaje moćan igrač u tehnologiji i svemiru i rezultat je želje premijera Narendre Modija da prikaže sliku zemlje u usponu koja učvršćuje mjesto među svjetskom elitom.

Modi je ranije ove nedjelje objavio da će svemirska agencija postaviti svemirsku stanicu indijske proizvodnje do 2035, i poslati astronauta iz te zemlje na Mjesec do 2040.

Indija je u ovoj oblasti aktivna od 1960-ih, lansirala je satelite za sebe i druge zemlje i jedan od njih uspješno poslala u orbitu oko Marsa 2014. godine.

Indija planira da pošalje svoju prvu misiju na Međunarodnu svemirsku stanicu iduće godine, što će učiniti u saradnji sa SAD.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve