Srijeda, 8 Maja, 2024
Rubrika:

Indija obustavila izvoz riže, trgovci najavili da bi cijena pšenice mogla skočiti

Obustava izvoza ne uključuje basmati rižu, ali ona čini samo četvrtinu od ukupnog dosadašnjeg izvoza

Podaci Organizacije Ujedinjenih naroda (UN) za hranu i poljoprivredu (FAO) pokazuju da su globalne cijene riže na najvišem nivou u posljednjih 15 godina. Do rasta cijena je došlo nakon 20. jula, kada je Indija najavila da će obustaviti izvoz bijele riže.

Obustava izvoza ne uključuje basmati rižu, ali ona čini samo četvrtinu od ukupnog dosadašnjeg izvoza. Odluka je donešena samo nekoliko dana nakon što je Rusija prekinula učešće u Inicijativi za crnomorsko žito, što je izazvalo rast globalnih cijena prehrambenih proizvoda.

Riža je treća po proizvodnji žitarica na svijetu, nakon kukuruza i pšenice, i obično joj treba od 90 do 200 dana da raste u zavisnosti od sorte i uslova okoline.

Riža je jedna od najzahtjevnijih kultura za uzgoj, obično zahtijeva 3.000 do 5.000 litara vode po kilogramu usjeva, oko tri puta više vode nego što je pšenici potrebna za rast.

Trgovci kažu da će ova zabrana uticati i na potražnju, ali i cijene pšenice te predviđaju skok cijena zbog poremećaja na tržištu.

Indijska zabrana izvoza uvedena je kako bi se kontrolisale domaće cijene i kao mjera predostrožnosti nakon što je najavljen dolazak El Nina koji može uzrokovati suše koje dovode do nižih prinosa ili čak propadanja usjeva.

Jeftina domaća riža učinila je Indiju najvećim svjetskim izvoznikom, čineći gotovo 40 odsto ukupnog izvoza. Indija je od januara do jula izvezla oko 12,9 miliona tona riže u vrijednosti od skoro sedam milijardi dolara u najmanje 150 zemalja.

IzvorKlix

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve