Subota, 18 Maja, 2024
Rubrika:

EU zabrinuta zbog dešavanja u Crnoj Gori

Ambasade Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država i Delegacija Evropske unije u Podgorici osudile su sve oblike nasilja i poručile da će pojedinci morati da odgovaraju za svoje postupke

Zvaničnici Evropske unije ocjenjuju “zabrinjavajućim” posljednje događaje u Crnoj Gori koji su izazvani ceremonijom ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog, SPC Joanikija.

“Svaka upotreba sile mora biti mjerena i proporcionalna u svakom trenutku. Pozivamo na uzdržanost i očekujemo od svih nadležnih organa da propisno istraže i osiguraju efikasno sudsko praćenje svih slučajeva nasilja, kako protiv demonstranata, tako i nad službenicima policije”, izjavila je portparolka Evropske Komisije, Ana Pisonero.

Ona je istakla da je sloboda okupljanja osnovno pravo EU, međutim je podvukla da se to, istovremeno, treba primjenjivati bez štete po javno zdravlje i uz puno poštovanje vladavine prava, javnog reda i bezbjednosti svih građana Crne Gore.

U nedjelju, 5 septembra je na Cetinju ustoličen mitropolit crnogorsko-primorski Srpske pravoslavne crkve Joanikije. Ceremonija je protekla uz brojne incidente, desetine povrijeđenih i angažovanjem jakih policijskih snaga.

Najava ustoličenja izazvala je visoke etničke tenzije između građana srpskog i crnogorskog nacionalnog korpusa u Crnoj Gori, prije svega zbog mjesta održavanja. Cetinje je kulturno istorijski centar Crne Gore i simbol duhovne, državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca. Istovremeno je i sjedište Mitropolije SPC u Crnoj Gori i mjesto u kome je ustoličena većina mitropolita.

Ambasade Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država i Delegacija Evropske unije u Podgorici osudile su sve oblike nasilja i poručile da će pojedinci morati da odgovaraju za svoje postupke.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

3 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Anonimous
06.09.2021-12:28 12:28

Pa zašto kvinta ne obezbjedi Crnogorcima da imaju svoju crkvu? Time bi se onemogućila hegemonija i monopol nad “vjerskim slobodama” pravoslavaca u Crnoj Gori. Samo malo materjalne i verbalne pomoći čuda čine. Znate vi to, ali nešto trgujete sa Vučićem preko leđa Crnogoraca. Neka vam je na čast!

osvijesti
06.09.2021-18:08 18:08

Srbija je 1918g okupirala Crnu Goru, ukinula Crnogorsku Pravoslavnu Crkvu i u njoj instalirala crkvu Srbije! Poslije oslobođenja Crne Gore 1945g. zbog mira u kući, u novoj državi SFRJ komunisti kao ateisti, pitanje vrtanja Crnogorske Pravoslavne Crkve nijesu često pokretali. A i kad jesu, takvu inicijativu je gušilo 15 puta brojnije i politički uticajnije, rukovodstvo Srbije. 100 godina u crnogorskim pravoslavnim hramovima i crrkvama služi Srpska Pravoslavna Crkva koju je instalirao okupator. Čovjek pobožan, što će, mora da se moli bogu i polako se miri sa stvarnim stanjem. Dug vremenski period, isti crkvenoslovenski jezik službe, sistematska i temeljita propaganda učinješe… Pročitaj više »

Roterdam
06.09.2021-20:45 20:45

Evropski komesari su obrazovani ljudi.Nemogu biti protivni slobodi vjere. Kao legalisti oni su podrzali pravo ustolicenha mitropolita. Isto i Amerika
Hvala na paznji.