Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Džonson traži od kraljice suspenziju rada parlamenta, oštre kritike opozicije i dijela javnosti

Džonson, koji se danas obraća medijima, objavio je pismo upućeno poslanicima u kojem je potvrdio da je tražio suspenziju od druge nedjelje septembra do 14. oktobra

Premijer Velike Britanije Boris Džonson tražio je danas od kraljice da suspenduje parlament od sredine sljedećeg mjeseca, za šta opozicija tvrdi da je pokušaj da se onemogući da parlament spriječi izlazak iz EU bez sporazuma.

Boris Džonson

Džonson, koji se danas obraća medijima, objavio je pismo upućeno poslanicima u kojem je potvrdio da je tražio suspenziju od druge nedjelje septembra do 14. oktobra.

Džonson je potvrdio da će se kraljica obratiti parlamentu 14. oktobra kada će biti predstavljena agenda njegove administracije, a potom odbacio kritike da je suspenziju parlamenta tražio da bi onemogućio opoziciju da blokira Bregzit bez sporazuma.

“To je potpuno neistinito. Ako pogledate šta radimo, donosimo novi zakonodavni program o kriminalu, o bolnicama, osiguravajući da imamo neophodno finansiranje obrazovanja i da će biti dovoljno vremena na obje strane do tog presudnog samita 17. oktobra da poslanici raspravljaju o EU, Bregzitu i svim drugim pitanjima”  rekao je on danas.

“Premijer kukavica”

Opozicija, koja se oštro protivi izlasku Velike Britanije iz evropskog bloka bez sporazuma, burno je reagovala na moguću suspenziju i prije nego što ju je Džonson zvanično potvrdio.

“Čin premijera kukavice koji zna za Bregzit bez sporazuma nikada neće dobiti podršku poslanika”, objavila je poslanica Zelena poslanica Karolin Lukas.

“Izgleda da će Boris Džonson zatvoriti parlament da bi progurao Bregzit bez sporazuma. Ukoliko se poslanici ne udruže sljedeće nedjelje da ga zaustave, današnji dan ostaće zapamćen kao mračan dan u britanskoj demokratiji”, napisala je na Tviteru premijerka Škotska Nikola Sturdžon.

Bivši britanski premijer Filip Hamond Džsonsonov potez ocijenio je kao “duboko nedemokratski”.

Kritike

Među reakcijama ističe se ona konzervativnog poslanika i protivnika Bregzita u kampanji pred referendum 2016, Dominika Grievea, koji je ovo nazvao “nečuvenim potezom”. Upozorio je i da bi to moglo dovesti do glasanja o nepovjerenju vladi.

“Vlada će pasti”, rekao je Grieve za BBC.

Velika Britanija je jedna od najstarijih parlamentarnih demokratija na svijetu i stoga ne čudi da je ovakav potez Borisa Džonsona izazvao osude u toj zemlji.

Peticija kojom se od vlade traži da ne suspenduje parlament već je prikupila 77 hiljada potpisa.

“Parlament ne smije biti raspušten osim ako i dok period za ispunjenje člana 50 (o izlasku iz EU) ne bude dovoljno produžen ili Velika Britanija ne odustane od izlaska iz EU”, stoji u tekstu peticije.

Predsjednik Laburističke stranke i lider opozicije Džeremi Korbin objavio je saopštenje povodom najave suspenzije parlamenta.

“Zgrožen sam bezobzirnošću Džonsonove vlade, koja govori o suverenitetu, a želi suspendovati parlament kako bi izbjegla nadzor svojih planova za bezobzirni Bregzit bez dogovora. To je skandal i prijetnja našoj demokratiji. Zato laburisti s ostatkom parlamenta rade na tome da se ova vlada pozove na odgovornost i da se spriječi katastrofalni Bregzit bez dogovora, koji je parlament već odbio. Ako Džonson ima povjerenja u svoje planove, treba dati narodu da o njima odluči na opštim izborima ili na referendumu”, izjavio je Korbin, čime je praktično podržao novi referendum o Bregzitu.

Novinar Financial Timesa, Sebastijan Pejn prenosi da će vlada raspisati vanredne izbore ako posalnici izglasaju nepovjerenje vladi iduće sedmice.

“Ako posalnici izglasaju nepovjerenje, nećemo dati ostavku. Nećemo preporučiti drugu vladu, raspustićemo parlament, sazvati izbore između 1. i 5. novembra i bit će nula odsto šanse za Grieveov prijedlog zakona (protiv Bregzita bez dogovora)”, navodi Pejnna Twitteru, citirajući neimenovanog vladinog zvaničnika.

I predsjednik donjeg doma britanskog parlamenta Džon Berkov oglasio se o današnjoj vijesti, oštro prozivajući Džonsonovu vladu.

“Nisam imao nikakvog kontakta s vladom, ali ako su izvještaji da želi suspendvati parlament potvrđeni, ovaj potez predstavlja ustavni skandal. Kako god da su to predstavili, bolno je očito da je svrha suspenzije da se spriječi da parlament raspravlja o Bregzitu i izvrši svoju dužnost u postavljanju kursa za zemlju. U ovo vrijeme, jednom od najizazovnijih razdoblja u istoriji naše zemlje, vitalno je da naš izabrani parlament ima svoj glas. Ipak živimo u parlamentarnoj demokratiji. Gašenje parlamenta bio bi prijestup protiv demokratskog procesa i prava parlamentaraca kao izabranih predstavnika naroda”, poručio je Berkov.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve