Petak, 26 Aprila, 2024
Rubrika:

Češka obilježava 33. godišnjicu Plišane revolucije

Češka Plišana revolucija počela je tako što su češki studenti 1989. godine željeli da obilježe studentske demonstracije protiv njemačke okupacije iz 1939. godine i dobili su dozvolu komunističkih vlasti, ali umjesto da završe pohod tamo gdje je bilo planirano, otišli su u centar Praga, gdje ih je zaustavila i brutalno rasterala policija.

U sjenci rata u Ukrajini, Česi danas širom zemlje obilježavaju godišnjicu “plišane revolucije”, paleći svijeće i polažući cvijeće na spomenike studentima premlaćenim 1989. godine, kao i pohodima u Pragu.

Pored pohoda protiv agresije Rusije, održan je i marš protiv vlade i za okretanje prema Rusiji i izlazak Češke iz NATO i Evropske unije.

Na Narodnom bulevaru blizu spomenika „Plišanoj revoluciji“, na današnji Dan borbe za slobodu i demokratiju postavljen je već čuveni satirični kip golog ruskog predsjednika Vladimira Putina na pozlaćenoj klozetskoj šolji, koji su Česi već iznosili na razne demonstracije i pred Ambasadu Rusije u Pragu.

Danas je zajedno sa kipom isto golog bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka, koji sedi ruskom predsedniku u krilu, postavljen na postolje na kojem piše „Gole ubice“, a ispred je lutka leša u crnoj vreći.

Ovo je poslednji put da se taj satirični kip protesta protiv napada Rusije na Ukrajinu i tamošnjih vlasti pojavljuje u javnosti, jer je ponuđen na prodaju na aukciji, sa početnom cijenom 10.000 eura, a alternativni umjetnici iz grupe Kaputin žele da novac od prodaje ulože u kupovinu drona za ukrajinsku vojsku.

„Kip je aluzija na Carevo novo odijelo. Pokazuje kako je u stvari smešan i jadan, a samo se pretvara da je snažan. Putina ne smemo da se plašimo. On se hrani jedino našim strahom“, poručila je grupa Kaputin.

Većina čeških zvaničnika i političara koji su danas došli da polože cvijeće i zapale svijeće na Narodnom bulevaru naglašavala je značaj slobode i demokratije, posebno u ovom trenutku kada se vodi rat u Ukrajini.

„Pokazuje nam koliko su krhki sloboda i demokratija i kako se ne podrazumijevaju same po sebi. Blizu nas je rat. Moramo da njegujemo našu nezavisnost, slobodu i demokratiju. To je glavna poruka 17. novembra. Većina mladih ljudi je svesna njihovog značaja. To je za cijelo češko društvo nada da ćemo uspjeti da ih očuvamo“, kazao je premijer Petr Fijala.

Zvaničnike su na Narodnom bulevaru dočekivali i protesti. Premijera je dočekao transparent s porukom „17. novembra 1989. godine počela je propast čeških zemalja. Danas smo kolonija Njemačke i robovi perverzne Amerike“, a uz aplauze i povici „Fijala je kolaborant“.

Nekoliko hiljada demonstranata uspjela je da okupi šarolika grupa desnih i levih radikala iz marginalnih vanparlamentarnih stranaka i antivakcinaša, koji zahtijevaju da Češka promijeni potpuno smjer – da se okrene Rusiji, izađe iz EU, NATO, OUN i Svjetske zdravstvene organizacije.

Uz skandiranje „Ostavke, ostavke!“ i „Mi smo ovdje kod kuće!“ uputili su se iz centra grada prema sjedištu javnog TV-servisa, Češke televizije, sa zahtjevom da budu pušteni u program da predstave zahtjev da predsjednik Češke Miloš Zeman smijeni vladu desnog centra premijera Fijale iako na to po Ustavu nema pravo i da raspiše vanredne izbore.

Češka televizija odbila je da toj inicijativi „Češka na prvom mjestu“ da deset minuta da iznesu zahtjeve.

„Program ČT određuju pravila, kodeksi i standardni postupci. Ne pritisak. ČT ne može da emituje govore po nečijoj želji. I neće“, poručio je demonstrantima češki javni tv servis, koji inače opširno izvještava i sa tih demonstracija.

Policija je oko zgrade televizije razmjestila specijalce za razbijanje demonstracija.

Budući da je danas i Međunarodni dan studenata, u znak sjećanja na studente u Pragu koji su 17. novembra 1939. demonstrirali protiv nacističke okupacije, a neki od studentskih vođa su kasnije zbog toga pogubljeni, Pragom su prošli studenti, ovog puta u pohodu za zaštitu životne sredine i borbu da se zaustave klimatske promjene.

Češka Plišana revolucija počela je tako što su češki studenti 1989. godine željeli da obilježe studentske demonstracije protiv njemačke okupacije iz 1939. godine i dobili su dozvolu komunističkih vlasti, ali umjesto da završe pohod tamo gdje je bilo planirano, otišli su u centar Praga, gdje ih je zaustavila i brutalno rasterala policija.

IzvorN1

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve