Utorak, 30 Aprila, 2024
Rubrika:

Ambasada Palestine: Novo istraživanje otkriva nastavak nasilja i zlostavljanja palestinske djece koje je zatvorila izraelska vojska

Kako su naveli, novo istraživanje dolazi u trenutku kada Specijalna izvjestiteljka UN-a za stanje ljudskih prava na palestinskim teritorijama okupiranim od 1967, predstavlja dokaze Savjetu za ljudska prava o palestinskoj djeci u pritvoru. Procjenjuje se da se svake godine u izraelskom vojnom pritvoru nalazi između 500 i 1000 djece

Prema novom istraživanju Save the Children palestinska djeca u izraelskom vojnom zatvorskom sistemu suočavaju se sa fizičkim i emocionalnim zlostavljanjem, pri čemu je četvoro od pet (86 odsto ) njih prebijeno, a 69 odsto prošlo kroz pretrese do gole kože. Gotovo polovina (42 odsto) je povrijeđena na mjestu hapšenja, uključujući rane od vatrenog oružija i slomljene kosti, neki prijavljuju nasilje seksualne prirode, a neki bivaju prebačeni na sud ili smješteni u malim kavezima između pritvorskih centara, saopštila je ova organizacija za prava djeteta, saopšteno je iz Ambasade Palestine u Crnoj Gori.

Kako su naveli, novo istraživanje dolazi u trenutku kada Specijalna izvjestiteljka UN-a za stanje ljudskih prava na palestinskim teritorijama okupiranim od 1967, predstavlja dokaze Savjetu za ljudska prava o palestinskoj djeci u pritvoru. Procjenjuje se da se svake godine u izraelskom vojnom pritvoru nalazi između 500 i 1000 djece.

“Save the Children kaže da su ove prakse glavna i dugotrajna briga za ljudska prava i pozivaju vladu Izraela da prekine zatvaranja palestinske djece prema vojnim zakonima i njihovo krivično gonjenje pred vojnim sudovima”, kazali su iz Ambasade.

Save the Children i partnerska organizacija konsultovali su 228 djece bivših zatvorenika širom Zapadne Obale, koja su bila u pritvoru od jednog do 18 mjeseci, i otkrili da je većina djece tokom hapšenja bila pretučena, vezana lisicama i sa povezom preko očiju. Djeca su ispitivana na nepoznatim lokacijama, često lišena hrane, vode, sna ili pristupa pravnom savjetniku, navodi se u istraživanju. Glavni navodni zločin za ova pritvaranja je bacanje kamenja, za koje palestinska djeca mogu dobiti kaznu i do 20 godina zatvora.

Khalil, koji je priveden kada je imao 13 godina, kazao je da nije dobio osnovnu zdravstvenu zaštitu:

“Imao sam povredu noge, imao sam gips, i morao sam da puzim da bih mogao da se krećem. Osjetio sam kako mi se tijelo raspada. Nisam imao štake koje bi mi pomogle da hodam, stalno sam tražio pomoć od vojnika tokom prebacivanja ali mi niko nije pomogaom”, kazao je Khalil.

Khalil je zatim nastavio: „Vojnik mi je prijetio da će me ubiti kada me je uhapsio po drugi put. Pitao me je: ”Želiš li istu sudbinu kao i tvoj rođak?”, pošto je ubijen. Obećao mi je da ću imati istu sudbinu i da ću umrijeti, ali da će me prvo poslati u zatvor. Rekao mi je da će se vratiti po mene – i svaki dan čekam da dođe taj dan.”

Neka djeca su izjavila da vjeruju da su različite vrste zlostavljanja imale za cilj da ih natjeraju da priznaju stvari koje su neistinite kako bi okrivili druge, uključujući članove porodice.

Novo istraživanje Save the Children-a pokazalo je da:

• Prilikom hapšenja, 42 odsto djece je povrijeđeno, uključujući rane od vatrenog oružja i prelome kostiju, a 65 odsto djece je uhapšeno tokom noći, uglavnom između ponoći i zore. Polovina svih hapšenja dogodila se u domu djeteta.

• Većina djece iskusila je užasne nivoe fizičkog i emocionalnog zlostavljanja, uključujući premlaćivanje (86%), prijetnje da će biti povrijeđena (70%) i udaranje palicama ili oružijem (60 odsto).

• Neka djeca su prijavila nasilje i zlostavljanje seksualne prirode, uključujući udaranje ili dodirivanje genitalija, a 69 odsto je izjavilo da su prošli kroz nage pretrese.
• 60 odsto djece iskusilo je samicu u trajanju od jednog dana do čak 48 dana.

• Djeci je bio uskraćen pristup osnovnim potrebama, 70 odsto je reklo da su patili od gladi, a 68 odsto je reklo da nisu dobijali bilo kakvu zdravstvenu zaštitu.

• 58 odsto djece u pritvoru bilo je uskraćeno za posjete ili komunikaciju sa porodicom.

• Većina pritvorene djece su dječaci – trend koji se ogleda u anketi, pri čemu dječaci predstavljaju 97 odsto ispitanika.

Djeca sve više nisu u mogućnosti da se u potpunosti vrate svom normalnom životu nakon puštanja iz pritvora, pri čemu se broj djece koja imaju česte noćne more povećava sa 39 odsto na 53 odsto, a one koja pate od nesanice ili teškoća sa spavanjem raste sa 47 odsto na 73 odsto, u poređenju sa djecom ispitanom 2020. godine.

Istraživanje Save the Children-a je takođe pokazalo kako su se briga o djeci i nada u budućnost smanjili sa 96 odsto u 2020. na 68 odsto u 2023, što je alarmantno povećanje u kontekstu ograničene psihosocijalne podrške.

Jason Lee, direktor Save the Children na državnom nivou na okupiranoj palestinskoj teritoriji, kazao je:

“Svake godine otprilike 500 do 700 palestinske djece dođe u kontakt sa izraelskim vojnim sudskim sistemom. Oni su jedina djeca na svijetu koja doživljavaju sistematsko krivično gonjenje na vojnim sudovima. Naše istraživanje pokazuje, još jednom, da su oni predmet ozbiljnog i široko rasprostranjenog zlostavljanja od strane onih koji treba da se brinu o njima”, kazao je on.

“Jednostavno nema opravdanja za prebijanje i skidanje djece, za tretiranje kao prema životinjama i otimanja njihove budućnosti. Ovo je kriza zaštite djece koja se više ne može ignorisati. Konačno mora doći do kraja ovom nasilnom sistemu vojnih pritvora.”

Save the Children poziva vladu Izraela da poštuje sva prava djece i međunarodno pravo. Nijedno dijete ne smije biti krivično gonjeno pred vojnim sudovima ili bilo kojim sudom koji nema sveobuhvatna prava na pravično suđenje i standarde maloljetničkog pravosuđa.

Save the Children poziva na hitan moratorijum na izraelske vojne vlasti koje hapse, pritvaraju i krivično gone djecu.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve