Nedjelja, 19 Maja, 2024

SP ATLETIKA: Fantastični Noa Lajls pobjednik je trke na 100 metara

Na Svjetskom prvenstvu u atletici završen je drugi dan, a medalje su podijeljene i u tri discipline za muškarce – među kojima i sprinterima na 100 metara.

Dan je završen za mnoge i najatraktivnijom trkom – onom na 100 metara.

Pobijedio je – Noa Lajls. Američki sprinter kojeg znamo kao specijalistu za trke na 200 metara, večeras je uzeo i prvo zlato na 100, uz vrijeme 9,84. Lajls je trku dobio tako što je ubrzao na završnih 20 metara.

Drugi je bio Letsli Tebogo iz Bocvane, uz pola desetinke zaostatka, a treći Brtanac Žamel Hjuz.

Amerkanac Kristijan Kolman, koji je možda važio i za prvog favorita, na kraju je bio tek peti.

Inače, prošlogodišnji osvajač zlata Fred Kerli nije uspio ni da se plasira u finale.

Čiptegaju zlato i na trećem uzastopnom SP

Jako uzbudljiva bila je i trka na 10.000 metara, u kojoj je opet trijumfovao Džošua Čiptegaj. Uganđanin je prethodno zlata osvajao i u Judžinu i u Dohi, pri čemu od 2020. drži i svjetski rekord.

Ovog puta, Čiptegaj je trku završio za 27 minuta, 51 sekundu i 42 stotinki. Drugi je bio Danijel Ebenjo (Kenija) uz 1,25 sekundi zaostatka, a treći Etiopljanin Selemon Barega, uz 1,59 sekundi zaostatka.

Kanađanin Itan Kacberg prvak je svijeta u bacanju kladiva.

On je do zlata stigao uz rezultat od 81 metra i 25 centimetara. Drugo mjesto pripalo je Vojćehu Novickom (Poljska), a treće domaćem takmičaru Benceu Halašu.