Nedjelja, 28 Aprila, 2024

Kanadi bronza, SAD ostale bez medalje

Kanada je od starta utakmice imala rezultatsku prednost i zasluženo pobijedila sa  127:118 (34:25, 24:31, 33:26, 20:29 - 16:7), iako je umalo izgubila dobijenu utakmicu.

U neizvjesnoj i dramatičnoj završnici, poslije produžetka, košarkaška reprezentacija Kanade osvojila je bronzanu medalju na Svjetskom prvenstvu u Manili, pošto je gotovo cijeli meč bila u rezulktatskoj prednosti protiv favorizovane selekcije SAD.

Kanada je od starta utakmice imala rezultatsku prednost, ali je do bronze stigla tek nakon pet minuta produžetka, bilo je  127:118 (34:25, 24:31, 33:26, 20:29 – 16:7).

Samo četiri sekunde prije kraja regularnog dijela meča Kanada je vodila 111:107, ali su Amerikanci uspjeli da izjednače. Majkal Bridžis je pogodio prvo slobodno bacanjem drugo namjerno promašio, potom uhvatio odbijenu loptu, izvukao se na trojku i pogodio sa zvukom sirene za produžetak.

Ipak, u dodatnih pet minuta Kanada je bila mnogo bolja i zasluženo pobijedila velikog rivala, koji je ostao bez medalje, a došao je u Manilu po zlato.

U produžetku dileme nije bilo, Kanada je bila mirnija, efikasnija i bolja, tako da je već dva i po minuta prije kraja bilo jasno da će, ipak, osvojiti odličje.

Najzaslužniji za trijuf Kanade je Dilon Bruks koji je postigao 39 poena uz fantastičan šut iz igre 812/18), pogotovo za tri poena (7/8), a zabilježio je i četiri skoka, pet asistencija, dvije blokade i jednu ukradenu loptu za indeks korisnosti 42.

Pored njega oidličan je bio i Šaj Gilgaus Aleksander, koji je ubacio 31 poen, imao 12 skokova i indeks korisnosti 40.