Srijeda, 8 Maja, 2024

Egipat pobijedio na Svjetskom prvenstvu poslije 29 godina

Nekada značajna košarkaška sila za pobjedu na Svjetskim prvenstvima nije znala još od 1994. godine.

Košarkaši Egipta savladali su u meču trećeg kola Grupe D Meksiko 100:72 i tako došli do prve pobjede na svjetskim prvenstvima poslije 29 godina.

Ipak, Egipćanima se posrećila se Manila, tako da su prvu fazu šampionata završili na trećem mjestu u grupi D sa pobjedom i dva poraza, dok je Meksiko doživio još jedan ubjedljiv poraz.

Popularni Faraoni sav posao su završili u prvom poluvremenu. Prvu četvrtinu dobili su 30:16, drugu 29:19 i na poluvrijeme otišli uz rezultat 59:25. Drugo poluvrijeme bilo je rutinsko odrađivanje posla, pa su malo i Meksikanci uspjeli da ublaže težak poraz.

Kod pobjednika dva igrača su imala dabl dabl učinak Saleh 22 poena i 10 asistencija uz šest skokova, a Marei 16 poena i 10 skokova. Kod Meksikanaca dabl dabl učinak zabilježio je Stol 11 poena i 14 asistencija a kod Sombrerosa najefikasniji su bili Kruz i Ibara sa po 21 poenom.