Petak, 3 Maja, 2024
Rubrika:

Ruski milioner traži 35 miliona od Hrvatske zbog zapljene jahte

Jahta je blokirana u luci u Trogiru na zahtjev ukrajinskog tužilaštva, koje je plovilo povezalo s Viktorom Medvedčukom, moćnim ruskim tajkunom protiv kojeg se u Ukrajini vodi predistražni postupak, a čiji pokret ''Druga Ukrajina'' djeluje i u Srbiji

Ruski biznismen Aleksej Inkin, tužio je Hrvatsku od koje traži da mu isplati više od 35 miliona eura zbog zapljene jahte “Royal Romance”, koja je u vlasništvu kompanije “Lanelia holdings”, čiji je Inkin vlasnik.

Jahta je blokirana u luci u Trogiru na zahtjev ukrajinskog tužilaštva, koje je plovilo povezalo s Viktorom Medvedčukom, moćnim ruskim tajkunom protiv kojeg se u Ukrajini vodi predistražni postupak, a čiji pokret “Druga Ukrajina” djeluje i u Srbiji. Blokada jahte zatražena je kako bi se naplatila navodna šteta koju je Medvedčuk prouzrokovao.

Hronologija optužbi

N1 Zagreb piše da je slučaj izuzetno složen i da je do sada u javnosti o njemu bilo dosta dvosmislenih informacija. Nagađalo se da je riječ o plovilu koje je blokirano zbog međunarodnih sankcija nametnutih Rusiji poslije napada na Ukrajinu, ali Inkinovi advokati za N1 tvrde da je “Royal Romance” zadržana u Hrvatskoj u sklopu procesa protiv Medvedčuka.

Ukrajinsko tužilaštvo, navode advokati, terete Medvedčuka za veleizdaju, odnosno za zaključenje skupih ugovora o nabavci uglja još 2015. godine. Iako se ova istraga vodi od 2016. do suđenja još nije došlo, a 2022. ukrajinsko tužilaštvo je izdalo zahtjev za blokadom luksuzne jahte koja više nije Medvedčukova, već Inkinova.

Jahta već skoro dvije godine stoji u luci u Trogiru, a Inkin smatra da Hrvatska nije imala nikakvog osnova da mu zaplijeni luksuzno plovilo.

Procjenjuje da je za ove dvije godine oštećen za više od 35 miliona eura s obzirom na to da mu se nezakonito ograničava vlasništvo.

Jahtu, čija se vrijednost procjenjuje na oko 130 miliona eura, morao je da održava, plaća vez u trogirskoj marini, a nije mogao, kako je planirao da zarađuje na njenom iznajmljivanju. Trošak je zato, kažu advokati, premašio 35 miliona eura, što je Inkin naveo u tužbi protiv Hrvatske.

Sudska borba za jahtu

Za to vrijeme pred Županijskim sudom u Splitu traje natezanje oko vlasništva jahte. Sud je u više navrata pokušao iz Ukrajine da dobije relevantne informacije o cijelom slučaju. Splitski sud je prije nekoliko dana odlučio da produži mjeru o oduzimanju jahte Inkinovoj kompaniji, koja je formalni vlasnik, i preda je Armi, ukrajinskoj agenciji za upravljanje imovinom stečenom korupcijom i drugim zločinima.

Međutim, ova odluka nije još pravosnažna, pa jahta još nije predata ukrajinskim vlastima.

Zapljena luksuzne jahte

Inače jahta “Royal Romance” sa zastavom Kajmanskih ostrva, od maja 2022. blokirana je u luci u Trogiru i to na osnovu odluke Županijskog suda u Splitu. Bila je zaustavljena u Rijeci, a zatim prevezena u Trogir.

Bivši vlasnik luksuznog plovila Medvedčuk bio je ukrajinski oligarh i lični prijatelj Vladimira Putina. Poslije agresije na Ukrajinu skrivao se u Kijevu, ali je na kraju optužen za veleizdaju zbog biznisa s ugljem. Razmijenjen je za grupu ukrajinskih zarobljenika i sada živi u Rusiji iako se postupak protiv njega zbog privrednih malverzacija u Ukrajini vodi već više od sedam godina.

Jahta je formalno bila u vlasištvu Medvedčukove supruge, odnosno njene firme. Ukrajinske vlasti vjeruju da ju je Inkin kupio kako bi spasio dio Medvedčkuve imovine od oduzimanja. Pri tome, kako proizlazi iz za sada dostupnih informacija u sudskom spisu, ukrajinsko tužilaštvo tvrdi da Inkin skriva Medvedčukovu jahtu. Zahtjev za predajom jahte poslali su 2022. bez, kako smatraju Inkinovi advokati, ikakvih dokaza.

Inkin je poslije toga priložio dokumentaciju da je preko svoje firme jahtu počeo da nabavlja još krajem 2020. godine, dakle mjesecima uoči iznenadne ruske agresije na Ukrajinu. Tada je prvog puta i pregledana jahtu u čiju kupovinu se krenulo.

U to vrijeme ni Medvedčuk ni njegova supruga, niti njihova firma koja je formalno prodavala jahtu, kažu, nisu bili na popisu međunarodnih sankcija.

Medvedčuk i supruga su, poslije izbijanja rata, proglasom predsjednika Ukrajine završili na listi internih mjera ograničavanja u Ukrajini. Riječ je o svojevrsnim sankcijama koje se, međutim, ne primjenjuju u EU, napominju Inkinovi advokati. Njihova firma, koja nije bila registrovana u Ukrajini već na Maršalovim ostrvima, nije bila obuhvaćena ovim mjerama. Ni Inkinova firma, takođe sa sjedištem na Maršalovim ostrvima, koja je jahtu kupovala, nije bila na popisu poslije proglasa predsjednika Ukrajine, navode advokati.

Hrvatska je zbog ove diplomatsko-pravne zavrzlame sada završila u sudskom sporu vrijednom nešto više od 35 miliona eura. Ukoliko jahta zaista bude predana Ukrajini, Inkinovi advokati najavljuju da će tužbu dopuniti cijelim iznosom njene vrijednosti od 130 miliona eura.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve