Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Povećava se rizik od širenja konflikta na Balkanu

Dušan Janjić iz beogradskog Foruma za etničke odnose, upozorava na ozbiljnost situacije, ukazujući da je politički uticaj Moskve, posebno u RS, ali i u Srbiji, važan faktor koji bi mogao da destabilizuje region

Da li kosovski konflikt može da preraste u regionalni? Kakve su tu uloge Dodika i Vučića, a kakva međunarodne zajednice? O tome za DW svoje ocjene daju analitičari iz Banjaluke, Beograda i Sarajeva.

„Republika Srpska je spremna da se bori sa Srbijom za Kosovo“, rekao je Milorad Dodik i naglasio: „Moram da branim narod, spreman sam na žrtvu i spreman sam da idem do kraja“. Predsjednik RS to je izjavio nakon što je Visoki predstavnik u BiH (OHR) spriječio donošenje zakona u RS o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na području tog entiteta i nesprovođenju odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita.

Dodik je na obilježavanju bitke iz Drugog svjetskog rata na planini Kozari „moćnike“ iz međunarodne zajednice optužio za „otimanje Kosova od Srbije“. „Na sceni je sinhronizovani napad na RS i Srbiju, kako na predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, tako i na mene kao predsjednika RS“, rekao je. On je zato najavio „jačanje entitetske linije“ između Republike Srpske i Federacije BiH, uspostavljanjem policijske službe za nadzor entitetske linije. Za jesen je najavio i referendum o „statusu RS“. Takođe je nagovijestio i nove blokade državnih institucija – Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), kao i Suda i Tužilaštva BiH – pravdajući te poteze odgovorom na „napade na Srbe“.

Dodik želi da bude vođa svih Srba?

Dodikove pokušaje da se poveže s antifašističkom Kozarom, odakle je poslao poruke da će se RS boriti za Kosovo, banjalučki profesor Miodrag Živanović naziva „farsom“. „Kad god treba ispravljati greške u sopstvenoj politici, onda se svi ti populisti kače za antifašističku baštinu BiH i Kozare“, kaže Živanović. On tvrdi da se Dodik u RS zapravo zalaže za suprotne principe, „za diktaturu i fašizam“.

„Dodiku se približava kraj političke karijere, koju želi da okonča kao vođa svih Srba, preotimajući tu ulogu od Aleksandra Vučića“, kaže Živanović. On napominje da predsjednik RS u tome ima i podršku Vladimira Putina koji je svjestan Vučićevog kolebanja u globalnim odnosima. „Dodik računa i na podršku desničara Viktora Orbana s kojim se redovno susrijeće“, kaže Živanović.

I dok je Putinova podrška Dodiku nedvosmislena, još nije sasvim jasno kako će se Amerikanci odrediti po pitanju Dodikovog ustoličenja kao „vođe svih Srba“, kaže banjalučki profesor. „Možda bi Balkan i mogao prividno da se smiri, ali bi Kosovo i dalje ostalo neriješeno pitanje“, kaže Živanović. Sagovornik DW je ubijeđen da bi „radi ustoličenja na svesrpski politički tron, Dodik prodao i RS“.

Širenje konflikta uz pomoć Rusije

Dušan Janjić iz beogradskog Foruma za etničke odnose, upozorava na ozbiljnost situacije, ukazujući da je politički uticaj Moskve, posebno u RS, ali i u Srbiji, važan faktor koji bi mogao da destabilizuje region. On za DW ističe da su specijalizovane ruske grupe, preko kojih Moskva deluje na Balkanu, pored BiH i Srbije aktivne i na Kosovu i u Crnoj Gori.

„Tu je plaćenička ’Vagner-grupa’, ’Patriote’ pod kontrolom ruske vojske, za koje se tvrdi da su učestvovali u obuci i snabdijevanju specijalne jedinice MUP-a RS, kao i bajkerska grupa ’Noćni vukovi’ koju kontrolišu ruske federalne službe“, tvrdi Janjić. On upozorava da bi te grupe i upotrebom oružja na Zapadnom Balkanu mogle da pokušaju da skrenu pažnju Zapada sa ukrajinskog ratišta.

Foto: Damir Sagolj/Getty Images

Eskobarove crne slutnje

Janjić je ubeđen da Šmit i OHR ne mogu da kontrolišu Dodika i situaciju u RS na način na koji su to do sada pokušavali, jer Dodik i njemu slični reaguju samo na „višu silu“. „Pošto ovdje nema sile, nego samo praznih zaključaka i neuvjerljivih bonskih ovlašćenja, teško je očekivati rezultate. Ne možete nekome ko krši Ustav da prijetite vladavinom prava. To je besmislica“, kaže Janjić.

Nakon Dodikovih poruka da će u borbi za Kosovo učestvovati i RS, Janjić upozorava na potencijalno širenje „kosovskog konflikta“ na region Zapadnog Balkana, o čemu je govorio i pomoćnik američkog državnog sekretara za Balkan Gabrijel Eskobar. Američki diplomata je pred Atlantskim savjetom nedavno rekao da, „ako ne dođe do hitne deeskalacije, postoji opasnost da kriza na Kosovu preraste u regionalni konflikt“.

RS – „posljednji Alamo“ ruskog uticaja na Balkanu

Janjić podseća da je Eskobar i ranije iznosio slične ocjene, ali da je ova posljednja „ozbiljno upozorenje“, zbog izrazito teške situacije na Kosovu. „I Srbija i Kosovo i srpska zajednica na sjeveru Kosova imaju instrumente za izazivanje sukoba“, upozorava Janjić, spominjući Vojsku Srbije, kosovsku policiju i srpske organizacije „Civilna odbrana“ i „Brigada Sever“.

Ako se tome dodaju „ekstremno nacionalističke“ politike i rukovodstva koja nijesu spremna na razgovore i kompromis, onda se rizik za širenje konflikta povećava. „Nažalost, takve lidere imamo u Srbiji, na Kosovu, na sjeveru Kosova, ali i u BiH, gdje se najviše ističe, mada nije jedini, Milorad Dodik“, kaže sagovornik DW.

Šmit, Foto: Armin Durgut/PIXSELL/picture alliance

Kako je u pogledu aktuelne kosovske krize u posljednje vrijeme došlo do približavanja stavova Srbije i Zapada, Janjić vjeruje da bi upravo RS mogla da bude „posljednji Alamo“ ruskog uticaja na Zapadnom Balkanu. „Dodik to i ne krije. On je otišao u Moskvu kada je to malo ko činio iz kruga zemalja koje su uvele sankcije Rusiji, a BiH jeste među njima. Dodik je došao i u Beograd, te najavio rat protiv Zapada na mitingu u organizaciji Vučićeve stranke, i to u trenutku kada Vučiću takva konfrontacija sa Zapadom možda i nije odgovarala“, kaže Janjić.

Ivica Dačić: „Nismo mi, Amerika je izmislila RS“

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić demantovao je navode pojedinih bošnjačkih političara, ali i analitičara, da Srbija podržava rušenje Bosne i Hercegovine.

„Stalno se nameće teza da su Srbi glavni remetilački faktor, a niko ne želi da kaže da postoji i želja za unitarizacijom BiH i ukidanjem entiteta“, kaže Dačić. Povlačeći paralele između Kosova i Republike Srpske, on je poručio da je RS „međunarodna tvorevina, međunarodno priznati entitet, kojeg su izmislile, ne Srbija, nego Sjedinjene Američke Države“.

Pogrešna politika popuštanja Srbiji i RS

Eskobarovo upozorenje o mogućem širenju kosovskog konflikta „nije dovoljno precizno“, jer ne daje odgovor na pitanje ko su nosioci opasnosti eskalacije krize, smatra profesor na sarajevskom Fakultetu političkih nauka Sead Turčalo. Prema njegovom mišljenju, „ti nosioci su politika rukovodstva Srbije i politika popuštanja međunarodne zajednice prema Srbiji i drugim destruktivnim akterima u regionu“.

Sarajevski profesor veruje da kosovsku vladu sankcionišu „zbog iracionalnog uvjerenja“ da će to stabilizovati region i izmjestiti Srbiju van ruskog uticaja. „Eskobar je u pravu kada govori o mogućnosti regionalnog konflikta, ali on ignoriše to da ta mogućnost postoji jer Rusija i dalje djeluje u sadejstvu sa Srbijom i RS“, ocjenjuje Turčalo.

Sagovornik DW ujedno napominje da Eskobar izbegava da spomene to savezništvo dok kosovskom premijeru Albinu Kurtiju poručuje da deeskalira situaciju u cilju izbjegavanja konflikta. „Neophodno je da međunarodna zajednica prihvati činjenicu da Srbiju i RS ne može da oslobodi od ruskog uticaja ustupcima Aleksandru Vučiću i Miloradu Dodiku“, zaključuje Sead Turčalo.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve