Njemačka kompanija za proizvodnju litijum-jonskih baterija BMZ će u Sjevernoj Makedoniji otvoriti fabriku sa projektovanim godišnjim izvozom od preko 360 miliona eura, najavila je danas vlada u Skoplju.
Vicepremijer Sjeverne Makedonije za ekonomska pitanja Fatmir Bitići je, kako je saopšteno, rekao da je ta investicija BMZ-a, za koju je danas potpisan ugovor u Frankfurtu, vrijedna 65 miliona eura i da će otvoriti 755 novih radnih mjesta.
Bitići je, nakon potpisovanja ugovora, ocijenio da će sa projektovanim godišnjim izvozom od preko 360 miliona eura nova fabrika BMZ-a značiti direktnu korist za izvozne opcije Sjeverne Makedonije i unaprjeđenje trgovinskog bilansa, ali i direktno učešće u izgradnji dugoročnih trajne i održive osnove za ekonomski rast i razvoj zemlje.
– BMZ je kompanija koja proizvodi baterije i implementira baterijske sisteme u sektorima koji, u uslovima intenzivirane globalne tranzicije ka zelenoj ekonomiji, dobijaju sve naglašeniju tržišnu vrijednost i opcije za uspjeh. Sinonim je za tehnološki naprednu kompaniju, sa visokim nivoom održivosti i tržišnim potencijalom koji proizilazi iz njihovih inovativnih, visokokvalitetnih proizvoda, za koje bi svaka zemlja željela da bude dio njene privrede – rekao je Bitići.
Direktor Direkcije za tehnološko-industrijske razvojne zone (DTIRZ) Jovan Despotovski je istakao da je investicioni ugovor sa njemačkom kompanijom vrijedan 65 miliona eura potpisan samo sedam mjeseci nakon prvog sastanka.
– Najvažnije je da će BMZ zaposliti više od 750 ljudi sa platama od preko 1.200 eura bruto. BMZ je i prva kompanija koja se formalno obavezuje da pruži konkretnu podršku razvoju vještina mladih u našoj zemlji. Ovo je dobar primjer kako građani imaju konkretnu korist od investicija – rekao je Despotovski u Frankfurtu nakon potpisivanja ugovora.
Vlada Dimitra Kovačevskog je, kako je saopšteno, dogovorom sa BMZ „u posljednje dvije i po godine završila investicioni ciklus od preko 950 miliona eura, koji već otvaraju nova radna mjesta, čiji će ukupan broj dostići preko 12.500“.
Kako divno. Nego šta nego će tu prljavu tehnologiju koristiti u državi koja ne mari za ekologiju.