Nedjelja, 5 Maja, 2024
Rubrika:

Nakon Kosova, kosovizacija Regiona?

Crnogorska vodeća politička elita i intelektualna patriotska javnost, pomalo dremljivo naziru opasnost od kosovizacije regiona nakon Kosova, povremeno čine  polovične poteze koji, ponekad, više kompromituju državni suverenitet i integritet, nego što stvari radikalno rešavaju primjenom legitimnih zakonskih normi

za aktuelno.me

piše Mihailo Terzić

Onomad su zvaničnici Srbije konstatovali da su odnosi između CG i Srbije na najnižem nivou saradnje.

Mihailo Terzić

Neki dan  istraživači CEDEM-a u CG na osnovu  909 ispitanika „otkriše“ ono što su i bez toga svi već znali, „Da Crnogorci gotovo nimalo  ne iskazuju etničku distancu prema Srbima“.

Istraživači nijesu precizirali ko su Crnogorci koji su to izjavili, da li su nacionalni ili teritorijalni Crnogorci( građani CG) i šta znači „etnička distanca“, da li je to suprostavljena „distanca“  ili samo  datost koja  ne remeti odnose?

U dobroj namjeri, etnička distanca ne znači ništa posebno osim deskripciju datosti. Ukoliko „etnička distanca“ ima pretenzije da pokriva nacionalni identitet ili njegov noseći entitet, onda se u istraživanju  krije stara podvala,  da su Crnogorci  etnička varijanta Srba? A CG privremeno „odmetnuta“ srpska provincija.

Đe je problem?

Zašto su politički odnnosi između RS i CG na najnižem nivou do sada?

Da li je samo Referendumska Vizija razvoja slobodne, građanske i slobodne CG  u društvu savremenih država Evrope i u bezbjednostnom krugu NATO saveza, tako velik politički  grijeh za političku nomenklaturu Beograda, da su prisiljeni da koriste sve oblike sofisticiranih pritisaka, čak i pokušaja nasilne promjene valsti u CG.

TO može biti povod, ali uzrok je  ozbiljniji sa korijenom  u konstrukcijskoj grešci Velikosrpske ideologije i aktuelnim dešavanjima u vezi sa Kosovom. Od himne Srbije, koja  je himna samo jednog naroda upućena „srpskom rodu“ na srpskim zemljama, preko Zakona o zaštiti Srba u regionu, do svakodnevne političke operative Beograda, vidljivi su simptomi te greške. Ona  može da dobije malignu opasnost u situaciji raspleta odnosa Srbije i Kosova.

Traži se izlazna opcija nakon priznaja Kosova jer, napokon su saznali da na Kosovu, kako saopšti Pretsjednik Srbije, skoro i da nema Srba.

I koja je moguća  izlazna opcija?

Ako RS za razlog priznanja Kosova proglasi, nepostojanje kritične mase srpskog stanovništva, za očekivati je da taj isti razlog bude povod za pripajanja teritorija u regionu Srbiji, gdje su većinski Srbi. Bez obzira da li tu većinu čine ostaci osvajačke dinastije Nemanjića, ili dobrovoljaca plaćenih da štite Austrijsku carevinu, ili su naseljeni uz dozvolu Austrijskog  cara Leopolda. Ti kolektiviteti i te teritorije  mogu postati remetilački ekvivalent koji treba da namiri gubitak Kosova!?

Tako bi došlo do kosovizacije regiona, nakon Kosova?

U CG se koristi stalna i organizovana kombinacija uticaja; i „pete“ i „šeste kolone“i hibridnog rata i  tzv. strategija šeherezade, da se u crnogorsko društvo unese razdor, po  bilo kojem osnovu; etničkom, vjerskom, nacionalnom, sa jedinim ciljem da se ospori kolektivno pamćenje na neprekidno milenijumsko državotvorno i entitetsko postojanje  crnogorskog samostalnog trajanja.

Da se oslabi kolektivna identitetska svijest Crnogoraca o autentičnom, samoodrživom milenijumskom postojanju i bivanju crnogorskog entiteta na prostorima današnje CG.

„Izvođač radova“ za ostvarenje tih namjera koristi se deo nacionalne manjine Srba u CG  uz svesrdnu pomoć SPC. Oba entiteta čine dvije,  podjednako štetne i opasne stvari: pokušavaju da ugroze  ustavni poredak države CG, ili,  ako im to ne uspije, da prikažu sopstvenu ugroženost od strane toga poretka, i zatraže pomoć Beograda.

Nakon neuspjeha neformalne velikosrpsko- ruske „koalicije“  nasilnog rušenja vlasti u CG, težište je  usmjereno na sofisticirane metode i sadržaje koji sa „lažnim pričama obmanjuju i građani CG, da se odreknu državnih simbola CG i prihvate simbole nekadanjih okupatora CG i denacionalizatora crnogorske identitetske svijesti. Da pristanu na podjelu suvereniteta CG sa potencijalnim političkim grobarima. Da se promijeni Ustav? Da se skrati Himna CG? Nakon toga, vjerovatno slijedi, da se skrati i teritorija CG.

Neki bi do rijeke Tare?

Paralelna politička mitomanska Srbija, podržava i forsira takve postupke Srba u CG.

Iz tog „tamnog vilajeta“ ponovo vaskrsava Projekat Velikog Zala: da su srpske zemlje tamo gdje su Srbi, srpski grobovi i srpske crkve!

Iz vrha aktuelne političke nomenklature Srbije se ponovo čuje prepoznatljiv diskurs osione gordosti bez pokrića,  kako je Srbija CG-i; „dopustila referendum“, kako su CG „pustili da ode“(kao da je pol. adolescent). Jedan ministar sa oholim primitivizmom, veli „eto daćemo vam Njegoša“? Neki prisvajaju šta im treba iz crnogorske bogate tradicije, a neki bogami, otvoreno povezuju, samougroženost Srba u CG  sa  neoslobođenim srpskim teritorijama!? Onomad, ministar sile, zavika,  da je za okolne zemlje privilegija da u njima žive Srbi, ali to za Srbiju nije samo nacionalno nego i teritorijalno(sic) pitanje?

Grupa  namjenskih kvazi istoričara i dvorskih akademika neprestano u medijima  šire laži o CG, crnogorskoj istoriji i crnogorskoj političkoj i intelekualnoj eliti, trude se da daju „naučno“ opravdanje, ponovo vaskrslim, apetitima velikosrpske hegemonije u regionu!

Lobačovski je pisao, da se geneza političkog zla prvo javlja u glavama ljudi u ambijentu kada patokratija odlučuje u ime meritokratije i logokratije!

Zapadni Balkan je bio i ostajo vojno- politička laboratorija koja potvđuje tvrdnju Lobačovskog.

Savremena intelektualna javnost ne smije dozvoliti da; zbog  hodajućih mentalnih toksičnih zagađivača, sa maskom lažnih patriota i „velikana plaćene nekrofilije“ koji lebde u sferi između iracionalnog i realnog, između stvarnosti i mitske fikcije,  strada bilo koji narod; ni srpski ,ni crnogorski ni bilo koji drugi.

Crnogorska vodeća politička elita i intelektualna patriotska javnost, pomalo dremljivo naziru opasnost od kosovizacije regiona nakon Kosova, povremeno čine  polovične poteze koji, ponekad, više kompromituju državni suverenitet i integritet, nego što stvari radikalno rešavaju primjenom legitimnih zakonskih normi.

Desantna  raskolnica SPC na Rumiji, je bila prva probna provokacija SPC da provjeri odlučnost, imunitet i integritet državnog zaštitnog sistema. Nakon te, uspješne provjere, stiglo se do pokušaja državnog udara.  Sada je od „ugroženih ugroživača“ iz DF na djelu zahtijev za skraćenjem himne i izmjene ustava CG..

Rezultati istraživanja CEDEMA u CG  mogu biti „naučni argument“ za one koji nacionalno iscrpljuju  etničkom, da ih iskoriste da ožive staru tvrdnju o nepostojanju crnogorske nacije i kolektivnog nacionalnog identiteta.

A odvojiti etničko i kulturno crnogorsko nasleđe od kolektivne nacionalne svijesti, znači te vrijednosti pretvoriti u „robu“ za političku trgovinu sa ograničenim rokom trajanja.

*Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku portala Aktuelno.

*Zabranjeno je kopiranje i korišćenje obajavljenog sadržaja bez saglasnosti redakcije portala Aktuelno.me i autora teksta. 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve