Nedjelja, 28 Aprila, 2024
Rubrika:

Na balkanskoj ruti uhapšene 382 osobe u akciji protiv trgovaca ljudima

Operaciju su koordinisale Španija i Europol, a zajednički je vodio Fronteks. Planirana je na osnovu pristupa vođenog obavještajnim podacima i uključivalo je pojačane provjere spoljnih granica EU

U zajedničkoj akciji protiv trgovaca ljudima koji koriste balkansku rutu, a u kojoj je učestvovala i Crna Gora, uhapšene su 382 osobe, navodi se na sajtu Frontexa.

Fronteks, Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu, udružila se sa 28 zemalja, Europolom, INTERPOL-om i Eurojustom u borbi protiv trgovine drogom i vatrenim oružjem, krijumčarenja migranata i trgovine ljudima.

Skoro 16.000 oficira bilo je uključeno u operaciju, poznatu kao Dan zajedničke akcije (JAD) Jugoistočna Evropa, koja je održana između 26. i 29. oktobra, uglavnom na Balkanu i Jugoistočnoj Evropi.

Operaciju su koordinisale Španija i Europol, a zajednički je vodio Fronteks. Planirana je na osnovu pristupa vođenog obavještajnim podacima i uključivalo je pojačane provjere spoljnih granica EU.

“Ukupno, aktivnosti su dovele do 382 hapšenja osumnjičenih, od kojih je većina umiješana u trgovinu drogom, omogućavanje ilegalne imigracije, prevaru sa dokumentima i trgovinu vatrenim oružjem”, navodi Frontex na svom sajtu.

Policajci na terenu otkrili su brojna krivična djela koja se odnose na omogućavanje ilegalne imigracije i srodna kršenja zakona kao što je prevara dokumenata.

“Hapšenja i prikupljeni dokazi omogućili su organima za sprovođenje zakona da pokrenu 130 novih istraga. Zaplenjeno je 106 komada vatrenog oružja, kao i 304 kg heroina i 1,3 kg kokaina”, ističe Frontex.

Fronteks je podržao akciju u okviru nekih od svojih tekućih zajedničkih operacija na kopnenim i morskim granicama, tj. Zajednička operacija Terra, koja se odvija duž istočnih granica EU, Zajednička operacija Moldavija i razne zajedničke operacije na Zapadnom Balkanu.

Da bi se olakšala saradnja, operativni službenik Fronteka bio je prisutan u koordinacionom centru, čiji je domaćin po prvi put bila treća zemlja, Crna Gora.

Balkanska ruta

Balkanska ruta je ozloglašena po upotrebi u brojnim oblastima kriminala, uključujući krijumčarenje migranata i trgovinu vatrenim oružjem i drogom u EU.

“Multinacionalne kriminalne grupe nabavljaju oružje uglavnom iz zemalja Zapadnog Balkana. Vatreno oružje se zatim krijumčari u EU – uglavnom u Belgiju, Francusku, Njemačku, Španiju i Holandiju. S druge strane, balkanska ruta je ključna ulazna tačka za trgovce heroinom, dok trgovci kanabisom i kokainom takođe koriste ovu prelaznu tačku”, navodi Frontex.

Učesnici akcije su države članice EU: Austrija, Bugarska, Hrvatska, Danska, Francuska, Njemačka, Grčka, Italija, Irska, Luksemburg, Holandija, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska.

Učesnice su i zemlje koje nisu članice EU: Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Moldavija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija, Švajcarska, Ukrajina i Ujedinjeno Kraljevstvo

IzvorCDM

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve