Subota, 27 Aprila, 2024
Rubrika:

Grčki stručnjak: Odbiti pristupanje Ukrajine EU, dijelom i zbog Balkana

Očekuje se da će Evropska komisija ovog mjeseca iznijeti mišljenje o tom zahtjevu Kijeva, a Valden smatra da bi Unija trebalo da ga odbaci jer bi ''prijem Ukrajine u EU i svaki korak ka tome značio značajno dodatno zaoštravanje sukoba Zapada i Evrope s Rusijom što je nepoželjno i opasno''

Interes EU, kao i odbrana međunarodnog mira i bezbjednosti, zahtijevaju da se ne postupi po zahtjevu Ukrajine za prijem u EU, koji je nekoliko dana poslije početka ruske invazije formalno podnijela i to “ubrzanim postupkom”, piše u članku na sajtu tvxs.gr grčki ekonomski stručnjak i nekadašnji zvaničnik Evropske komisije Sotiris Valden.

Očekuje se da će Evropska komisija ovog mjeseca iznijeti mišljenje o tom zahtjevu Kijeva, a Valden smatra da bi Unija trebalo da ga odbaci jer bi „prijem Ukrajine u EU i svaki korak ka tome značio značajno dodatno zaoštravanje sukoba Zapada i Evrope s Rusijom što je nepoželjno i opasno“.

Ukrajina jeste žrtva potpuno ilegalnog napada i s pravom traži svu moguću podršku da se odbrani, piše Valden, i konstatuje da je razumljivo da njen predsjednik Volodimir Zelenski postavlja i pretjerane zahtjeve, među kojima da „Zapad u suštini objavi svjetski rat“ ili da uvede sankcije koje će „svjetsku ekonomiju dići u vazduh“.

Implicitno je na Zapadu prihvaćen argument Moskve da bi ulazak Ukrajine u NATO štetio njenim interesima, te se sada kao rješenje za budući mirovni sporazum “podrazumijeva neutralizacija i neulazak Ukrajine u NATO”.

S tim u vezi Valden objašnjava da je neosnovan stav da je prijem u EU “blaga” (light) verzija prijema u NATO-u i da stoga neće izazvati odgovarajuću reakciju Moskve, jer “prošla su vremena kada je Moskva razlikovala EU od NATO-a”, a “takvoj percepciji je doprinijela EU prihvatajući agresivnu antirusku politiku SAD”.

Zalaganje za prijem Ukrajine u EU stoga “služi strategiji onih koji traže nastavak i pojačavanje sukoba s Rusijom, sve do njenog (neizvjesnog) odlučujućeg poraza, zanemarujući dodatno prolivanje krvi (uglavnom Ukrajinaca) koju takav razvoj događaja nosi, zanemarujući globalnu ekonomsku krizu koju će to takođe izazvati, kao i rizik od iskakanja rata iz kolosjeka i pretvaranja u nuklearni holokaust”.

Valden piše da “sile razuma” u posljednje vrijeme prije svega u Evropi, odbacuju tu “avanturističku strategiju” jer za Evropu “agresivna Rusija svakako jeste prijetnja, a njen sadašnji režim znatno odstupa od evropskih vrijednosti” i “to je glavni razlog zašto želimo jake atlantske odnose”.

Međutim, nastavlja grčki stručnjak, s druge strane ni “slamanje i marginalizovanje Rusije nije u interesu Evrope”, već je “postojanje jake Rusije (kao i Kine) glavna protivteža američkoj svjetskoj svevlasti za koju istorija posljednjih decenija pokazuje da ni ona veoma često nije u skladu sa našim interesima i vrijednostima”.

Pošto navodi niz činjenica koje pokazuju da je Ukrajina “miljama” ili “decenijama” – kako je rekao predsjednik Francuske Emanuel Makron, daleko od ispunjavanja kriterijuma za prijem u EU, Valden piše da smatra da bi bilo pogrešno da politička poruka EU o podršci Ukrajini koja jeste nužna, uključi i “evropsku perspektivu”, a bilo bi još više pogrešno da uključi formalni status kandidata.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve