Ponedjeljak, 29 Aprila, 2024
Rubrika:

Da li je Srbija sigurna kuća za one koji veličaju ratne zločine?

Aleksandar Olenik, samostalni narodni poslanik sa liste ''Zajedno za Vojvodinu- Vojvođani'' i advokat, kaže da je ovaj događaj još jedan dokaz da se u današnjoj Srbiji zločin isplati

Gest bez presedana i dokaz da se u današnjoj Srbiji zločin isplati – tako sagovornici Danasa komentarišu vijest da će na poziv direktora Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandra Vulina, dvije studentkinje iz Sarajeva koje su veličale ratne zločine nastaviti školovanje u Srbiji.

Studentkinje Fakulteta kriminalistike, kriminologije i bezbjednosnih studija Univerziteta u Sarajevu Valentina Vujičić i Slađana Todić, optužene da su na dan obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici veličale osobe osuđene za ratne zločine i širile međunacionalnu mržnju.

Prema pisanju bosanskih medija, Tužilaštvo BiH je formiralo predmet protiv ove dvije studentkinje po prijavi MUP-a Kantona Sarajevo pošto je na Instagramu jedna od njih u majici sa likom četničkog vojvode Mitra Maksimovića podigla tri prsta, dok je druga objavila fotografiju ratnog komandanta Vojske RS Ratka Mladića, osuđenog za ratnog zločinca u Hagu, na kojem je ispisan tekst: „Osuđen na besmrtnost. Bio si i ostaćeš naš heroj“.

Da će dvije studentkinje biti stipendistkinje države Srbije i nastaviti studije na Akademiji za nacionalnu bezbjednost u Beogradu, saopšteno je na jučerašnjoj konferenciji za medije u Istočnom Sarajevu.

Vesna Rakić Vodinelić, profesorka prava u penziji, kaže da je u Bosni i Hercegovini veličanje ratnih zločina propisano kao posebno krivično djelo.

“Radi se o pravosnažno osuđenom ratnom zločincu Ratku Mladiću od strane Haškog tribunala i u najmanju ruku je neodgovorno da jedan državni funkcioner, a to je direktor BIA, poziva u drugu državu lica koja su u situaciji da budu optužena za krivično djelo, samo zbog njihove nacionalnosti ili možda zbog toga što mu se sviđa poruka koju su one poslale i da im na taj način pruža utočište i obezbjeđuje školovanje za koje je vjerovatno potrebno položiti prijemni ispit, kao što studenti iz Srbije rade”, kaže profesorka Rakić Vodinelić.

S političke tačke gledišta, ona ovaj potez ocjenjuje kao gest bez presedana kojim se čitava država dovodi u opasnost da bude tretirana kao sklonište za privrženike ratnih zločina, odnosno kao sigurna kuća za one koji veličaju ratne zločine.

Podsjeća da presuda Haškog tribunala ne važi samo u BiH, već i za Republiku Srbiju, koja je donijela zakon o saradnji sa Tribunalom i prihvatila nadležnosti tog suda.

“Tako da je to zaista jedan bezobrazan, neprimjeran i jednostrani poduhvat državnog funkcionera koji se nalazi na čelu obavještajne agencije. To je nešto što se ne može oprostiti i što je teže nego optužbe da je umiješan u trgovinu narkoticima. Sada je umiješan i u zaštitu onih koji veličaju ratne zločine”, smatra Rakić Vodinelić.

Aleksandar Olenik, samostalni narodni poslanik sa liste „Zajedno za Vojvodinu- Vojvođani“ i advokat, kaže da je ovaj događaj još jedan dokaz da se u današnjoj Srbiji zločin isplati.

“Oni koji su doveli do genocida u Srebrenici i drugih zločina devedesetih i koji su tada bili na vlasti u Srbiji (a čiji je Vulin jedan od najeksponiranijih predstavnika kao tadašnji visokorangirani član JUL-a) nastavljaju tamo gdje su stali devedesetih. Nekad se to zvala „Velika Srbija“, danas se zovi „srpski svet“. Problem je što nam je cijela država ista kao devedesetih i što se ratni zločini posljednjih nekoliko godina otvoreno hvale i nagrađuju se oni koji isto misle. Kako vidimo na ovom primjeru to nije samo nagrada u smislu studiranja, već i finansiranja boravka u Beogradu, tako da zaključak sažet u jednoj rečenici glasi da se u Srbiji zločin isplati”, smatra Olenik.

On kaže da u svemu tome neće pomoći mnogo sankcije koje je Amerika uvela Vulinu, ali da ovo jeste primjer zašto ih je uvela.

“Na nama građanima Srbije je da mi sankcionišemo Vulina, a ne neko drugi u naše ime. I ne samo Vulina, nego sve one koji hvale i podstiču zločine i nagrađuju novčano one koji zločine vrše”, zaključuje Olenik.

Povodom informacije da će dvijema studentkinjama biti dodijeljene stipendije za nastavak studija u Beogradu na Twitteru su se oglasile i Majke Srebrenice, poručivši da je takav potez sraman.

„Srbija je studentice koje su veličale ratnog zločinca Mladića nagradila stipendijom i nastavkom studija u Beogradu. Kada veličate ubice i koljače u Srbiji bivate nagrađani. Sramno!“, piše u objavi na Twitter nalogu ove bosanskohercegovačke nevladine organizacija koja okuplja preživjele i članove porodica ubijenih i nestalih 1995. godine, tokom pada Srebrenice i Žepe.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

4 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Đžigi Bau
16.07.2023-13:50 13:50

Sve moj do mojega, totalno nebitni likovi koje niko ne podržava u Srbiji.

dpero
16.07.2023-14:19 14:19

NAJSIGURNIJA KUCA ZA KRIMINALCE, UBICE, STQRLETE-KURVE,RATNE ZLOCINCE……

Merlin
16.07.2023-18:00 18:00
Reply to  dpero

Srbija napreduje od kada takvi kao ti ne dolaze u nju da se besplatno školuju, zapošljavaju leče. Srbiji je svanulo od kad je najurila vas nesrećnike-

Merlin
16.07.2023-18:52 18:52

Čuj Olenik i Vesna Rakić Vodinalić… :) Totalno NEBITNI likovi koji postoje samo na N1 televiziji.